22.07.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - KAYHAN TANER ÖZEN
ULUSLAR ARASI POLİTİKADAKİ GELİŞMELER VE TURİZM SEKTÖRÜMÜZ

 

Yıllar önce “Turizmin Uluslararası Politikaya Etkileri” konusunda mastır tezi hazırlarken turizm-uluslararası politika ilişkilerini kanıtlamaya çalışıyorduk. Aradan geçen (akademik ölçülerde) kısa bir zamanda artık tezimiz bilinen bir kural haline geldi. Artık uluslararası arenada turizmi kullanmak genel kabul görmüş bir uygulamaya dönüştü.
 
Türkiye süper güç Rusya’nın uçağını düşürdüğünde beklendiği gibi verilen karşılık bir yerine beş uçak düşürme, gemi batırma, roketle vurma olmamış, ben de sana turist göndermiyorum olmuştur. 
 
Doğrusu Türkiye için gelmeyen 4 Milyon Rus turist daha can acıtıcı olmuştur. Elbette uçaklar vurulmasın, silahlar kullanılmasın, hiçbir insan savaş ve çatışma nedeniyle zarara uğramasın, fakat Türk ekonomisine sadece turizmden eksik giren 4-5 Milyar $ işsizliği artırmış, büyümeyi sekteye uğratmış halka ciddi zararlar vermiştir.
 
Rusya’nın travması atlatılmadan Avrupa ile politik ilişkiler bozulmuş ve bu ülkelerdeki Türkiye karşıtı propaganda sonucu gelen turist sayısında büyük düşüşler olmuştur. Turizmin motoru olan Almanya pazarındaki kayıp Rusya pazarının tekrar açılmasını gölgede bırakmıştır. Türkiye Avrupa tarafından da turizm silahı ile vurulmuştur.
 
Çok geçmeden diğer süper güç ABD ile bir uzlaşmazlık ortaya çıkmış, hafif canı acıyan müttefikimiz vize silahını çekerek yine turizm üzerinden Türkiye’ye ceza kesmiştir.
 
Türk ekonomisindeki zaafları elbette diğer devletler de bilmektedirler.
 
Tasarrufların az olması nedeniyle yatırımlar için dış borcun (kaynağın) gerekli olduğu, yatırım yapılmazsa artan işsizliğin iç politikada bir faturasının olacağı, cari açığın kapatılamadığı gibi giderek arttığı, dolayısıyla dış borçlanmanın gerekli olduğu bilinmektedir.
 
Dış borçlanma kaynakları da Batı ekonomilerinin (neyse ki hepsi Türkiye’nin müttefiki) kontrolü altında bulunmaktadır. Türk ekonomisinin ihtiyacı olan dış kaynağı en etkin olarak sağlayan sektör de Turizm sektörüdür.
 
Ekonomisi uluslararası turizme bu kadar bağlı olan Türkiye’nin pozisyonunu uluslararası arenada Türkiye’ye karşı hamle yapmak isteyen devletler de gayet iyi bilmektedirler.
 
Onun içindir ki darbeler doğrudan turizm üzerinden gelmektedir. Nitekim 2014 yılında 47 Milyar $ civarında olan incoming turizm gelirleri 30 Milyar $ civarına gerilemiştir. Üstelik son yılarda da Dünya Uluslararası Turizmi büyümeye devam etmektedir.
 
İşin ilginç yanı Dünya’nın 6. Büyük turizm ülkesi bütün bu olayları yaşarken asıl görevi Dünya Turizmini izlemek ve yönlendirmek olan Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’nün (UNWTO) sessizliğidir.
 
Türkiye’nin de bu örgütten bir beklentisi yok gibi gözükmektedir. Halbuki Türk Turizmine karşı yapılan saldırılar UNWTO nun görev ve etki alanındadır. Bu kurumun 3 maymunu oynaması ve Türk tarafının da örgütü harekete geçirmek için (en azından yeterli) çaba göstermemesi ilginçtir.
 
Bu alanda bir kampanya yürütülmesi ilerde yaşanabilecek benzer olaylara karşı caydırıcı olmak açısından önemlidir. Burada bir diğer konuda Türkiye’nin bölgesel ve yerel turizm organizasyonları kurmadaki isteksizliğidir.
 
Türk Turizmi sesini duyurmak ve çıkarlarını korumak için Doğu Akdeniz ülkelerini içine alan bir Uluslararası Turizm Örgütünü kurmalıdır. Ayrıca yurt içinde de bağımsız bir turizm örgütü kurularak sektörün ihtiyacı olan verileri, fikirleri üretmelidir.
 
Yıllar önce T.C. Turizm Bankası A.Ş.’nin yerine getirdiği işlevleri yerine getirecek bir kurum yararlı olacaktır.
 

07-11-2017 12:00

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar