19.10.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Günün Yorumu
Fehmi KÖFTEOĞLU
Fehmi
KÖFTEOĞLU
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Yazarlar - YILGÖR YASİN DEMİRTAŞ
2 Yorum | Yorumlar
KAZANMAK YA DA KAZANMAMAK
 
Sektörde son krizlerden sonra acaba kazanabiliyor muyuz?
 
Patronlar, işletmeler, tedarikçiler, operatörler, çalışanlar....
 
Acaba tek kazanan tatil yapan müşteriler mi?
 
Bu kadar ucuz fiyatlardan sonra işletme ve şirketlerin ayakta kalma mücadelesi, çalışanların maaş almaya çalışması ya da maaşların yeterli düzeyde artamaması, az çalışanlarla yola çıkılması, sezon daralmasından dolayı çalışılan sürenin de kısa olması...
 
2016 en zor yıldı. Hepimizin para kaybettiği bir yıl. Öyle ki tatilci müşterilerin neredeyse otellerde bedavaya kaldığı bir yıl. Ve yine de beğenmedikleri bir yıl.
 
2017 de kolay bir yıl değildi. İşletmelerde bütçelerini tutturanlar oldu. Ama kayıplar yinede % 30'lar seviyesinde. Çalışanların tamamen kaybettiği bir yıl. Nedeni işletmelerin personel azaltması, maaşları arttırmaması, yüksek maaşlı çalışanlardan kurtulması.
 
Bu durumda asıl kaybedenler profesyoneller diyebiliriz.
 
Beş milyon euro bütçe yönetecek genel müdüre 3000 TL maaş teklif eden patronlar vardı. On milyon euro  bütçe yöneten 15000 TL maaş alan genel müdürleri de gönderip yerine 5000 TL maaşla satış müdürlerini genel müdür yapan patronlar vardı.
 
Peki kazandılar mı?
 
İş bilen bir profesyonelin tek bir kalem hareketi dahi maliyetini çıkarır. Dolayısıyle bu yıl kazandıklarını zannedenler için yanıltıcı bir yıl oldu. Belki on milyon euro değil de, uzun vadeli 11 milyon euro kazanacaklardı. Memnuniyet politikası, maliyetler. standartlar, daha kazançlı kontratlar yapılacaktı. Yine söylüyorum, Kazandığını zannedenler malesef çok....
 
Maliyetleri arttıracağız diye müşteri memnuniyetine etki edecek yiyecek içecek ve çalışan azaltmak, malesef uzun vadede kazanç düşürür. Kriz anında da iyi olanlar kazanır. Krizi iyi hesap edemeyenler, iyi yılları dahi göremezler.
 
Aslında bu yıl kazanç % 30 düşük diye çalışan ve işletme maliyetleriyle gereksiz oynayanlar, sadece % 5 daha az kazansalardı, belki de 2018 için bu kayıp üzerine kar olarak eklenecekti.
 
Maliyet düşüreceğiz diye çalışanın rızkından kesmek kimseye kazandırmaz. Yanlış hesap bağdattan döner. Ve günümüzde gerçekten de bağdattan dönüyor. Irak ve ortadoğu politikaları bu kadar sert iken, mısır turizmi rus pazarına hala kapalıyken acaba kazandık mı?
 
2018'de mısır büyük ihtimalle rus pazarında satışa açılacak. Ve en büyük rakip tekrar sahaya girecek. Avrupa operatörlerinde de kayıplar var. Avrupa da % 20 civarında açılacak. Açılmak zorunda. Türk pastasını malesef rusyaya kaptırmak istemez. Mısır da rusyaya kapalıyken avrupa mısırda çok da mutlu değil, çünkü oteller yeterli hizmet veremiyor.
 
2018 yılını belki 2017 yılından daha iyi bekliyor olabiliriz. Ama profesyonellerin eksikliği ile yapılan kontratlar malesef zayıf ve kazanç yine düşük olacak. Rusyanın mısıra açılması ile müşteri bölünecek. Belki de uzun vadede 2017 yılından daha kötü bir yıl olacak.
 
Maliyetleri azaltmak yerine keşke marka değerini korumaya çalışsaydık. Ama yapamadık. Marka değerimiz düştü. Bunlar internet yorumlarından belli.
 
Fazla kazanç peşinde koşturan açgözlü bir iş dünyası portremiz var malesef. Profesyonellik ve kurumsallık yok. Denetleme ve takip amatörce. O zaman kazandığımızı zannedip de kazanamamak.
 
Kaybetmek. İşte bütün mesele bu.
 
Bu kadar çalışanı içinde barındırdığı sektöre artık yeni personel dahi eklenmiyor. Çünkü kimse bu sektörde gelecek göremiyor.
 
Sizce hangisi doğru?
 
Kazanmak mı? Kaybetmek mi?

01-10-2017 22:05

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
RamseStugra
02-10-2017 19:45
Cesaretinize hayranım, herkes bunları yazamaz
Yılgör bey, doğrusu cesaretinize hayranım. Herkes bunları yazamaz. Sektörde son 2 yılda yaşanan gerçekleri özetle dile getirmişsiniz. Yüksek maaş alıyor diye göze batan yöneticilerden kurtulmaya çalışanlar. Devletten vergi ve ödenek kaçırarak karşılıklı her çakallığa başvuranlar. Bu sayede ayakta duranlar. SOnucunda suçu devletin üzerine atanlar. Ama profesyonel adam yurtdışına kaçar gider. Çok bildiğini iddai eden patron da oturur nasıl kaybettiğini bilmeden kendi bindiği dalı keser. Malesef turizm sektörümüzün en büyük zarar vereni patronlardır. BU paragöz ve açgözler olduğu sürece bu sektör boş ve personel bulamaz. Artık bulunmuyor da zaten Turizm okullarında dahi öğrenciler azaldı. Sektörde gelecek görmüyor kimse. Nedeni de patronlar. Kaybetsinler, daha iyi. Gençler sakın turizme atılayım demeyin
02-10-2017 00:46
Kus kafesten uctuktan sonra
Tebrikler, bu yaziniz Turk turiziminin ozelinde Turk is hayatinin temel sorununu anlatiyor. Personel turizm sektorunun en onemli girdisidir. Kaliteli, deneyimli ve egitimli personel yoksa orada kaliteli turizm urununden bahsedilemez. Kalite, deneyim ve egitimi de ucuza alamazsiniz. Bunlara yatirim yaptiginizda musteri kaliteniz de yukselir, karliliginiz da. Yetismis deneyimli personele gelince. Bu isgucu hicbir zaman kaybetmez, acikta kalmaz. Baska pazarlara acilir baska ulkelere gider. Belki ilk yillar genel mudurluk, direktorluk yapamaz ama kazancinin hakkini alir ve takdir edilir. Kaybeden Turk turizimi, isveren ve ekonomi olur. Cunku deyim yerindeyse kus kafesten uctuktan sonra kolay kolay geri gelmez.
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar