18.10.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Günün Yorumu
Fehmi KÖFTEOĞLU
Fehmi
KÖFTEOĞLU
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Yazarlar - LEVENT SUYOLCUOĞLU
OTEL YATIRIMLARINDA EVDEKİ HESAP ÇARŞIYA UYUYOR MU ?
 
Otel yatırımları genel olarak, faaliyet alanı önceliği turizm dışı firmalar tarafından gerçekleştiriliyor.
 
Hepimizin bildiği gibi bu tarz büyük yatırımlar ekonomisi müsait olmayan sektör ve şirketlerin kaldırabileceği ölçüde girişimler değildir.
 
Bu sebeple kapasiteleri ve ciroları yüksek olan şirketler tarafından gerçekleştirilebilir. Faaliyetini turizm sektöründe başlatıp yatırımlarını bu yönde geliştirebilen şirketlerin sayısı göz önüne alındığında bu gerçek tam anlamı ile ortaya çıkmaktadır.
 
Ana faaliyet alanı Turizm harici olan şirketler faaliyetlerinin bir vitrini olarak veya ellerindeki arsayı değerlendirmek ve aynı zamanda vergi avantajlarından faydalanmak amacı ile yatırımı planlar.
 
Genel olarak otel yatırımı olan dostlardan alınan oda fiyat ve doluluklar üzerinden yapılan hesap ile yola çıkılır.
 
Sonrasında akıllarda oluşmuş ham bilgi ile profesyonellerden alınan öneriler bir araya getirilir, karar verilir ve ilerlenir. Ayrılan öz sermayenin üzerine çoğunluk banka kredileri ile yatırım planlanır.
 
Bu sırada esas faaliyetlerinin olduğu diğer işlerine daha fazla mesai harcamak durumunda olan yatırımcı arada otel yatırımı ile de ilgilenir.
 
Otel yatırımı yapılmadan önce esas önemli olan hangi şehirde, hangi ihtiyaca hitaben, hangi kapasitede ve ne kadar yatırım ile ne kalitede yapılacağı çok net tespit edilmelidir.
 
Örneğin, mobilya imalatı yapan bir firmanın zamanında şirkete alınmış olan arsa üzerine uluslar arası markayı davet edip bir otel planlaması ilk başta kulağa çok profesyonelce geliyor. Ancak yapacağı otelin lobby sini aynı zamanda üretilen mobilyaların show room u şekline dönüştürme fikri otelin gereğinden fazla lüks ve üst segmente çıkmasına ve yatırım tutarının artmasına sebep oluyor.
 
Yatırım tutarı artan otel beraberinde işletme maliyetlerini de yükseltiyor.
 
Verilen bu örnek farklı ortamlarda farklı senaryolar ile sık sık karşımıza çıkıyor.
 
Uluslar arası bir firmanın 3 veya 4 yıldız markası ile kullanılması önerilen mobilya, ekipmanlar ve m2 ile ilerlemektense ‘yapmışken iyisi olsun, nasıl olsa kazanacak’ mantığı, olması gereken yatırımdan farklı bir ürünü ortaya çıkarıyor.
 
Bunun üzerine ilk başta edinilmiş olan oda fiyat ve dolulukların gerçeği yansıtmadığı ortaya çıkınca artık çok geç kalınmış oluyor. Sonuçta iyi bir otel ortaya çıkmış oluyor ama sonrasında yıpranan yatırımcı, yıpranan yöneticiler ve yıpranan personel ile beklenen gelirin ötesinde olması gereken hizmet kalitesinden de oldukça uzak bir ürün olan otel ticari faaliyetine devam ediyor.
 
Yatırımda hata yapan ancak bunu kabul etmeyen yatırımcı bu defa işletme maliyetlerine müdahalede gecikmiyor.
 
Söz konusu müdahalelerde büfede verilecek peynire kadar gösterilen özen ilk yatırımda gerçek bilgiler ışığında gösterilmiş olsaydı bunların hiç birine gerek kalmayacaktı.
 
Kısacası olması gereken otel, olması gereken iş gücü ve hizmeti ile faaliyetlerini sağlıklı bir şekilde yürütüyor olacaktı. 
 
Bu yazıyı okuyan bir yatırımcı iseniz lütfen kızmayın.. Arkanıza yaslanın, etrafınızda kimse yok, kendiniz ile baş başasınız. Çıkarın kağıt kalemi, ilk yola çıktığınız hesap ile bugün birbirini tutuyor mu? Kendinize dürüst olun. Tutuyorsa zaten sorun yok, keyfini çıkarın. Hesap çarşıya uymuş demektir..ama ya tutmuyorsa?
 
Bu konu aslında sadece turizm sektörü yatırımları için değil, tüm sektör yatırımları için geçerli, öyle değil mi?
 

28-11-2017 12:00
Önceki Yazıları

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar