18.10.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Günün Yorumu
Fehmi KÖFTEOĞLU
Fehmi
KÖFTEOĞLU
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Yazarlar - BAHATTİN YÜCEL
"DOĞRU İLE GERÇEK"
 
Sezon sonlarında ortalık sakinleşmeye başlarken, bizim sektörün sorunlarıyla yüzleşme zamanı gelir. Dışa vurumu biraz farklı da olsa, yılların içinden gelen birikimli zorluklar –genelde-sezondaki iyimserliği ortadan kaldırmaya yeter.
 
Son 3 yılda Türkiye’nin içerideki uygulamaları ve özellikle dışarıda izlediği dış politika, inanç ve hukuk sistemi üzerinde bir anlamda devletleşen düzenleme ihtirası; Turizm Sektörünü vurdu dersek, gerçeği ifade etmiş oluruz.
 
AKP’li yılların başlarında AB Üyeliği için çoğumuzu etkileyen isteklilik, başta Almanya topluluğun çekirdeğini oluşturan 8 üye ülke yöneticilerini de şaşırtmış olmalı. 
 
Türkiye’yi görmek istedikleri yerin, AB normlarını hayata geçiren demokratik bir ülke olmadığı o kadar belli ki.  Dini kuralların ağır bastığı bir İslam Ülkesi modelini, AB normları açısından tam üyeliğin önünde engel  gördükleri için, AKP Hükumetlerinin Davutoğlu ile başlayan anlamsız maceracı dış politikasından hayli memnun olduklarını tahmin etmek zor değil. 
 
AKP’nin uygulamaları özellikle Alman Siyasetçileri açısından bulunmaz bir fırsattı.  İşin kötüsü aynı anlayış; AB normları bir yana  evrensel demokrasinin en basit ilkelerini bile sindiremeyen bu iktidar  için de geçerliydi.
 
Sonuçta olanlar oldu. 
 
İç siyaset malzemesi üretmek amaçlı; Almanya ve Hollanda ile ilişkilerdeki  gerginlik,  doğal olarak önce turizm sektörünü vurdu.
 
Turizmde en önemli pazar paydaşları olan Almanya başta, AB ülkeleri ile girişilen diplomatik çatışma, sektörü başka pazarlara yönelmeye itti. Ancak başarılı sonuç alınamayacağı kısa sürede anlaşıldı.
 
Konumlama ve insan kaynakları açısından Almanya ve diğer AB ülkelerinin tüketici davranışlarına göre  yapılanan sektörün, son günlerde meslek örgütleri aracılığıyla iktidar ve kamuoyu ile paylaştığı çözüm önerilerinin, “sade suya tirit” olmanın ötesinde, eskilerin deyimiyle hiç kıymeti harbiyesi yoktur diyebiliriz.
 
Kuşkusuz sektör yöneticilerinin yapısal nitelikli sorunların yanında, dünyada hızla gelişmekte olan sayısal teknolojinin tetiklediği gelişmelerin etkilerini de birinci öncelikle tartışarak, gündeme getirmeleri beklenirdi.
 
Oysa..
 
Tahsisli arazilerin sürelerinin uzatılması , yeni krediler verilmesi, borçların yeniden yapılandırılması , çalışanların vergi yüklerinin azaltılması çözüm önerileri olarak kamuoyuna sunuldu. Bir önceki sezon neredeyse tamamen duran pazarlardaki bu yıl sağlanan gelişmeler, büyük artış oranları gibi verilerek bir başarı öyküsü yaratılmaya çalışıldı.
 
Zararın nedenlerini ortadan kaldırmadan , özkaynak aşınmasını durduracak bir ekonomik formulü, herhalde bizim sektörün bazı meslek örgütü yöneticileri buldular diye düşünmeden edemiyor insan.
 
Örneğin, arazi tahsis sürelerini sil baştan yaparak, süre uzatımından çözüm üretileceğini beklemek yerine, en azından işletmelerin sermaye piyasalarına açılmasını destekleyecek modeler önerilebilirdi.
 
Türkiye ürünlerini en aza indirerek satanlara nakit destekler sağlayarak çıkış aramak -kusura bakmasınlar-, asprin tedavisi uygulamasına benziyor.
 
Madalyonun öteki yüzünde ise akıllarınca çözüm için soyut  bir anlayışla; “yüksek harcama” yapacak turist gelsin, “herşey dahil kalksın” savunucuları yer alıyor.
 
Bunlara yanıtı yeni seçilen TYD Başkanı vermiş. “Her Şey Dahil “ gerçektir, diyor. 
 
Evet “Her Şey Dahil” gerçektir ama sektörün niteliği açısından doğru mudur? Bunun yanıtını veremiyor.
 
Sektör doğru ile gerçek arasındaki farkı mutlaka tartışmalı. 
 
Bir örnek verelim..
 
Doğru olan; yatak kapasitesinin % 70’lik bölümünün yer aldığı; Antalya, Dalaman ve Bodrum Havalimanları çevresine, THY’nın kriz döneminde günlük yıl boyu uygun fiyatlı tarifeli seferler koymasıdır.  
 
Gerçek ise bu tür uygulamaların daha düne kadar Mısır’ın turistik bölgelerine yapıldığı ve aradaki  farkı yüksek tarife uygulanması nedeniyle iç hat yolcularının karşıladıklarıdır.
 

06-10-2017 12:00

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar