23.10.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Günün Yorumu
Fehmi KÖFTEOĞLU
Fehmi
KÖFTEOĞLU
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Yazarlar - BAHATTİN YÜCEL
BU YÖNETİM HESAP VERMELİDİR

 

 
Seyahat acenteliği mesleğinin geleceğini tartışmaya açan gelişmeler hiç birimiz için sır değildi.
 
Bir yanda; havayolu taşımacılığının yaygınlaşmasıyla artan yolculuklar, sayısal teknolojinin sektöre getirdiği karşı konulamaz nitelikteki yenilikler.. Öte yanda; Dış politikadaki ağır hataların en başta turizm sektörünü vurması..
 
Yukarıda sayılan olumsuz gelişmelerin  mesleğin geleceğini tehdit etmesi çok doğaldı.
 
Ancak.. 
 
Türkiye’de ürünün her aşamasında etkin olan “insan” unsuru, seyahat acenteliğini rakip ülkelerdeki meslektaşlarından daha farklı bir yerde konumlandırıyordu.
 
Bugüne kadar yeni bir yapılanma ve Dünya’daki teknolojik gelişmelerden yararlanma umudu çoğumuzda vardı.
 
Ama.. 
 
Yazmaya elim varmasa da, duygularım klavyeye her uzanışımda bir daha düşün dese de ..
 
Ne yazık ki, bugün seyahat acenteliği mesleği Türsab’ın son yönetiminde yer alan bir grup yüzünden ağır bir yara aldı.
 
Son yıllarda sektörün içinde bulunduğu durumu, devleti yöneten çeşitli kademelere aktarmak yerine, pembe tablolar çizen, girdiği karmaşık ticari ilişkiler sonucunda, Birliği -söylentilere göre- iki yüz milyon liranın üzerinde zarara uğratarak, borç batağına sokan bu çıkar dayanışması, mesleğimize tarihinin en ağır karasını gözünü kırpmadan çaldı.
 
Bir kaç yıl önce yanına toplayıp, -belki de kendi cebinden yatırdığı yıllık aidatlarla- üye olmalarını sağladığı, Birliğin bir takım imkanlarını kullanarak, yurtdışı gezilerle tatmin ettiği –sözde- mesleğimizin mensubu bir grup ucuz çıkarcının katkılarıyla, iktidara elleriyle teslim ettiği bir Cumhuriyet Kurumunun ardından, sıranın TÜRSAB’a geleceği  çok belliydi.
 
Yıllarca küçük çıkarları dağıtarak başarılı olan bu grup, genel kurulda  kaybedeceklerini anlayınca, mesleğin de sektörün de en itibarlı kurumu olan TÜRSAB’ı feda etmekte bir an bile tereddüt etmediler.
 
Ve
 
Kendi yönettikleri bir mekanda toplanacak genel kurulda, güvenliği sağlayamayacakları gerekçesiyle, genel kurulun ertelenmesini başardılar. Bu kararı vermekle güvenlik sorununu resmen onaylayan Seçim Kurulları, acaba ülke turizmine ne denli zarar verdiklerini fark ettiler mi bilmiyoruz. 
 
Ama  son yönetim kurulunun TÜRSAB’ı; meslek odası konumuna getiren girişimleriyle başlayan ticari ilişkilerin sonunda, Bakanlığa teslim etme basiretsizliğini gösterdiği ortada.
 
Birliğin yarım yüzyıla yaklaşan tarihinde, Genel Kuruldan başka bir anlatımla; sandıktan kaçan hiç bir yönetim olmamıştı. Onu da başardılar.
 
Belki meslektaşlarının ya da yakınlarının yüzlerine bakacak cesareti bulabilirler ama ne kadar kaçarlarsa kaçsınlar, sonunda gidecekleri yer; her akçeli işlerinin soruşturulması ve hesap vermek için çıkarılacakları yargıdır.
 
Özel ilişkilerinden yararlanarak, bazı kararların alınmasında etkili olduğu söylenen müteahhidlere asıl o zaman ihtiyaçları olacağını söylemeye gerek var mı?
 
 

01-12-2017 04:11

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar