18.10.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Günün Yorumu
Fehmi KÖFTEOĞLU
Fehmi
KÖFTEOĞLU
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Yazarlar - FUAT ERSOY
ÜRÜNE DOKUNAMAYAN PAZARLAMA YAPMASIN

 

Pazarlama faaliyetlerinin önümüzdeki yıl için tam gaz devam ettiği şu mevsimde, çevremdeki birçok şirketin yetkililerine baktığımda, dostlar alışverişte görsün misali alışıldık seyahat ve organizasyonlarda, temsil ettikleri şirketlerin tanıtım ve pazarlaması için çaba sarfetmekteler.
 
Ellerindeki ürüne dair, rekabet analizi, konumlandırma, hedef kitle seçimi, müşteri beklentileri ve USP ( eşsiz satış vaadi ) ile ilgili obejktif ve bilimsel bir çalışma yapmadan,  yapamadan ya da yaptıkları çalışma sonucunda yatırımcı ve/veya şirket üst yönetimiyle bir uzlaşı sağlayamadan, ürünlerini tanıtmak maksadıyla uzunca sürecek pazarlama maratonunda koşturmaktalar.
 
Pekiyi neden yukarıda belirttiğim başlıklara ilişkin, somut analizleri yapmak bu kadar zor ?
 
Gözlemlediğim ve deneyimlediğim kadarıyla bence başlıca sebepler;
 
- Ürün/marka ile yatırımcı arasındaki romantik bağ ve yatırımcılar arasındaki egosal rekabet
 
- Ürün/markanın hatalı politikalarla zaman içinde eroze olmasına rağmen bu gerçeği yatırımcıdan saklayan üst yönetim ve/veya bu gerçekle yüzleşmekten kaçınan yatırımcı
 
- Ürüne/markaya dair iyileştirme önündeki üretim birimlerinin sonuçlara ilişkin manipülasyonu
( ki bu başlık, kök neden olarak işe alım süreçlerindeki seçme-değerlendirmedeki eksiklikler ve kötü yönetime gider, çok sık rastladığımız bir durumdur ) 
 
- Rekabeti sübjektif değerlendiren yönetim ya da yatırımcılar
 
- Gerçek durumla ilgili somut değerlendirmeleri ortaya koymak noktasında ama beceriksiz ama isteksiz pazarlama yöneticileri
 
- Politik bir tutum takınarak, şirketteki ömrünü her türlü çatışmadan uzak durarak, uzatmayı doğru bulan yönetici profili
 
- Ama tembellik ama inançsızlıktan ( kendine ya da şirkete ) kaynaklı ilave enerji ortaya koymaktan sakınan yönetici ve personeller ( Bu durumda yönetim, eşgüdüm ve liderlik açısından çok daha derinlemesine değerlendirilebilir zengin bir konudur )  
 
- Pazarlama birimince yapılan tespitlerin gözardı edildiği, üründeki değişim ve dönüşümün, hedef pazarların beklentileri dışında
yapıldığı ve aslında kaynakların heba edildiği düzenler
 
Tüm bunlar neticesinde, ucuzlayan, müşteri beklentisinden uzaklaşan, beklentiyi müşteri üzerinden değil de, aracılar üzerinden tanımlayan bir sektör. Geçmişte ülke algısını olumlu anlamda besleyen bir sektörken, bugün görece daha olumsuz olan ülke algısını mazeret belleyen profesyoneller.
 
Diğer yandan, yıl 2017 hedef Pazar ve kitlelerin tamamı ağırlıklı mobil olmak üzere, her türlü dijital mecra ve içeriği son sürat tüketirken, kendi gerçekliğini tahlil etmektan uzak tüm ürün/markaların tüketici gözünde başını kuma sokan devekuşundan farkı yok.
 
Ayrıca, rakipsiz-emsalsiz tüketicinin mecburcu olacağı, hiçbir sektörde hiçbir üründe artık yok. ( çok niche örnekleri gözardı ederek genelliyorum )  
 
Bu yüzden, iyisi mi işin kolayına kaçmayın ürününüzü doğru, objektif ve bilimsel değerlendirin, aynaya bakarken gerçekçi olun, mevcut konumlamanız ve hedef konumlamanızı kendiniz tayin edin ve bununla ilgili kaynaklar ve imkanlar doğrultusunda, kendi belirleyeceğiniz zaman aralığında, aksiyon planlarınızı oluşturun.
 
Fark yaratamayan, konumlamasını hedef pazara göre doğru yapmayan, vaadini ve pazarlama iletişimini doğru beceremeyenler için, hayat/rekabert her geçen gün daha da zorlaşacak.
 
Yoğun geçecek pazarlama döneminde, tüm meslektaşlarıma kolaylık ve başarılar diliyorum. Aynada gördüklerinden mutlu olmaları temennisiyle.
 

14-12-2017 11:00
Önceki Yazıları
2018 YAZ BEKLENTİLERİ
06-11-2017 21:30 | 1 Yorum | Yorumlar
KAS-TI-MIR EKS-PİR-YINS
11-10-2017 12:19 | 1 Yorum | Yorumlar
Egolarımız
15-08-2006 12:44 | Yorumlar
Turizm halleri
15-08-2006 12:34 | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar