19.10.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Günün Yorumu
Fehmi KÖFTEOĞLU
Fehmi
KÖFTEOĞLU
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Yazarlar - BAHATTİN YÜCEL
2 Yorum | Yorumlar
ÇİN'DE BİR SEÇİM YAPILDI..

 

Türkiye’nin gerçek gündemi ile medyanınki arasında, demokratik ülkelerde rastlanmayan türden farklılıklar olduğu malum. 
 
Örneğin haberlerde; eğer siyasal iktidarın hoşlanacağı doğrular yoksa, gerçeğe hemen hiç değinilmiyor.
 
Geçtiğimiz günlerde bir grup gazeteci ile birlikte, Dünya Turim Örgütü’nün Genel Kuruluna katılan, Kültür ve Turizm Bakanı Kurtulmuş’un temaslarını, Çin’den beklenen 2 Milyon turisti, bu sezonda Kapadokya’yı dolduran Çin’lilerden söz eden köşe yazılarını okuduk..
 
İçlerinde Kapadokya’da balonlarda yer bulamadığını yazanlar da vardı. Sayın Kurtulmuş’un Türkiye’yi yurtdışına turist gönderen ülke konumuna getirmek istediğinden söz edenler de.
 
Ama Çin’e asıl gidiş nedenine ilişkin tek gerçek haber, “Turizm Gazetesi”nde yayınlandı. 
 
Turizm Gazetesindeki haberde; Bakan’ın bütün çabalarına karşın Türkiye; kurucuları arasında yer aldığı, Dünya Turizm Örgütünde yoğun kulis yapmasına karşın seçimi kaybederek yönetime giremediği yazıyordu. X
 
Diğerlerinde bu habere pek rastlayamadık.
 
Kuşkusuz kısa süre önce göreve gelen Bakan’ın, bu seçim başarısızlığında sorumluluğu olduğunu söyleyecek değiliz.. 
 
Ancak başta Sayın Kurtulmuş olmak üzere siyasal sorumluluk alarak göreve gelen bütün partidaşlarının, bu seçim kaybından çıkarmaları gereken dersler olduğunu da  görmezden gelemeyiz.
 
Dışımızdaki dünyayı burada uygulanan yöntemlerle ikna etmek sanıldığı kadar kolay olmuyor. 
 
Ülkenizdeki uygulamalardan, dış politikaya uzanan bir dizi etken; uluslararası kurumların yönetimlerine gelmek için yapılan seçimleri etkiliyor.
 
Üstelik kerameti kendinden menkul  dünya liderliği, ekonomik başarı hikayeleri; uluslararası arenada ekonomik güçlükleri yüzünden bir türlü gündemden düşmeyen Yunansitan karşısında bile başarı getirmeye yetmiyor.
 
DTÖ Seçimleri; Turizm Bakanlığı ve turistik bölgelerdeki yerel yönetimlerin, sektör temsilcileriyle birlikte elele vererek; turizmdeki kötü gidişi durdurmak için hızla harekete geçmelerini gerektirecek kadar önemli bir aşamaydı. 
 
Kesinlikle değerlendirilmesi gerekiyor.
 
Bir dönemin örnek alınan, yaygın deyimle; parmakla gösterilen turizm destinasyonlarının başında gelen Türkiye, son 3 yılda yaşadığımız gerilemeyi hiç hak etmiyor.
 
Kendi içine kapanmış tartışmalar yerine , dinamizimini sektörün gelişmesine yöneltecek bir vizyonu ortaya koyacak,özgün bir turizm paradigmasına duyulan ihtiyaç, bugün her zamankinden çok daha fazla. 
 

19-09-2017 12:00

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
22-09-2017 08:02
BİR ZAMANLAR
Dünya Turizm Örgütünün kurucu üyesi olarak İstanbulda yapılan TURİZMDE ETİK İLKLER VE DÜNYA TURİZM GÜNÜ Kararlarının alındığı toplantıları hatırlıyorum. Müsteşarlarımız Mukadder SEZGİN Mustafa TÜRKMENin Madrid Müşavirimiz Genel Müdür Aydın KEZERin ülkemizi başarıyla temsil ettiği günleri Genel Kurulda ses getiren çalışmalarından sonra bugünün takdirini Turizm Tarihimizin sayfalarına bırakıyorum.
19-09-2017 21:47
Formayi hakeden giyecek
Kurucu uye olmamiz onemli ve gurur kaynagimiz. Ancak bunun uzerine ne koyabildik? Yonetime girebilseydik biz ne verebilirdik? Turizm sektorune bir yenilik getirebildik mi yoksa mevcut uygulamalarin gerisinde mi kaldik? Ornegin genc insanlar turizm egitimi almaya dunyanin dort bir yanindan akin akin Turkiyeye mi geliyorlar? (Cocktail dersi yasak olan okullarimiza) veya surdurulebilir bir turizm akimina onculuk mu ediyoruz? Dogal olarak isdunyasinda da formayi hakeden giyiyor.
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar