21.10.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Günün Yorumu
Fehmi KÖFTEOĞLU
Fehmi
KÖFTEOĞLU
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Yazarlar - SÜHA UYAR
TÜRSAB SEÇİMLERİ
 İRO Başkanı sevgili meslektaşım Hayri Eğinlioğlu facebookta TÜRSAB genel Kurulu ve seçimlerine İlişkin olarak görüşlerini paylaşmış. Noktasına virgülüne dokunmadan aktarıyorum.
 
Demiş ki:
 
Aralık başında Tursab seçimleri var. İlk kez Tursab seçimlerine dair bazı saptamalarımı paylaşmak isterim.
 
 1- Öncelikle, bu seçim Acenteci dostlarımızın iç işidir. Hele bir "rehber meslek odası" yöneticisi olarak ne bir görüş bildiririm, ne de bir tercih kullanırım.
 
 2- Kim seçilirse seçilsin, nasıl olsa, bir diğer seçim yılında rehbere giydirmeye devam edecek.
 
 3- İki yıl süreli seçim çok yanlış. En az üç yıl olmalı. Çünkü iki yılın ikinci dönemi de seçim çalışmaları ve tartışmaları ile geçtiğinden yönetimlerin önünde çalışacakları süre çok kısıtlı. Sağlıklı karar ve çalışmalar zaman ister.
 
 4- Eğer herhangi bir aday tabanı memnun etmek adına seçim yatırımının büyük bölümünü "rehberlerin haklarına nasıl müdahale ettik/edeceğiz, bu konuda şunları, şunları yaptık/yapacağız" demeye devam ettiği müddetçe, nasıl sağlıklı ilişkiler geliştirilebilir?
 
 5- Lütfen tüm adaylar bu ülkenin turizm hizmetlerini ucuza pazarlama, emekten kırma, kaliteden ve etikten taviz verebilecek politikaları savunmasın artık. Çünkü bunun ucu başta biz, tüm sektöre olumsuz etki yapıyor.
 
 6- Adaylara başarılar dilerim. Sonunda ülkemiz turizmi kazanır inşallah.
 
Saygılar, sevgiler.
 
İstanbul Rehberler Odası Başkanının paylaştığım ve de paylaşmadığım görüşleri böyle. Paylaştığım sadece ve sadece son madde.
 
Diğer maddelere gelince. 
 
1.TÜRSAB hakkında her fırsatta eleştirilerde bulunuyorsan, seçildiği takdirde turizmin kazanması için çalışabilecek, görevini layığıyla becerebilecek, sektörler arası uyum sağlayabilecek, şahsi menfaat peşinde olmayacak, Hükümet yöneticilerinden korkmayarak eğriyi doğruyu söyleyebilecek, TÜRSAB yasa ve yönetmeliklerine saygı göstererek üyelerinin sorunlarına içeride ve dışarıda çözüm bulabilecek yani asli görevini yapabilecek birilerinin seçilmesi gerektiğini söyleyebilirdin.
 
2.Kim seçilirse seçilsin rehberlere giydirmeye devam edecek diyorsun. Asla kabul edilebilir bir görüş değil çünkü o kurumda 12 yıl yönetim kurulu üyesi, sayman, genel sekreter, ikinci başkan ve vekaleten başkanlık yapmış bir meslektaşın olarak emin ol ki yönetim kurulunda hiçbir zaman Türk turizminin ve acentaların medarı iftiharı olan rehber kardeşlerimizin aleyhine tek bir gün görüşme yapılmamıştır. Bazı yöneticilerin şahsi sivriliklerinin ise kurumu ilzam etmeyeceğini herhalde kabul edersin. 
 
3. Becerikli, bilgili, iyi niyetli, çalışkan, dürüst ve kendilerini Türk turizminin gelişmesine vakfetmiş kişilerden oluşan bir yönetim için iki yıllık bir görev süresi yeterde artar bile. Bu vasıflardan yoksun kişilerden oluşacak bir yönetim üç değil on üç yıl görevde kalsa ne fayda.
 
4.Rehberlerin haklarına müdahaleye gelince: Bugün seyahat acentası sahibi olan ve rehberlik görevini de yapan rehber sayısını lütfen araştırınız. Karşınıza çıkacak olan rakam herkesten önce sizi bile oldukça şaşırtacaktır. İRO’nun, sahibi rehber olan bu acentalarla rehber haklarının yasal prosedür içinde yürütülmesi, haklarının gasp edilmemesi ve TÜRSAB desteği için toplantılar düzenleyiniz. Ayrıca rehber haklarının gasp edilmesinde en büyük rolü bazı acentalar kadar korsanları dahil bazı rehberler olduğunu da görmezden gelmememiz lazım.
 
5.Ucuza pazarlama konusuna gelince, bu ne Bakanlığın ne de TÜRSAB’ın politikası falan değil gerçekten turizm yapmak isteyen acentaların da başının belası bir felaket. Gayet iyi bildiğin gibi her yönüyle turizm yapmak isteyen bir turizm acentası turlarının maliyetini oluşturan tüm unsurları toplayıp hesapladıktan sonra fiyat kalite dengesiyle pazar şartlarına göre kârını ilave edip satışa sunar.
 
Oysa pazara maliyeti altına fiyatla ürün sunanlar için maliyetin falan hiç ama hiç önemi olmadığı gibi TÜRSAB’ı da tanımazlar. Halıcının, kuyumcunun, dericinin sahibi olduğu acentaların yabancı tur operatörü ve kurvaziyer firmalarına tanıdıkları olanakları bilmeyenimiz yok. Bu tip acentalarla bila bedel hatta üste para vererek çalışan rehberlerin olduğunu bilmeyen de yok. Ayrıca seyahat acentalığı şemsiyesi altında her türlü yasadışı faaliyette bulunanlar ve halıcıdan, kuyumcudan, dericiden aldıkları avanslar, devamında komisyonlar ve de arkası olanlarla, üleşmeyi becerenlerin Bakanlıktan aldıkları teşvikler maliyet altına fiyatla satış yapılmasının en büyük nedeni. Ülke ve turizmin anlamını göz ardı etmiş, turisti yolmaya çıkmış bu tip acentalardan rehberin yevmiyesinden tutun yemek kalitesine, taşıma araçları kalitesinden tutun gezi programı kalitesine kadar hiçbir noktada insaf ve kalite falan beklemeyin.
 
Yurt dışı programlara bir bakın breh, breh, breh kaliteden! geçilmiyor bir giden pişman bir de gitmeyen. Bu OUTGOİNG ayrı bir yara. Yara değil kanser önümüzdeki günlerde bununla ilgili yazacağım.  Sözün kısası, ucuza pazarlama hiçbir zaman TÜRSAB’ın ne desteklediği ne de kabul ettiği bir politika olmadı. Yerli veya yabancı turisti yolunacak kaz gibi gören, turizmi kamuflaj olarak kullanan bu kalitesizlerden kaliteli bir turizm beklenebilir mi?
 
6.Sevgili başkan burada yerden göğe seninle beraberim. Diyorsun ki:
 
TÜRSAB yönetimine talip olan tüm adaylara başarılar dilerim. Sonunda ülkemiz turizmi kazanır inşallah. 
“Büyük harflerle İNŞALLAH..”
 

25-11-2017 11:32
Önceki Yazıları
FAST KARABORSA
17-10-2018 23:17 | Yorumlar
TURİZMDE KADININ GÜCÜ
01-05-2018 11:32 | 1 Yorum | Yorumlar
GÜLE GÜLE VE HOŞGELDİNİZ,
26-02-2018 11:07 | 1 Yorum | Yorumlar
ILIMLI İSLAM
21-11-2017 15:01 | Yorumlar
ŞURA'NIN ARDINDAN
16-11-2017 20:25 | 1 Yorum | Yorumlar
ÜNİVERSİTE Mİ?
13-08-2017 18:36 | Yorumlar
HAYDİ AYNAYA BAKALIM
11-08-2017 02:03 | 1 Yorum | Yorumlar
ÖNÜMÜZE BAKALIM
21-07-2017 10:31 | 1 Yorum | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar