18.10.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Günün Yorumu
Fehmi KÖFTEOĞLU
Fehmi
KÖFTEOĞLU
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Yazarlar - BAHATTİN YÜCEL
2 Yorum | Yorumlar
GİDENLER DÖNDÜ AMA SORUN HÂLÂ ORTADA (1)

 

Sektörün kıdemlilerinden oluşan bizim kuşak turizmciler açısından, Türkiye ile Yunanistan’ı karşılaştırmanın ayrı bir önemi vardır. Özellikle seksenlerin başlarında; “Rodos Adası kadar” yatağımız bile yok benzetmesi, her tartışmamızda dile getirilirdi.
 
20 Yıl öncesine kadar sürekli geride kaldığımız bir yarışın, kaybetmekten yılmayan tarafı gibiydik… Yanılmıyorsam 1996 yılından sonra turist sayısı ve kişi başına harcama açısından komşumuzu geçince, üzerimizdeki moral baskıyı da altetmiştik.
 
Uçak sayımız, havalimanlarımız ve Akdeniz’de benzeri olmayan nitelikli yataklarımız ile Yunanistan’ı rakip bile görmüyorduk.
 
Sürekli yinelemeye gerek yok. Hepimizin bildiği nedenlerle uluslararası standartlarda  hizmet üreten Türkiye’nin dışa açık tek  rekabetçi sektörü, kısa sürede çökertildi.
 
Arada sırada ortaya çıkarak; “Çin ve Hint” masalları anlatanlara, çöpçatan edasıyla; düğün dernek kurmaya kalkanlara sakın aldanmayın. O çok bilmiş, küçük dağları ben yarattım tavrı, bırakalım dışarıdan turist getirmeyi, yurtiçindekileri bile elde tutmaya yetmiyor.
 
Bu sezon 1,5 milyon TC Yurttaşı turist olarak Yunanistan’a gitti.
 
Tatil beldelerindeki esnafa, lokanta fiyatlarındaki yüksekliğe sığınmak ucuzculuğu yerine, bu potansiyelin hangi koşullarda kendi pazarına yöneleceğini araştırıp, ortaya koymadan sağlıklı çözümler bulmak imkansız.
 
Evet, iktidarın demokrasi karnesi, ülkedeki gergin siyasal ortam, atlatılmış bile olsa 15 Temmuz Darbe girişiminin ardından yabancı turist gelişini sağlamak hiç kolay değil. Üstelik Almanya başta bazı AB ülkelerinde seçim gündeminin üst sıralarındaki tartışmanın teması haline gelmiş bir ülke için..
 
Oysa İç Pazar talebi için durum biraz farklı. 
 
Hala yapılacak çok şey var.
 
Ama
 
İmar rantı yüzünden alt yapının, daha önemlisi doğanın kaldırabileceğinden çok yapılaşmaya izin vererek,
Beldedeki toplam yatak kapasitesinin hayli üzerinde yiyecek-içecek hizmeti sunan, büyük çoğunluğu standart dışı işletmelere göz yumarak,
 
Taklid ürünlerin satışını görmezden gelerek,
 
Doğayı açık hava mangalına çeviren piknikçilere, uygun yerler göstermeden,
 
Dünya’da benzeri olmayan akarsuları çöplüğe çevirenlere gözyumarak,
 
Ege’nin en güzel ormanlarında; gelişi güzel kamp yapılmasına seyirci kalarak değil.
 
Çoğunluğu ana muhalefet partisinin yönetimindeki Belediyelerin görev ve yetki alanlarında;  yukarıda yazılanlar dışında, sayamadığım o kadar fazla hatalı uygulama var ki. Biraz özenle üzerine eğilinse; kısa sürede çözmek işten bile değil.
 
Oysa Turizm Sektörü Dünya’da farklı bir boyuta geliyor. 
 
Kitleselleşmekten çıkarak, bireyselleşiyor. 
 
Bizde pek tartışılmasa da sayısal teknoloji turizme hakim oluyor. Salt bu gelişme bile kısa süre içinde harekete geçilmezse, bu yarışın çok ama çok gerisinde kalacağımızı gösteriyor.
 
(Devam edecek)
 

04-09-2017 01:45

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Deryadeniz
14-09-2017 00:59
Tukenmislik
Yapılacak çok sey var ama muhalefet partisi ne yapsin kendi yağında kavruluyor ülke bir bütündür ayırmak doğru değil fakat bu eğitimle bir beş veya on sene sonra filistin veya araplar gibi olacagiz ne yazıkki... şimdiden olduk bile.. bundan sonrası gercek den zor.... neymiş efendim eşşek turizmi, gastronomi turizmi, kaplıca turizmi golf turizmi vs. Vs gibi fakat bunlar tam bir balooon hiç birsey olmaz bu mollalar olduğu sürece ülke daha da batağa sallanacak. Yazık ki ne yazık...
metinsert
10-09-2017 13:00
yapılacak cok sey var
ama artik cok gec , yurttaslarimizin ve ziyaret yabancilarin aradigi otantikligi her gecen gun kaybediyoruz. mevcudu da ortadan kadiriyoruz . iste ornegin vana gelen iranli turistlerin ilginc yorumu, sekiz ayda bu kente. 247.000 iranli gelmis , ama avm acildigindan beri van bile sihirini kaybetmeye baslamis , ornegin ziyaretciler eskiden vanda yerel lokanlalarda yerel yemekler yediklerini simdi bulamadiklarindan bahsediyor roportajda , iste size basit bir ornek. uskudar carsisı turistler icin cazipti, ancak artik degil, cunku eski dukanlar modern hale geldi , dukkanlar yerine marketler acildi. lokantalar yerine fast food yerleri acildi. trabzon uzungol etrafina duvar cekilmis artik ordekler gelip golden su icemiyor. Turkiye de koyler mahalle olmus , cok katli yapilar suratle insa oluyor. yerel kahveler yok oluyor. iste kusadasina bagli guzel camli koyu meydani. daha boyle bir suru ornek sayilabilir. diger yandan restorasyon diye yeni bastan yapiliyor, iste kusadasi guvercin adasi gıcır gıcır , pırıl pırıl. iste efes st john oren yeri. orta mekani cam gibi yollu marmara mermeri ile kaplanmis , artık cok gec , mevcut degerlerimizi yitiriyoruz.
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar