15.11.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Günün Yorumu
Fehmi KÖFTEOĞLU
Fehmi
KÖFTEOĞLU
Yazarlar
Seha Aksü

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Yazarlar - EMİN DEMİR
BİR DOĞA HARİKASI: GİLİNDİRE MAĞARASI

 

Hep söylenir. Anadolu bir hazinedir diye.
 
Anadolu’nun her köşesinde ayrı bir tarih, ayrı bir hazine, ayrı bir güzellik yatar.
 
Bunun en güzel örneklerinden biri Mersin Aydıncık yakınlarındaki Gilindire (Aynalı göl) mağarasıdır.
 
1998 yılında bir çobanın kirpi ararken tesadüfen bulduğu Gilindire Mağarası günümüzde Türkiye’nin değil dünyanın en güzel mağaralarından biri haline geldi.
 
Doğa harikası bu mağara 3 yıl önce ziyarete açıldı.
 
Aydıncık Belediye Başkanı Ferat Akan, dik kayalıkların ortasında, denizden 50 metre yükseklikte girişi olan Gilindire Mağarasına ulaşmak için merdivenler yaptırmış. 
 
Bu sayede buraya gelenler mağarayı gezebiliyorlar. Mağaranın girişinden itibaren mağaranın içinde bulunan dev Aynalı göle kadar toplam 555 basamağı bulunan inişli çıkışlı merdivenler de yapılmış.
 
Göle kadar muhteşem bir görsel görünüme sahip olan mağaraya girenler yaz ve kış ılık bir hava ile karşılaşıyorlar. 
 
Mağaradaki sarkıt, dikit, sütun, duvar ve perde damlataşları, akma taşlar, mağara iğnesi öyle şekiller almış ki inanılmaz bir görüntü vermiş. Gölün suyu ise yarısı tatlı su yarısı ise tuzlu su. 
 
Çevresinde hiçbir akıntı gözlemlenmeyen ve ayna gibi bir yansıması olan göle Aynalıgöl ismi verilmiş. 30 milyon yılda oluştuğu tahmin edilen bu mağaranın genişliği 100, yüksekliği ise 18 metre.
 
Aynalıgöl Mağarasının sonunda genişliği 30, uzunluğu 140, tavan yüksekliği 40 ve derinliği 47 metre olan gölle karşılaşılıyor. Gölün dikkat çeken en önemli özelliği mağara içindeki sarkıt ve dikitlerin gölün içerisinde de devam ediyor olması.
 
Ayrıca mağarayı gezerken kapatılan bir bölüm göze çarpıyor. Yetkililer bu kapatılan yerde büyük bir derinliğin olduğunu, içinde ne olduğunun belirlenmediğini, bu nedenle de tehlikeli olan bu yere gidilmesine izin verilmediğini belirtiyorlar.
 
Başkan Akan, Gilindire mağarasını gezmeye gelenlerin sayısının her geçen gün artığını, zaman zaman 1000 kişinin gezdiğini belirtti.
 
Akan, mağaranın girişindeki tesislerin yeniden yapılacağını ve daha çok kişiye hizmet verilebilir hale geleceğini ifade etti.
 
Gazipaşa’dan Mersin’e kadar çok güzel koylar var. Mersin Gazipaşa arasındaki yol yapılıyor. Bu yol tamamlandığında buranın turizm potansiyeli kendisini gösterecektir.
 
Çünkü turkuaz mavisi denizi olan bu koylar, çekim merkezi haline gelmiş.
 
Yörenin insanı olan Ulu Grup Başkanı Cemal Ulu, Mersin Gülnar’a bağlı Yanışlı köyünde bulunan muhteşem koya 5 yıldızlı Ulu
Resort Oteli yaparak bölgenin kaderini değiştirmiş.
 
Bölgenin insanına istihdam sağlayan Ulu, otelde bölgenin ürünlerini de tüketerek bölgesine katkıda bulunuyor.
 
Ulaşım çok kolay olmasa da bölgedeki ve çevredeki illerde yaşayanlar tatil için bölgenin tek 5 yıldızlı oteli olan Ulu Resort Oteli seçiyorlar. 
 
Nükleer santralin yapımına başlamasıyla birlikte bölgeye gelenlerin sayısı da hızla çoğalıyor.
 
Adana havaalanı ve yol tamamlandığında Gazipaşa havaalanı bu bölgenin gelişmesine büyük katkı sağlayacaktır.
 
Muhteşem koyları ile Gazipaşa Mersin arası yeni bir turizm destinasyonu olacaktır. Bölgeye turizm yatırımları hızla gelecektir. 
 
Orta Doğu’daki sorun sona ererse bölge turizmde uçar.
 
Ancak bölge turizm yatırımları ile dolmadan hükümet bölgenin alt yapısını yapmalı. Gelişi güzel bir yapılaşmaya izin vermemeli. 
 

25-09-2017 12:00

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar