22.09.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Yazarlar - İBRAHİM ARAT
BİR ÜLKENİN TURİZM KONFORU

 

Fransızca kökenli ‘’konfor’’ kelimesinin anlamı; günlük yaşamı kolaylaştıran maddi rahatlıktır.
 
Bu maddi rahatlık, ister günlük hayatta, ister tatilde olsun bir gün içerisinde yapmak istediklerinizi en az yorulacağınız şekilde yapmanız demektir.
 
Bir tatilin konforu ise; ulaşım, konaklama, alış-veriş, beslenme, kültürel faaliyetleri ne kadar kolay gerçekleştirebildiğiniz ile doğru orantılıdır.
 
Bir ülkenin konforu havaalanı ile başlar ve turistik mal ve hizmetin tamamına ne derece ulaşılabildiği tatilin kalitesini ortaya koyar.
 
Türk turizmindeki en büyük tartışma konusu olan Herşey Dahil Sistemi’nden vazgeçilmesi veya bu sistem ile devam edilmesi noktasında başlıca değerlendirilmesi gereken husus da budur.
 
Çünkü HD sisteminden vazgeçilmesiyle amaçlanan, ülkeye gelen turistin oteline, tur operatörü ve seyahat acentalarına bağlılığını azaltarak daha bireysel zaman geçirmelerini sağlamaktır.
 
Bu şekilde olması durumunda yerel ekonomiye daha fazla katkıda bulunacağı, harcamaların daha geniş alana yayılacağı düşünülmektedir.
 
Ancak daha önceki yazılarda da dikkat çekmeye çalıştığım gibi neden – sonuç ilişkisi bir kenara atılıyor.
 
Herşey Dahil Sistemi, bugüne kadar hedeflenen ve bunun üzerine inşa edilen turizm anlayışının bir sonucudur.
 
Türk turizminin bütün alt yapısı planlanarak veya rüzgara ayak uydurularak, bir şekilde bu sistem üzerine oturtulmuş vaziyettedir.
 
Bu nedenle öncelikle alt yapının,  HD yerine getirilmek istenen sisteme uyarlanması gerekiyor.
 
Bu adımdan önce alınacak her karar ülke turizmine yarardan çok zarar getirecektir.
 
Alt yapı derken sadece ulaşım, konaklama gibi yapıların değil, insan kaynağının da yeniden yapılandırılması gerekmektedir.
 
Türkiye’de nedense turizm eğitimi (son değişiklikler ile ne kadar eğitim olduğu da tartışma konusudur) sadece otelcilik ve seyahat acentacılığı ile kısıtlı düşünülmektedir.
 
Oysa ki, havaalanları ilk temasın kurulduğu yerler olarak ülke imajı ve tatilin kalitesi bakımından en önemli turizm bileşenidir.
 
Türkiye’nin sadece deniz, kum, güneş turizminin dışına çıkarak bütün bölgelerine turizmin yayılması isteniyorsa bağlantı uçuşlarının sağlanması gerekiyor.
 
Deniz, kum, güneş turizmine katılan turistlerin tek amacı dinlence olduğu için mümkün olduğunca uzun süreyi deniz kenarında geçirmek öncelikleridir. 
 
Bu nedenle mümkün olduğunca zahmetsiz ve kısa sürede kendilerini kıyı şehirlerine atmayı planlamaktadırlar.
 
Ancak, kültürel amaçlarla, keşfetme güdüsüyle seyahat eden insanlar, her türlü zahmeti göze alıyor ve bağlantı uçuşları tercih edebiliyorlar.
 
Ülke içerisinde kalacak turistleri çekmenin yanı sıra artık ülkeler yeni gelir kaynakları olarak ‘’HUB’’ diye tabir edilen transit havaalanı olmak için yarışa giriyorlar.
 
İstanbul da konum itibariyle bunlardan birisi iken İstanbul’un rakipleri hem doğudan hem de batıdan mevcuttur.
 
Doğu’daki rakipleri olarak Hamad Uluslararası Havaalanı ile Doha ve Dubai Havaalanı ile Dubai bir transit havaalanının neleri barındırması gerektiği konusunda örnek havaalanı konumundadırlar.
 
Batı’da ise Amsterdam-Schiphol, Paris-Charles de Gaulle ilk iki sırayı alan havaalanlarıdır.
 
Uluslararası Havaalanı Konseyi’nin 2017 raporuna göre, 2017 yılında İstanbul Atatürk Havaalanı 33.9 milyon transit yolcu ile 6ncı sırada bulunuyor.
 
Doha 22.8 milyon ile 14ncü, Dubai 22.5 milyon transit yolcu ile 15nci sırada.
 
Son 10 yıldaki gelişimlerine göre ise, İstanbul yüzde 591 artış gösteriyor.
 
Dubai yüzde 306 Doha ise yüzde 806 artış göstermiş durumda.
 
Altyapı olarak inşa yılları ve o yıllardaki gereksinimler ile gelecek planları dikkate alındığı zaman, Atatürk Havalimanı dezavantajlı olarak gözükse de insan kaynağı olarak hem Dubai hem de Doha havaalanlarından çıkarılacak dersler var.
 
Transit havaalanlarının gelişimi konusunda ulusal havayolları lokomotif görevi görürken yaratılacak kapasite ve devamlılığı konusunda en büyük görev de onlara düşüyor.
 
Bir diğer önemli görev de yarattıkları kapasite ile low cost diye tabir edilen havayollarına düşüyor.
 
Ucuza mal ederek ekonomik biletler satmak demek en temel hizmetleri vermekten yoksun kalmak olmamalıdır.
 
Bu nedenle, yurt dışı uçuşlarında özellikle dil konusunda yetkin personel bulundurulması gereği, özellikle Antalya gibi şehirlere uçan yolcu profili göz önüne alınarak aynı şekilde gereklilik arz ediyor. 
 
Yurt dışında, bütün çevremize İstanbul başta olmak üzere bütün Türkiye’yi ziyaret etmelerini tavsiye ederken, İstanbul’dan bir şekilde transit ve konaklamalı geçen herkesin şikayeti özellikle havaalanında anlaşamamak oluyor.
 
Bu belki de Türkiye turizm anlayışının ve yatırımının bir tezahürü niteliğinde.
 
Turizm ve Rekabet Endeksi’ne göre, Türkiye hava taşımacılığı altyapısında 14ncü sırada iken, turistik hizmet altyapısında 42, insan kaynakları ve işgücü piyasası değerlendirmesinde 94ncü sırada yer alıyor.
 
İnsan kaynakları ve işgücü piyasası alt maddelerinde ise, hizmet içi eğitimde 99'ncu, eğitilmiş eleman bulmada 90ncı, yabancı personel bulmada 85nci gibi sıralarda yer alıyor. 
 
İnsanların daha fazla seyahat ve bireysel faaliyetlerde bulunma konusunda cesaretlendirilmeleri için elimizdeki olanların iyi analiz edilmesi gerekiyor.
 
Çünkü sadece sistem değişikliği misafir profilini değiştirmeyecektir. 
 
Eğer insanlar konforlu bir şekilde tatillerini sürdüreceklerine inanmazlarsa ise, yine otellerinden dışarı çıkmayacaklar, seyahat acentaları en güvendikleri hizmet sağlayıcıları olacaktır.
 
Burada belirtilenler son birkaç seferde bir yabancı gözüyle bakış açısıyla görülen manzara üzerine yazılanlar.
 
Turizmin her bir ayağını oluşturan hizmet kolunu temsil eden örgüt ve/veya birlikleri tarafından ele alınıp irdelenmesi ile istenilen düzeye çıkabiliriz.
 
Bunu yaparken de çıkış noktası turizm sektörünün yapısı gereği insan kaynağı ve eğitimi olmalıdır. 
     
 
 
 

14-11-2017 11:45

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar