19.10.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Günün Yorumu
Fehmi KÖFTEOĞLU
Fehmi
KÖFTEOĞLU
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Yazarlar - BAHATTİN YÜCEL
TÜRSAB'TA DEĞİŞİM YA DA TUTUCULUK, HANGISI KAZANMALI (1) ?

 

Bir araya gelip konuşmadık ama uzun yıllar geçince, hepimiz farketmiş olmalıyız. 
Dünya’nın en güzel, tarihin en zengin coğrafyasında -belki de- en güç mesleğini seçmiştik. İçimizde siyasal görüşleri yüzünden fazla tercih hakkı olmayanlar da vardı.  
 
Gençtik, yurtseverdik  ve bir avuç kadardık. 
 
Mesleğimizin kurumsallaşması için bazen birlikte davrandık, bazen karşı karşıya geldik.  Kuruluş döneminin sancılarını, demokrasiyi, darbeleri, salgın hastalıkları, önce doğrudan sonra bölgesel savaşların içinden savrularak çektik. 
 
En yükseklerden her şeyimizi kaybederek aşağılara inerken, ayakta kalma uğraşımızdan bir an olsun vazgeçmedik.
 
TÜRSAB’ın çeyrek yüzyılı aşkın geçmiş dönemlerinden söz ediyorum.
 
Yetmişlerin son çeyreğinden, doksanlı yılların başına kadar süren mücadelenin sonunda, kurumsallama sürecinden belleğimde kalanlar, ilk anda yukarıda yazdıklarım. Emekleri geçen bütün arkadaşlarımızı selamlıyor, aramızdan ayrılanları saygıyla anıyorum.
 
TÜRSAB sektörün en etkili meslek örgütü olmanın da ötesine geçerek, zamanla turizmin sivil toplum kuruluşuna dönüştü. 
 
Çevreyi, çocukları gözeten bir anlayışla yönetildi.
 
Tarihsel ve kültürel mirasa bütün insanlığın ortak değeri olduğu bilinciyle sahip çıktı. Kuşkusuz; ardında tarifsiz gönüllü emeğin, uykusuz günlerin ve gecelerin, saatlerce beklenip, kuruldukları gibi kaldırılan sofraların, yavrularının dinmeyen özlemlerinin, dostlukların, özveriyi meslek edinmiş eşlerin, inkar edilemez katkılarıyla büyüdü TÜRSAB.
 
Önümüzdeki günlerde yeni bir genel kurula hazırlanıyor.
 
Kuruluş aşamasının ardından Türsab’a iki dönem genel sekreterlik ve üç dönem Başkanlık yapmış turizmci kimliğimle, sektörün artan riskleriyle olağanüstü ağırlaşan sorunlarının gölgesinde bir Genel Kurula gidildiğini söyleyebilirim.
 
Bu yüzden durum değerlendirmesi yapmayı  ödev gibi görmem, umarım genel kurulda yarışacak meslektaşlarım tarafından da hoşgörüyle karşılanır.
 
Sektörün tarihi boyunca karşılaştığı en ağır krizin yaşanmasına neden olan bu ortamda, siyasetin gündemine egemen olan “metal yorgunluğu” ve “ değişim” söylemlerinin, turizmciler ve özellikle Türsab’ın iç kamuoyunda karşılık bulması çok doğal.
 
Üstelik  yöneticilerin görev yılları uzadıkça, örgütleriyle ilişkilerini; üyeleri adına  emanet edilmiş yetkilerin dışına çıkarak, bir tür sahiplik çizgisine yönelmeleri, bu ülkede alışılmadık bir gelişme değil.
 
İzlediğim kadarıyla önümüzdeki Genel Kurulda iki aday yarışacağa benziyor.
 
Adaylardan birisi Başkanlık koltuğunda en uzun süre oturmayı başarmış eski bir çalışma arkadaşım. Genel Sekreter ve Başkanlık görevlerini yürüttüğüm yönetim kurullarında birlikte çalıştık.
 
Kamuyounun gündemine Türsab’ın kurduğu şirketler ve bazı iştirakleriyle gelmeyi tercih eden bir anlayışı temsil ediyor. 
 
Siyasete karşı olduğunu hemen her fırsatta söylese de; TÜRSAB’ı Genel Merkez ve Bölgesel Yürütme Kurulları örgütlenmesi ile bir siyasal parti gibi yönetmekten hoşlandığı rahatlıkla söylenebilir.
 
Örgütlenme anlayışını bina satın almalara, otomobillere ve Bakanlık üzerinden gelişen ticari şirketleşmelere dayandırdığı izlenimi uyandırıyor..
 
Bu şirketlerin bilançolarını bilemiyoruz. 
 
Ancak bu yapılanma ve büyük bina yatırımlarının; sektörün yaşadığı krizin çözümüne ilişkin, TÜRSAB’ın görüşlerini kamuoyuna taşımaya yetmediği çok açık.
 
Kaldı ki, bu şirketleşme yaklaşımı  üyelere hizmet satışına yönelik olunca, giderek dozu artan eleştirilere de yol açıyor.
 
(Devam edecek)
 

20-10-2017 12:00

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar