18.10.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Günün Yorumu
Fehmi KÖFTEOĞLU
Fehmi
KÖFTEOĞLU
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Yazarlar - BAHATTİN YÜCEL
İSPANYA BU YIL ÇOK BAŞARILI
 
 
Geçtiğimiz hafta sonunu; çoğunluğunu eski meslektaşlarımın oluşturduğu bir arkadaş grubuyla, İspanyolların Costa Del Sol adını verdikleri bölgenin merkezi Marbella’da geçirdim.
 
İspanya’nın uluslararası tatil turizmine ilk açılan bölgelerinden olan Costa Del Sol ‘de çevre ve görüntü kirliliğine karşı alınan önlemleri gözlerken, belleğimde, aynı dönemlerde yazlıklara açılan ve bugün içler acısı haldeki İstanbul-Silivri arasındaki kıyı bandı geldi. 
 
Yapılaşma ve araç trafiği konularında keşke kıyı bölgelerimizin Belediye Başkanları ve kuşkusuz eski bir Belediye Başkanı olan Çevre ve Şehircilik Bakanımız, bu tür yerleşimleri bir kez olsun inceleyerek örnek alabilseler.
 
Sezonun bitmesine karşın, Malaga havaalanında yaz sezonu kadar olmasa da hareketlilik vardı.
 
Bagaj beklerken biraz da mesleki deformasyonun etkisiyle, uçuş bilgilerini gösteren panoları incelemeye başladım. 
 
Moskova gibi bildik havalimanları dışında, özellikle Almanya’dan olduklarını sonradan öğrendiğim, -adlarını ilk kez duyduğum- havaalanlarından çok sayıda uçuş bilgisiyle karşılaştım. 
 
Çoğu daha önce ABD’nin savaş sonrası kullandığı, askeri amaçlı küçük havaalanlarıymış. Birlikler çekilince eyalet hükumetleri bunları sivil uçuşlara hazır hale getirmiş.
 
Sanırım Malaga havaalanında gözlediğim kış hareketliliğinin ardında, Almanya ve başta İngiltere olmak üzere bir çok ülkeden yapılan, yıl boyu tarifeli uçuşların etkisi vardı.
 
İspanya’nın bu yıl çok iyi bir sezon geçirdiği aslında sayılardan da anlaşılıyor..
 
Ocak-Kasım ayları arasında verilere göre; İspanya’ya Havayolu ile gelenlerin toplamı; 82,150 milyon yolcu. Uçuşların %52,3 ‘lük bölümünü ucuz tarifeli (43 milyon kişi) kalanı ise tarifeli seferlerle, çoğunluğu Milli Havayolu kimliğini taşıyan şirketler tarafından gerçekleştirilmiş.
 
Havayolu trafiği dengeli bir dağılım gösteriyor. Ancak durumun ucuz tarifeli hava yolları lehine değiştiği rahatlıkla söylenebilir. Büyük olasılıkla bu değişimin ardında, uygulanan her bütçeye uygun fiyat politikası var.
 
Yaklaşık 3-4 saatlik uçuşlarda iki yönlü tarifeler 85-110 Avro aralığında olunca, her fırsatta özellikle hafta sonları ve ara tatillerde sık ziyaret edilen ülke haline geliyor İspanya.
 
Gelenler arasında İngilizler 21,5 milyon kişiyle ilk sırayı alırken, Almanya 13,46 milyon kişiyle ikinci sıradalar. 
 
İspanyollar ilk  5 ülkeden 51 milyon kişilik bir ziyaretçi trafiği sağlamayı başarmışlar.
 
Türkiye’nin en yoğun havalimanı olan ATATÜRK’e gelen Milli Taşıyıcıların sayılarının azaldığına ilişkin haberleri okurken, İspanya aklıma geliverdi.
 
Siyasal nedenlerle krize sokulan turizm sektörünün çıkışını; Çin’de Hint’te arayanların dikkatlerine sunulur.
 
NOT:
Berna ve Mesut Yılmaz'ı 30 yılı aşkın süredir tanırım. Mesut Bey çok başarılı Turizm Bakanlığı yaptı. TÜRSAB Başkanlığını yürütürken ve siyasette birlikte ve karşı karşıya geldiğimiz dönemler oldu. Ama dostluğumuz hep sürdü.  Dün bir ana-baba için yaşanabilecek acıların en büyüğünü, binlerce kişi birlikte hissettik. Canlarını, Sevgili Yavuz'u; ilk göz ağrılarını , çok erken toprağa verdiler. Sonsuz sabır diliyor, acılarını paylaşıyorum.
 

19-12-2017 10:59

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar