19.10.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Günün Yorumu
Fehmi KÖFTEOĞLU
Fehmi
KÖFTEOĞLU
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Yazarlar - BAHATTİN YÜCEL
DÜNYA TURİZM GÜNÜ

 

 
Yeryüzünde  bu gidişle belirli günlerde kutlanmayan hiç bir etkinlik kalmayacağa benziyor. Dünya Turizm Günü de benzerleri gibi ülkemiz kamuoyunun yoğun gündemi yüzünden, arada  kaynayıp gidecek.
 
Oysa ülkenin yapay değil gerçek gündeminde çok üstlerde yer alan bir sektör turizm. GSMH içinde ve  ihracat kalemlerindeki payı hayli yüksek. 
 
Bu sezonda belki de sektörün iç açıcı olmayan durumu nedeniyle, medyada eskisi kadar yer bulamadı. G.Doğu’nun gündemi pek değişmedi ama 20 yıl öncesine oranla daha iyiye gittiğini, bölgenin huzura kavuştuğunu söylemek hiç kolay değil. 1997 yılında gazeteci arkadaşlarımızla birlikte, Nemrut’un benzersiz tepesindeki; Anthiocus’un heykelini selamlayarak bir gündoğumunda karşıladığımız Dünya Turizm Gününü anımsıyorum.Hızla artan talebi, kapasitesi yetmeyen havalimanlarımızda yaşadığımız sorunları çözme uğraşındaydık.
 
Şimdilerde ise gerçekle yüzleşmekten kaçındığımız için yüzeysel bir takım çözümlere sığınarak, günü kurtarma telaşındayız.
 
Gelmezlerse gelmesinler, biz de Çin’den olmazsa Hint’ten getiririz diyenler, sezon bitiminde sektörün önüne gelecek faturayı umursamazca, hayal içinde avunuyorlar.
 
Derinleşen sorunun gerçek nedeninin,  bu aşamada Türkiye’nin izlediği dış politikadan ve hedef pazarını oluşturan ülkelerin kamuoylarını olumsuz etkileyen poitikacılarımızın söylemlerinden kaynaklandığını görmemek ya da hissetmemek için galiba sektörde yönetici olmak yetiyor.
 
Kurtuluşu; çevre düzenlemek, arazi  tahsislerinin sürelerini uzatmak gibi ikincil önlemlerde aramak, genel gidişi düzeltmeye yaramaktan çok adrese teslim destek peşinde koşmak gibi geliyor bana .
 
Gelecek günlerde düzenleneceğini gazetelerden okuduğumuz Turizm Şurası’nın da, kamuoyuna bir şeyler yapılıyor izlenimi vermekten daha öteye pratik yarar sağlanacağına inanmayı çok istesem de zorlanıyorum.
 
Ortada dolaşan gündem maddelerine bakınca; yapay zekanın güçlü ayak seslerini işittiğimiz, büyük verileri süzen algoritma hesaplamalarıyla, hizmet ve tüketici profilini buluşturan, farklı satış yöntemleriyle bilinen uygulamaları altüst eden yeni turizm anlayışından eser bile bulamıyorsunuz. 
 
Ama..
 
Bunlar bir yana yetkili bir takım ağızlardan; bu yıl Ruslarda yüzde bilmem kaç yüz artış var, İstanbul’u Araplar kurtardı, sözlerini işittikçe sadece gülüyorum.
 
Yine de bu ortamda bile mesleğinden umutlarını kesmeyen, geleceklerini bu sektörde arayan turizmcilerin Dünya Turizm Günlerini kutluyorum. Onlara selam olsun.
 
 

27-09-2017 12:00

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar