19.10.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Günün Yorumu
Fehmi KÖFTEOĞLU
Fehmi
KÖFTEOĞLU
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Yazarlar - YILGÖR YASİN DEMİRTAŞ
1 Yorum | Yorumlar
2018 SEZONU GÜÇLÜ GELİYOR

 

Önceki yazımda 2017 verilerinin iyi olduğunu ve gezdiğim bölgelerde tüm otelcilerin yüzlerinin güldüğünü belirtmiştim. Sezon geç aşıldı ama kurtarıldı.
 
2018 ise çok iyi bir sezon görünüyor. Uçak slotlarına baktığımızda ve ingiliz, alman erken rezervasyonların daha şimdiden bolluğunu  dikkate aldığımızda 2018 güçlü olacak.
 
Türkiyenin avrupa ile dış siyaset polemiği 2017'nin bahanesiydi. Bu polemik hala devam etmesine rağmen bu yıl artık bahane olacak bir şey bulunamamaktadır. Çünkü defalarca belirttiğim gibi Avrupada turizm pastasından para kazanan baronlar var. İspanya ve diğer Avrupa ülkeleri de desteklemek zorunda oldukları birlik görevidir. Yine de ispanya, yunanistan, tunus, fransa, italya ve mısır turizmi avrupa baronlarının kontrolündedir. Sadece türkiye kontrol altına alamadıkları ülkedir. Diğer ülkelerdeki bu baronlara ait zincir otellerin bol olması bunu göstermektedir. Türkiye ise kontrol altına alınamadığı için her yıl devamlı bir bahane üreterek fiyatların indirildiği ama öte yandan tur operatörlerin bu fiyatları yansıtmadığı ve büyük paralar kazandığı bir ülkedir. En çok para kazandıkları ülkedir.
 
Son iki yıldır Türkiye bu baskılara direndi. Önce Rusya eksikliği ki uçak düşürülmesi tamamen senaryo olduğu sonradan anlaşıldı. Sonra almanya ve hollanda eksikliği, üstüne ingiliz uçaklarının azaltılması, bizi köşeye sıkıştırma projeleridir. Avrupa bunu kullanmaktadır. Türkiye yönetimi sanıldığı kadar umurlarında değil. Politik açıdan başka saldırılar yapmaktadırlar. Politikaya da uydurarak bahane edip nasıl olsa ülkede Türkiye yönetimine en büyük muhalif sadece  turizm sektörü olduğu için bir taşla iki kuş avlama hedeflendi. Ama Türkiyenin iki yıl eksikliğinden dolayı, Avrupa turizm baronlarının kazanç kayıpları % 40'a ulaştı. En sonunda Ağustos ayından itibaren bu baronlardan çatlak sesler gelmeye başladı ve direnemediler.
 
Yani artık dengeler değişti....
 
İspanya son  iki yılda aşırı turistten artık iyice bunalmış, sokaklarda boykotlar yapmaya başlayınca, her ne kadar devlet politikaları ve tur operatörleri türkiye payını ispanyaya akıtmaya devam etmeye çalışsa da alman, ingiliz, fransız, belçika ve iskandinav ülkelerindeki halk bunu gurur meselesi yapmaya başladı. Yani ispanya riskli olacaktı. İtalya ve fransa yatak kapasitesi de belli ve pahalı. Mısır yaz sezonunda çopk talep edilen bölge değil ve uçak maliyetleri pahalı...
 
Rusya ise geçen yıl dediğim gibi 2017 rusların yılı olacak demiştim. Tüm birlik başkanları 3 milyon rus gelecek derken ben 5 milyon rus gelecek demiştim, Hatta burada geçen yıl kasım ayında yazımda dahi belirttim. Herkes bana gülmüştü. Peki sonuç;
 
5 milyon rus geldi ve geçti de... 2017 sezonunu ruslar ve içpazar kurtardı. Antalya rus dolunca ege ve diğer bölgeler içpazar akınına uğradı.
 
Bir sezon Türkiye lokasyonu kapalı olması tatile çıkamayan Rusları biriktirdi. Mısır da kapalı. Dolayısıyle tatilsiz yapamayan Rusları artan döviz kurları dahi durduramadı. Avrupa ile kavga halinde olan Putin de destek verdi.
 
Peki Türkiye neden önemli?
 
1. Öyle güzel bir tarım coğrafyasındayız ki, ucuz ve bol. Her sebze ve meyve var.
2. Dünyanın en iyi mutfağıyız.
3. Coğrafyamız tam ortada ve uçak maliyetlerini düşürüyor.
4. Döviz yönünden dışarıya ucuz çarpanı olan bir ülkeyiz.
5. Doğamız ve tarihimiz güçlü. Gezilecek bol yer var.
6. Denizlerimiz temiz ve güzel.
7. Otellerimiz ve konseptlerimiz güçlü ve kaliteli....
8. Profesyonel otel yöneticilerimiz maliyetlerde başarılı...
 
2018 için ingilizler uçak slotlarını iki kat arttırdı. Baronlar uçak planlamayınca ve sayı çok az olunca diğer uçak şirketleri ve operatörler fırsat bilip türkiyeye slotları arttırdı. Bu yıl monarch'ın batması hileliydi. Baronlar daha önce türk tur operatörü Goldtrail'i de devlet baskısıyla ortadan kaldırdı. Bu yıl önünü kesmek istedikleri Türkiyeye uçak planlayan Monarch da devreden çıkarıldı. Monarch gibi elinde çok sayıda uçağı olan bir şirket batacak bir yapı değildi. Öte yandan uçak planlayan diğer operatörleri de üst akıl bazında uyardılar. Ama güneye açılan iskoç operatöre karşı Büyük britanya oluşumundan dolayı çok fazla üstüne gidemiyorlar. Bu iskoç operatör de slot sayısını iki kat arttırınca diğerleri de planlamak zorunda kaldı.
 
Daha doğrusu bu yıl ingiliz bölgesi olan ölüdeniz bile ruslarla tanıştı ve ruslara alıştılar. Biraz da ruslara ve içpazara bu pastayı kaptırmak istemediler.
 
Yani ingiliz uçak slotları 3 milyon paxı bulacak. Bunun 2,5 milyonu Ege bölgesine planlandı.
 
Almanya yine 3 milyon pax uçak planladı.
 
Hollanda 2014 rakamlarında planlama yaptı.
 
Belçika slotları 2014 rakamlarını geçti.
 
Fransızlar dahi uçak planladı.
 
Ukrayna 1,2 milyon pax, 1,5 milyonu zorlayabilir.
 
Belarus uçaklar pahalı olduğu için paketler pahalı kalsa da 2014 rakamları planlandı.
 
Polonya 2014 rakamları planlandı.
 
Ortadoğu sayı artacak. Ama öncelik hedef İstanbul. Ardından antalya ve marmaris, bodrum.
 
Antalya bölgesi oteller rus ve alman yoğunluğu ile yüksek doluluk yaşayacak. Alanya ise iskandinavlar ve hollandalılar da devreye girecek.
 
Alanyada her zaman en ucuz bölge kapsamında 4 ana pazar var. İskandinav, İngiliz, Rus, Alman.
 
Marmaris ise rusların en çok sevdiği bölgelerden. Ama Rusyada pahalı bilinirken oteller ucuz. Operatörlerin para kazandığı bir destinasyon. Otel sayısı da az. Yatak kapasitesi az olunca doluluk malesef yüksek olacak. Fakat kaliteli otel sayısı az.
 
Fethiye zaten ölüdeniz her daim doludur ve talep edilen bölgedir.  İngilizler ruslara yer bırakmamaya çalışacak.
 
Bodrum her zamanki gibi içpazar gelir yüksekliği deriz ama bu defa döviz kurları da TL'yi aştı. Eğer Bodrum da yurtdışına pay ayırmazsa ciddi hata yapar, Gelir kaybına uğrar.
 
Didim de ingiliz ve türk bölgesi iken ruslar yoğun olacak. Çünkü bodrum havaalanından alıyor.
 
Kuşadası her zaman ortada. Balkanlar, almanlar, belçikalılar, ingilizler ve belaruslular. Rus slotları burada düşük. Son bölge geçer. Ama Pamucak ile Özdere ve Gümüldür sahilleri de Kuşadasına dahil edildiği için Almanlar yoğun olacak.
 
Alttan Polonya pazarı da destekleyici gelecek. İskandinavlar yoğunlaşacak. Ruslar zaten her yerde. Almanlar, Belçika ve İngilizler de dolulukları tamamlayacak.
 
Ayrıca en önemlisi devlet dış tur operatörlere uçak yakıt desteğini 6000 $'dan 9000 $'a yükseltti.
 
Peki sezon hangi tarihte başlayacak?
Mayıs zor geçecek. 14 haziran bayramla beraber sezon başlayacak. Eylül sonuna kadar devam edecek.
 
Burada asıl sorun şu;
İki yıldır turizmi kurtaran içpazara oda kalmayacak. Oteller zaten genelde yurtdışı ister. İçpazara sadece düşük döviz fiyatlarını dengeleyici yükseklikte TL fiyatından dolayı girilirdi. Ama bu yıl kur da yükselince TL zayıf kaldı. Hayliyle otelci içpazarı azalttığı gibi yurtdışına tamamen pay ayırdı, planlama yaptı ve sadece boşlukları doldurucu şekilde içpazarı kullanacak.
 
İçpazar nerede yer bulacak? Çeşme, Foça, Ayvalık ve Edremit bölgelerinde yer bulacak. Yani bu bölgelerin doluluğu da yükselecek.
 
Şu an oteller içpazar acentelerini dahi azalttı. Bayramlar da  artık çok önemli değil. Çünkü bayram fiyatları yüksek diye 3 ya da 4 günlük periyod yurtdışını azalttığı için forecast bölmektedir. Bu da yanlış bir pazarlamadır.
 
Önerim; yurtdışı yine aksiyonlarla yürüyecek, kontrat rakamlarının çalışması zor. TL fiyatlarını orantılı olarak çok da yukarıda tutmamaktır. Çünkü kurun hızlı artışı Türk enflasyonu ile uyumlu değil. Yüksek fiyat beklentisi içpazarı azaltabilir. Fiyatları iyi takip edip, normal düzeyde tutmak en doğru harekettir. Ayrıca kontrat değil, SPO listelerine girmek her zaman avantajdır. Çünkü tatilci önce SPO listelerine bakıyor. Eğer içpazarda kur orantılı fiyat yükseltilecekse, önden üç ayrı kademeli EB ile indirimli istenen rakama oda kış aylarında oda sattırıp, sezondaki duruma bakılmalıdır. Ve sansasyonel spekülasyon haberlerle panikleyip yüksek sezon fiytalarını aşırı indirmemeliyiz.
 
Şunu önemle belirtmeliyim;
 
Hani uçak düşer, terör olur derler ya... Bu ülkede bir türk polisi tarafından başkent ankarada bir rus büyükelçi öldürüldü. Yine de bir şey olmadı. Terör olayları artık bitmeyecek, Suriye kilitlendi. Rusya ve Türkiye burada güçlendi ve Kuzey Irak ile Amerika geri adın attı. Türkiye de natodan çıkıp Doğuya katılacak. Artık dengeler değişti.
Kendi pastalarını da bombalamak istemezler, Merak etmeyin. Ancak bir savaş çıkarsa tablo değişebilir.
 
Savaş dedik; Bilemeyiz,,, Putin tüm işadamlarını soçide toplayıp savaşa hazır olun mesajı verdi.
 
Dünya politikası bugün sadece bize değil, tüm dünyaya zarar vermektedir.
 
Umarım gelecek çok daha güzel gelir.

26-11-2017 11:10

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Garcia
29-11-2017 18:09
Bir acenteci olarak bunları söylemeniz güzel
Genelde sezon kötü diye bir tablo çizilir. Ama sizin bunları söylemeniz çok anlamlı. acentecisiniz. gezmediğiniz yer yok. piyasayı elbette iyi kokluyorsunuz. ama eklenen uçak slotları durumu gösteriyor. Çok güzel. Gelişmeler iyi.
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar