21.09.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Yazarlar - YILGÖR YASİN DEMİRTAŞ
1 Yorum | Yorumlar
2017 DEĞERLENDİRMESİ

 

 
2016 gibi tarihin en zor kriz yılından sonra 2017 ilk başta yine korkutucu gibi görünürken sonrası öyle olmadı. Mayıs ve Haziran zor geçti. 2016 hep akıllardaydı. Ama bayramla beraber başlayan patlama beraberinde herkesin bütçesini yakaladığı bir yıl oldu.
 
Devamlı sektörde 2017 kötüydü ya da ciro düşüktü gibi açıklamalara bakılmasın. Bu açıklamalar sadece siyasi... Tüm dernek ve birlik toplantılarında patronların rahatlığı yüzlerinden okunuyordu.
 
Bir acenteci olarak herhalde bizden fazla gezen yok. Otellerin doluluğu ve verilen fiyatları gördüğümüzde, görüşmelerimizde karşımızdaki yönetici ve patronların rahatlığına baktığımızda zaten açıkça kendini göstermektedir.
 
Açıkça bu yıl kar edemeyen ya da bütçesini tutturamayan, bu mesleği bıraksın derim. Kara deliklerini kapatsın derim.
 
Öyle kötü otellerin yine öyle güzel doluluk ve cirolar yaptığını gördüm ki, ben dahi şaşırdım.
Ama 2015 ile kıyasladığımızda elbette % 15'lik bir ciro eksiği var.
 
2016 en az 3 yıl devam eder diye geçen yıl açıklama yapanlar, bence hala bu açıklamanın arkasında durmaya çalışmaktadır. 2017 ekim ayı dahi güzel geçti.
 
Geçen yıl kış aylarında yine yazılarımda belirttiğim 2017 rusların yılı olacak diyordum. en az 5 milyon rus gelecek diyordum. Herkes 3 milyon deyip bana gülüyordu. Peki sonuç; 5 milyonu geçti. Bunu söylerken dayandığım veriler; 2 yıldır rusların doğru düzgün tatile çıkamaması ve para biriktirmesi, mısırın da kapalı olması. Avrupanın ağzına kadar dolu olması, hatta ispanyanın sokaklarda fazla turist istemiyoruz diye propaganda yapması vb..
 
Kurların dahi bizde % 15 avrupa ve rusyaya oranla % 5 daha artması, yine bize kazandıran yıl oldu. Öyle ki içpazar fiyatları daima en yüksek kalırken ilk defa bu yıl döviz çarpanın altında kaldı. Bir anda en ucuz fiyat TL oldu. Dolayısıyle ruslara daha çok yer ayrıldı.
 
Beklediği geliri yakalamakta zorlanan oteller, önünü iyi  görememesi, rekabette yanlış adımlar, geç kalması, iyi yönetici çalıştırmaması ve BEN BİLİRİM diye hareket etmeleri en büyük nedenlerdir.
 
Zaten bayram ile sezonun patlama yaşayacağı belliydi. Kurban bayramı dahi her yıl geride kalması ve genelde az satış gösterirken, bu yıl artık ağustos sonrasına ve okulların açılmadan önceki haftaya denk gelmesi daha da gelir arttırıcı oldu.
 
Öyle ki bazı otellerin egede hala ekim sonunda devam etmeleri ve kasım ilk haftasına dahi yansıdığını gördük.
 
Belki içpazar yüksekliğinden dolayı otellerde operasyon ve tüketim olarak zor olmuştur. Ama yine de içpazardan vazgeçilmiyor.
 
Peki böyle bir tabloda neden oteller daha önce yıllık % 5 eklenirken, ilk defa bu yıl % 15 hatta % 20 fiyat arttırmaya kalkan vardı. genelde iyi geçen bir sezon sonrası böyle artışlar beklenir.
 
Edremit bölgesinden ayvalık, çeşme kuşadası ve bodrum marmaris ve fethiyeye kadar, hatta arada kalan özdere ve gümüldür otelleri dahi yüksek karla kapattı. Sadece en düşük bölgenin marmaris olduğunu farkettim. Kuşadası otellerinin dahi fiyatları marmaristen yüksek idi. Nedeni de eski ve düşük kapasiteli otellerin olması idi. Rus ve ukrayna pazarında marmaris pahalı bir bölge olarak anılırken, rus operatörlerin para kazandığı bir bölge idi.
 
Örnek vermem gerekirse geçen yıl panikle kiracı arayan bir otel sahibi, kendisi oteli işletmek zorunda kalıp, bu sezon sonu kiraya vermeyi düşünürken, vazgeçtiklerini görmek, iyi bir sezon olduğuna en büyük delildir.
 
Rusların bu kadar tüm otellerde doluluk oranlarını yükseltmesi hatta alman hakimi side bölgesini dahi yükseltmesi bence krizi tersine çevirdi. Turizm baronlarına cevap niteliğindeydi..
 
Ölüdeniz, ingilizlerin yıllardır hakim olduğu bölge idi. Ama bu yıl ruslara alışan bir bölge oldu. İçpazar da yüksek geçti.
 
Peki bölgelerde almanya ve ingiliz eksikliği yerini rus ve içpazara kaptırırken, Türkiye üzerinden en yüksek parayı kazanan baronlar, 2018'de aynı eksikliği yaşatırlar mı?
 
2018 için beklentilerimi de bir sonraki yazımda anlatacağım.
 

06-11-2017 21:27

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Sefaseyral
08-11-2017 21:02
Bütçeler tuttu.
Bütçelerimiz tuttu. Sezon bayramla başladı ve zor kapattık. Patronların ağzı kulaklarında. Hala turizm kötü diyenlere cevap vermeye korktuk. Nerede kötü olan gidişat? Neden illa kötü deniyor. Israrla. Tam aksine biz mutluyuz.
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar