21.10.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Günün Yorumu
Fehmi KÖFTEOĞLU
Fehmi
KÖFTEOĞLU
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Yazarlar - SÜHA UYAR
ILIMLI İSLAM

 

Suudi Arabistan 1995 yılı ocak ayında Türkiye, İtalya, Almanya, Hollanda, İngiltere, Fransa, ABD, Kanada, İspanya, İsviçre olmak üzere 10 ülkeden çeşitli sektör mensubu 11 kişiyi Arabistan’a davet ederek gelecekteki Suudi Arabistan’ı anlatmışlardı.  Sadece Türkiye’den 2 kişi davet edilmişti. Ben ve diyanet işleri temsilcisi. Diğer ülkelerden birer kişi çağrılmıştı.
 
Bu davette iki de bayan katılımcı vardı. Kanada ve Fransa’nın temsilcileri bayandı. Çok güzel ağırlandığımız çok da güzel bir programdı. 5 yıldızlı otellerde garsonların buz dolu şampanya kovalarına itinayla konmuş Şampanya şişelerinden “wouldyoulikethechampagnesir“ diyerek  köpüklü elma suyu servisi yapmaları çok güzel bir espriydi. Ilımlı İslam’a giriş başlıyordu.
 
Yedi gün kaldık orada. Önce Cidde’de elçilikler arasında yer alan ve uzay üssü gibi korunan ARAMCO’yu (Arap AmericanCompany) ziyaret ettik.
 
Saud iAramco veya resmi adıyla Saudi Arabian Oil Company, Suudi Arabistan'ın ulusal petrol ve doğalgaz şirketidir. Şirket ilk olarak Kral Abdülaziz İbn-i el-Suud ve ABD Başkanı Franklin Roosevelt tarafından ortak olarak 1933 yılında kurulmuş.
 
Petrolün bulunuşundan günümüze kadar olan ve gelecekte olası olan hikayesini nefis görseller eşliğinde izledik.
 
Petrolün savaş dışında yaptığı tüm marifetlerini öğrendik.
 
ARAMCO’yu gezerken bize sunum yapan görevliye bu petrolün sonunun ne zaman geleceğini ne zaman bu yeraltı zenginliğinin biteceğini sordum.
 
Hemen bizi dev ekranlı bir bölüme alıp yer altını gösterdi. Yer altında binlerce metre aşağıda kat kat petrol gölleri vardı ekranda ve bu göllerden henüz hiç dokunulmamış olanları işaret eden görevli en az yüz yıl daha Suudi Arap petrolünün var olmağa devam edeceğini bunu en önemli göstergesinin de kırılan yer kabuğunun özellikle Arabistan yarımadasında iç bükey olarak şekillendiğini dolayısıyla komşu ülkelerin petrolünün de yer değiştirerek Arabistan’a aktığını büyük bir mutlulukla anlattı.  
 
Oysa gezimizin daha sonraki bölümlerinde gördüklerim petrolün öyle görevlinin dediği gibi 100 yıl falan sonra değil çok daha öce biteceğini anlatıyordu.  
 
Gördüklerim ılımlı İslam anlayışının halka kabul ettirilmesi için yapılan ön çalışmalardı. Ilımlı İslam, turizm endüstrisine geçişi sağlayacaktı. Dammam’dao yıllar için hiç de gerek olmayan süper lüks ve büyük bir havaalanı yapıyorlardı. 1999 yılında açmayı planladıkları içinde palmiyeler göller, mini şelaleler olan yıllık 15 milyon yolcu kapasiteli VIP salonu altın kaplı Kral Fahd havaalanı. O yıllarda nüfusu 18 milyon olan bir ülke için ki bugünkü nüfusu 32 milyon oldukça büyük bir havaalanıydı.
 
Daha sonra güneş enerjisinden faydalanılacak olan devasa güneş panelleri, tarihi kilisesi de restore edilen ve yeniden yapılandırılan Jubail kenti, Jubail’in yanı başında deniz kıyısında dev plajlara da sahip altyapısından üst yapısına dört dörtlük tasarlanmış ve yapımına başlanmış olan nefis bir modern turistik kent. Çölü yeşertmiş olup uzaydan kontrollü Tarımda da oldukça önemli gelişmeler kaydetmiş olduklarını gördüm.
 
Cidde havaalanında kurmuş oldukları yiyecek içecek sisteminin büyüklüğü,düzeni, disiplini, temizliği, laboratuvarı hayran kalınacak bir düzeyde. Bu sistemle tüm uçaklara verdikleri ikram hizmeti eksiksizdi. 
 
En çok etkilendiğim, söylememelerine rağmen Suudilerin deniz kum güneş turizmine hazırlandıklarını görmem oldu ve döndükten sonra Akdeniz ülkelerine deniz kum güneş turizminde çok büyük bir rakip geliyor diye birkaç dergide yazdım da. Her şey gelecekteki ILIMLI İSLAM’ı işaret ediyordu.
 
TÜM Akdeniz ülkelerinde yaz mevsimi maksimum 5 ay iken Arabistan’ın 2640 KM uzunluğundaki kıyılarında 12 ay deniz kum güneş var. Kültür turizmi var, Dağ turizmi var, çöl turizmi de var.  Hiçbir ülkede bulunmayan Peygamberler turizmi de var. Umre ve Hac turizmi dışında becerirlerse ki becerirler Peygamberler Turizmi diye bir çeşitleme de yaparlar.
 
 Kısa süre önce Suudi kadınlara sürücü olabilmelerinin önünü açan Krallık’ın genç Veliaht Prensi Muhammed bin Selman geçenlerde son derece kritik mesajlar verdi.
 
Hürriyet'in haberine göre, Suudi Arabistan, Mısır ve Ürdün’ü kapsayacak “Neom” adlı yeni iş, endüstri ve yaşam bölgesinin duyurusunu yaptığı konuşmasında 32 yaşındaki genç devlet adamı, “Daha önce olduğumuz yere, tüm dinlere ve dünyaya açık bir ılımlı İslam ülkesine- dönüyoruz. Hayatlarımızın gelecek 30 yılını yıkıcı fikirlerle uğraşarak harcamayacağız. Bunları bugün yok edeceğiz.
 
Çok yakında aşırıcılığa son vereceğiz. Biz ılımlı İslam öğretileri ve prensiplerini temsil ediyoruz” diyerek ülkesine dair yeni vizyonun ipuçlarını verdi. Veliaht Prens, Neom projesinin detaylarını da açıkladı.
 
Bay Turizm olarak 8 Temmuz 2002 Tarihinde TV8’de sunmuş olduğum programımda bakın neler demiştim. 
 
SEVGİLİ SEYİRCİLER
 
BUGÜN DÜNYA TURİZM BÖLGELERİNİN ARASINDA EN ZENGİN KÜLTÜR VE TARİH HAZİNESİNE SAHİP OLAN ORTADOĞUYU GEZECEĞİZ. BİLDİĞİNİZ GİBİ BU BÖLGE’DE BULUNAN 14 ÜLKE ARASINDA YER ALAN BAHREYN, KATAR, KUVEYT, SUUDİ ARABİSTAN, BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ VE LİBYA’ DA BUGÜN İÇİN EN ÖNEMLİ GELİR KAYNAĞI PETROL. BUGÜN İÇİN PETROL DİYORUM ÇÜNKÜ BU ÜLKELER, PETROLÜN ÖNÜMÜZDEKİ 20-25 YIL İÇİNDE ÇOK ÇOK AZALACAĞI HATTA BAZI BÖLGELERDE TAMAMEN TÜKENECEĞİ GERÇEĞİNİ BİLİYOR VE BU NOKTADAN HAREKETLE DE ÜLKE EKONOMİLERİNİN GELECEĞİ İÇİN TURİZME SARILIYORLAR. ÇÜNKÜ TURİZM BUGÜN OLDUĞU GİBİ GELECEKTE DE DÜNYANIN EN BÜYÜK EKONOMİK GÜCÜ OLMAYA DEVAM EDECEK.
 
Bu programımda Ortadoğu ülkelerinin turizme yaptıkları yatırımları ve vizyonlarını birebir anlatmıştım.
 
Çok değil 2050 yılına varmadan Hac ve Umre turizmi Hristiyanlara, Budistlere hatta Yahudilere bile açılacak.
 
Bilmeyenler için söyleyeyim bugün için Müslüman olmayanlar Mekke’ye, Medine’ye gidemezler hatta yaklaşamazlar bile. Arabistan plajlarında 12 ay deniz kum güneş turizmi yapılacak.
 
Arap’ın Prensi ILIMLI İSLAM diye yırtınırken bizim kafası ilime bilime çalışmayan yöneticiler ve onların bağnaz kafalı büyük bir bölümü herkesten üç asır sonra zorla kabul ettiğimiz Müslümanlığa mal bulmuş Mağribi gibi sarılmaya devam ediyorlar. Gerçekten dine, imana, Kurana inanarak sarılsalar amenna o takdirde zararları olmaz ama bu Mağribîlerin derdi avanta.
 
Dini istismar ederek para ve güç kazanmak, vatana millete zararlı olmak.
 

16-11-2017 12:00
Önceki Yazıları
FAST KARABORSA
17-10-2018 23:17 | Yorumlar
TURİZMDE KADININ GÜCÜ
01-05-2018 11:32 | 1 Yorum | Yorumlar
GÜLE GÜLE VE HOŞGELDİNİZ,
26-02-2018 11:07 | 1 Yorum | Yorumlar
ŞURA'NIN ARDINDAN
16-11-2017 20:25 | 1 Yorum | Yorumlar
ÜNİVERSİTE Mİ?
13-08-2017 18:36 | Yorumlar
HAYDİ AYNAYA BAKALIM
11-08-2017 02:03 | 1 Yorum | Yorumlar
ÖNÜMÜZE BAKALIM
21-07-2017 10:31 | 1 Yorum | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar