21.09.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Yazarlar - YILGÖR YASİN DEMİRTAŞ
4 Yorum | Yorumlar
CALL CENTER GÜCÜ VE ÖNEMİ

 

 
Son 7 yıldır otel satışlarında doğan bu sistem gittikçe önem arzetmektedir. 10 yıl önce online satış geleceğin satış sistemidir demiştim ve öyle olduğunu gördük. Şimdi de call center geleceğin satış sistemi olarak karşımıza çıkıyor.
 
Artık gazete reklamları kalmadı. Tamamen internet google advers, facebook ve instagram reklamları yerini aldı. Hatta daha maliyetli olmaya başladı. Rekabet ortamı özellikle bu maliyetleri arttırmaktadır.
 
Call center ilk başlarda bazı amatör oluşumlarla art niyetli kullanıldı. Finans toplamanın bir yolu olarak görüldü. Dolandırıcılık amaçlı da kullanıldı. Ama artık acenteler de call center gücünü keşfederek bu tür satışlara yönelmeye başladı. Bunu kabul etmek gerekir.
 
İçpazar tamamen call center işine döndü. Belki farkında değiliz ama tüm içpazar acenteleri call center satışın farklı şekillerini yapmaktadırlar.
 
1. Acente adıyla telefona bakıp satış yapılır.
2. Otel adıyla telefona bakılır ve satış yapılır.
3. Otel web sayfasına call center numarası eklenir, otel ya da acente, otel adıyla cevap verir
4. Otel web sayfasına rezervasyon online butonu eklenir
5. Canlı chat oluşturulur ve yine chat üzerinden müşteri ile irtibata geçilir.
6. Face ve instagram reklamlarıyla yine mesajlaşılır.
7. Mobil hatları vasıtasıyle sms gönderilir ve yine talep oluşturulur
 
Eskiden itici geliyordu. Ama son 2 yıldır sektörün durumundan dolayı mecburen içpazara ağırlık verince call center gittikçe önem arzetmektedir. Şimdi artık acente satıştan daha çok otellerin call center şirketlerine ve acente görüşmelerinde call center kontratlarına önem verdiklerini görüyoruz. Bunun gücünü anlayan otelciler kendileri arıyor ve anlaşmak istiyor.
 
Call center neden bu kadar önem arzetti?
 
1. Artık türk müşteri otelleri arıyor. Acente veya online sitelerde oteli görüp arıyor. Otel hatları yeterli olsa da malesef çalışan sayısı yetmediği için cevap veremiyorlar. Santral yoğunluktan kilitleniyor. Kimi otelde telefonu açık bıraktıklarını gördüm. Otellerde 24 saat satış yapan bir sistem de olmadığı için malesef otel satış kaybı yaşıyor. Örneğin otel bu şekilde bir ciro yapıyorsa, call center işini profesyonel bir firmaya verdiğinde 5 katı daha fazla ciro yapar.
 
2. Acenteler bölge olarak reklam girdiğinde reklam maliyeti % 20'yi buluyor. Ama call center olarak otele odaklanıldığında bu maliyet % 10'a düşüyor. Satış gücü de artıyor. Yani eskisi gibi acentelerin normal kontratlardan satış gelme yüzdesi düştü, nedeni de tek yetkili ve call center otellerine odaklanmalarıdır, bütçede ayırdıkları reklam payını call  center için kullanmalarıdır.
 
3. Sıcak ve tatlı bir finans geliyor.
 
4. Doluluklarda oluşan çukurlar rahat dolduruluyor.
 
5. Otel call center ekibi kurduğunda yine personel, teknik altyapı ve google reklam maliyeti yükseliyor. Ancak grup otelleri olması lazım. Fakat dışardan profesyonel bir call center acentesine bu iş verildiğinde otel için 0 maliyet ile kazancı yükseliyor.
 
İnanın acenteler tamamiyle call center şeklinde zaten çalışıyor. Artık eski satış teknikleri yerine bu sistem geliştirildiğinde ve güçlü bir web sayfası ile internete ağırlık verildiğinde otelin gelir ve kazancı daha da yükseliyor.
 
Burada tek sorun; bizim kendi insan profilimiz biraz zordur. Oteli aradıklarında direk otel sahibi ya da müdürle görüşmek isterler. Sert pazarlık yaparlar. Kural ve standart nedir tanımazlar. Daha önce tesadüfen aldığı bir indirim ya da üst kategori odayı aldığı bir hak gibi görürler, yine aynısını isterler. İstediğini elde edemeyince en iyi oteli bile kötülemeye başlarlar. Kötü yorum yazarlar. Ayrıca telefonda acente görevlisiyle dahi görüşse ben sizde çalışan biriyle görüştüm bana bu sözü verdi derler. Yanıltmaya çalışırlar. Otel görevlisiyle dahi görüşse, başka biri telefona çıktığında ya da resepsiyona dayandığında yine aynı taktik ile yanıltmaya çalışırlar. Yani zor bir profilimiz var. Sadece bu aşamada otel ile acente veya call center arasında iyi bir diyalog ve uyum gereklidir. Anlayış gereklidir. Aksi taktirde bu sorunlar bitmez. Zaten bu sorunlarla uğraşmamak için dışarıya call center satışına vermek daha iyi olur. Kendi türk insanımızı anlayarak bizler de yaklaştığımızda gerekiyorsa kural ve şartlar budur, zorlamak her iki taraf için de mutsuzluk verir deyip çok da üstünde durmamalı. Yani yanıltmaya çalışan ve sıkıntı yapanları kendi halinde bırakmak lazım.
 
Benim oteller için önerim;
 
Otelini tek yetkili verebilir, ama call center işini de başka bir şirkete vermesidir. Otel kendi satışı gibi sayfalarında satışa çıkılması yedekleme yapılması, maksimum doluluk ve gelir getirir.
 
Aslında hiç bir zaman tek yetkili verilmesi taraftarı değilim ama rekabet şartlarında acenteler hep tek yetkili almaya çalıştığı için bu sistem de malesef var.
 
Tüm acentelerin satış sistemlerinde otel adının dönmesi hem prestijdir hem de acente reklamlarını kullanmaktır.
 
Oteli içpazara pazarlarken tüm kanallara çıkıp ama mutlaka bir call center şirkete sağlam bir kontrat ile çeklerini de önden alıp vermeleridir.
 
Farkı sezon sonunda görecekler. Bu işin tadını alan otelciler her yıl kendileri zaten call center şirketi aramaktadırlar ve şartları da gittikçe zorlaştırmaktadırlar.
 
Ama call center işinde acente ve şirketi % 20 komisyon altı kurtarmaz. En az % 20 hatta rahat ve güçlü satışa çıkabilmesi için % 25 vermeleri gelir kaybı değil, aksine kazançtır. Çünkü nasıl olsa aksiyonlar verilecek. Önemli olan önden yüksek fiyatlarla satış alabilmektir.
 
Bugün call center işini anlamayan hala turizmciler var. Otelciler var. Booking.com ya da diğer online kanallarıyle karıştıranlar var.
 
Online kanallar da içpazar satışlarını çok zorlamaya başladı.
 
Gelecekte internete ve call center işine ağırlık veren her zaman kazanır. Sadece bunu iyi anlayabilmek ve destek olarak üstüne gitmek lazım. Partneri bir düşman ya da hata yapan değil de gerçek bir PARTNER gibi görmek lazım. O zaman her iki taraf da gayet mutlu bir işbirliği ve yüksek gelir elde etmiş olur.

13-09-2017 10:55

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
İbrahimToraman
17-09-2017 16:06
call center en etkin satış şeklidir
Yılgör bey haklı. Call center gerçekten de en etkin satış şeklidir. Hızlı bir satış çukurların dolması, peşin finans. Kimseye muhtaç olmadan. Zaten acentelerin yaptığı da bu. tek yetkili diye aldıkları tesislere yüklenip satıyorlar. siz ise acente ile kontrat yaptım diye güvenip bekliyorsunuz. İyi olan ürün zaten satıyor. Yüksek sezon zaten satıyor. Onu da zaten acente alıyor. Ama önemli olan düşük sezon ve zor ürünü satabilmektir.
deryaakar
14-09-2017 18:59
En güçlü satış şekli
Bugün turizmin en güçlü satış şeklidir. 2 yıldır bizi köşeye sıkıştırmaya çalışan avrupaya karşı en etkin ve cirolu bizi kurtaran call center oldu
kerem41
14-09-2017 10:41
hakediyoruz
acenteler zamanla yok olacak maximum 5 yıl kaldı benimde acentem var misafir oteli arıyor ve otel bizimlede çalışıyor bana verdiği fiyatın altında fiyat veriyor birazda ahlaklı olmak lazım. ama maelsef bazı otellerden bunu beklemek yanlış olur
MustafaHaliloğlu
13-09-2017 18:11
Çağrı merkezi ciddi etkili, tebrikler
Yılgör bey çağrı merkezinin ehemmiyetine iyi değinmişsiniz. Acente satışları dahi bu tür satışlara döndü. Haklısınız. Ama çağrı merkezi işinin yapanları dikkatle seçmek gerekir. Hem hızlı bir şekilde ciddi satış çekiyor, hem de finans topluyor. Otel olarak ilk başta çekniyorduk ama özellikle son iki yıldır bunun gücünü anladık. Ve devam ediyoruz. Tebrikler.
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar