22.09.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Yazarlar - FUAT ERSOY
1 Yorum | Yorumlar
2018 YAZ BEKLENTİLERİ

 

 
Malum ülkemizde maalesef çok fazla parametre kırılgan olan sektörümüzü her an her şekilde olumsuz etkileyebilmekte, son 2 sene sektör açısından büyük bir sınav başarıyla verilmiştir. Bunda sektörün tüm unsurlarının gösterdikleri dirayet, gösterilen fedakarlıklar ve çözümcül yaklaşımlar, fazlasıyla takdire şayandır.
 
Bu şartlarda, tahminleme yapmak ziyadesiyle zor bir iş olsa da, normal şartlar altında diyerek 2018 yılını Antalya özelinde değerlendirdiğimizde, 11 milyon yabancı turist seviyelerinin rahatlıkla aşılacağını öngörmek için kahin olmaya gerek yok. Tur operatörleri ve havayollarıyla yaptığım görüşmelerde, neredeyse tüm pazarlarda bir büyüme öngörüsü ve hazırlığı dikkate çarpmakta.
 
Ana pazarlar olan BDT ve Almanya ya baktığımızda, 2018 eğer Mısır açılmazsa ( ki çok belirleyici bir denge olup, sezon başı ve sonu yaklaşık 1 milyon kapasitenin yer değişmesine sebep olabilir ) BDT pazarlarında 2018 yolcu sayıları rekora gidecek gibi gözükmekte.
 
Almanya da geçen seçimler ve nispeten de olsa yumuşayan siyasi atmosfer, eğer önümüzdeki 3 aylık süreçte iki ülke arası karşılıklı ilişkilerde buzları eritme eğilimi gösterirse, 2017 kapasitelerinin Antalya özelinde 500 bin kişi üzerinde bir beklenti yanıltıcı olmayacaktır.
 
Ukrayna, geçen sene başlattığı çıkışı bu sene de şaşırtıcı biçimde sürdürerek kapasitesine yer edindirmekte ve bu Antalya açısından oldukça olumlu bir durum. İngiltere pazarında ben 2018 yılıyla alakalı, fazlasıyla iyimserim, Brexit arkasında Euro karşısında değer kaybeden İngiliz Sterlini ve sonunda masadan kalkan güvenlik endişeleri, 2018 için Türkiye destinasyonuna ilginin büyük olacağını müjdelemekte, operatörlerin de satınalım ve uçak planlamaları bu yönde güçlü sinyaller vermekte. Benelüx ve İskandinav pazarları eski seviyelerini hemen 2018 yılında yakalayamayacak olsalar bile, toparlama emaresi göstermekteler.
 
Bence, sürpriz yapacak olan pazarlar Doğu Avrupa pazarları, bu pazarlar görece olarak küçük kapasiteler getirse de, sayılarının çokluğu toplam kapasiteye önemli ölçüde etki etmekte. Batı Avrupa nın Türkiye den çektiği kapasiteler, alternatif destinasyonlarda uygun yer-fiyat bulmayı bu pazarlar açısından olumsuz etkilemekte. Kısa uçuş mesafesi ve dünyadaki en iyi herşey dahil uygulamaları, paranın müşteri açısından karşılığının en yüksek olduğu destinasyonumuz bu durumda, tüketici nezdinde büyük bir cazibe oluşturmakta.
 
2018 açısından en zorlu geçecek pazarın İç Pazar olacağına inanıyorum, artan kur seviyeleri son 5-6 yılda Erken Rezervasyon alışkanlığının oturmaya başladığı Pazar için en büyük tehdidi oluşturmakta. Kur ve talep kaynaklı artan ve artacak olan otel fiyatlarının, pazarın bu alışkanlığını olumsuz etkilememesini umarım. Sektör açısından, en önemli ve desteklenmesi gereken birinci pazarımız olduğu artık deneyimlerle kanıksanmış durumda. Ocak – Mayıs arası İç Pazar kapasiteleri açısından oldukça belirleyici olacak kanaatindeyim, operatörler açısından bu yarışı Erken Rezervasyonu en iyi işleten operatörün öne geçeceği bir süreç yaşayacağız.
 
Tüm bu beklentilerle planlama yaparken, oteller ve operatörler açısından, özellikle Batı Avrupa kapasitelerinde değişen demografi ve gelir yönetiminde hız, esneklik ve doğru kombinasyon, ticari başarı açısından büyük önem arz edecek. Talep üretiminde, daha doğrusu müşteri edinme maliyetlerinde, yenilikçi yöntemlerler optimizasyon yapanlar bence kazançlı çıkacaklar. Geçmişte ilişki bazlı yürütülen birçok işin veri bazlı karar alma süreçlerine dönmesi elzem.  
Yeni sezonun tüm sektöre hayırlı olmasını dilerim. 
 

31-10-2017 09:43
Önceki Yazıları
KAS-TI-MIR EKS-PİR-YINS
11-10-2017 12:19 | 1 Yorum | Yorumlar
Egolarımız
15-08-2006 12:44 | Yorumlar
Turizm halleri
15-08-2006 12:34 | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
HüseyinAYDIN
04-11-2017 15:41
mantıklı
Doğru analiz. Umutlar fazla değil ama 2017 yılının üzerinde olacağı kesin. Avrupa ve İngiltere rezervasyonları geçen yılın önüne geçecek gibi görünüyor. Teşekkürler...
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar