27.05.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - YALÇIN BAYER
1 Yorum | Yorumlar
'TURİZM GERİCİLİĞİ KALDIRMAZ'

 

 
 
Kültür  ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, 1-3 , Kasım'da Ankara'da 'Tam Zamanı' sloganı ile gerçekleştirecekleri 3. Turizm Şûrası'nın "Özellikle içinde bulunduğumuz şartlar bakımından turizmin stratejk bir sektör haline gelebilmesi için üçüncü evreye, hamle dönemine geçişi sağlamayı ümit ettiklerini" söyledi. 
 
Bakanın verdiği bilgilerden öğreniyoruz ki 3. Turizm Şûrasında 'Helal Akreditasyon Kurumu' ile ilgili yasal düzenleme TBMM'ye gelecek, Müslümanlara yönelik bir fuar yapılacak. 
 
Bakan başka şeyler de söyledi. 
 
Buna bağlı olarak turizmgazetesi.com'a göre, S. Arabistan Haber Ajansının (SPA) "S. Arabistan yasakların olmayacağı Kızıldeniz projesine başlıyor" başlığı ile BBC nin geçtiği haberden kısa bir bölüm aktaralım :
 
"S. Arabistan, ülke tarihinin gelmiş geçmiş en büyük turizm projesini hayata geçiriyor. 
 
Ekonomiyi çeşitlendirme hamlesi kapsamında hazırlanan proje, Kızıldeniz sahilini ve irili ufaklı 50 adayı kapsıyor. 
 
Görüldüğü gibi islam'ın en katı mezhebi Vahabilik ile yönetilen şeriat ülkesi S. Arabistan aşırılıktan ılımlılığa geçişi turizm projeleriyle yapıyor. 
 
Aynı dönemde, bundan 98 yıl önce ilk bağımsızlık savaşından zaferle çıkarak 20. yüzyıla önderlik eden, hemen ertesinde halifelikten Cumhuriyet'e geçen Türkiye'de, 94 yıl sonra 16 yıldır iktidarda olanlar eliyle ne yazık ki turizm de kullanılarak ülkemiz adım adım gericileştiriliyor. 
 
MÜSLÜMAN DOSTU TURİZM 
 
İktidarda olanlar, kendi hazırladığı 2023 Türkiye Turizm Stratejisi'ni şimdi 'Müslüman Dostu Turizm' adı verilen plana göre değiştirilmesini istiyor, bunun için raporlar hazırlanıyor. 
İktidara yaranma uğruna kimi valiler illerinde 4. Murad yöntemleriyle alkollü içki yasakları koyuyor. 
 
Aynı partinin belediyeleri de alkollü içki satan yerleri çeşitli bahanelerle kapatma ve alkollü içki ruhsatı vermeme konusunda birbirleriyle yarışıyor. 
 
Bu zihniyet ile düzenlenen eğitim şûrasından turizm eğitimi veren liselerde alkollü kokteyl hazırlama dersinin kaldırılması kararı alınıyor.
 
Bu birkaç başlıktan da görüldüğü gibi İslami mezheplerin en katısı olan Vahabilik ile yönetilen Suudi Arabistan'da bile günlük yaşamı kolaylaştıran düzenlemelere turizm üzerinden gidilirken, 20. yüzyılın ilk bağımsızlık savaşını veren, 94 yıl önce cumhuriyet ilan eden Türkiye'de 2017'de şeriat özlemleri ile her gün yeni bir düzenleme yapılıyor. 
 
Burada "S. Arabistan turizmde açıbrken Türkiye kapanıyor" derken yalnız türbanı değil sosyal yaşam genelindeki kapanmadan söz ediyoruz. 
 
Keşke 3. Turizm Şûrası'nda bu acı gerçekler konuşulabilse. 
 

01-11-2017 13:24
Önceki Yazıları
SEKTÖR NEDEN SES ÇIKARMIYOR
15-07-2015 12:24 | 1 Yorum | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Etev
04-11-2017 20:51
Tam da bu nokta
Çok doğru yazmışsınız çok teşekkür ediyoruz..gerçekler bunlar ne yazıkki...bu durumu tüm halk olarak görebilmek kimilerini ayakta unutuyorlar ne yazıkki.. güzelim ülkemizin başına gelenler ne üzüntü verici bunu böyle gormek lazim.. size katılıyorum ağzınıza sağlık sayin Bayer..
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar