18.10.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Günün Yorumu
Fehmi KÖFTEOĞLU
Fehmi
KÖFTEOĞLU
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Yazarlar - YILGÖR YASİN DEMİRTAŞ
GELECEĞE POZİTİF BAKMAK ÖNEMLİ

 

 
Pembe tabloların çizildiği ima ediliyor ama pozitif bakamaz isek, kendi bindiğimiz dalı keseriz. Önce kendimiz inanmalıyız. Eğer medyada ve sektörde sezonun ve ülke turizminin gidişatı konusunda, iyi değerlerimize kendimiz inanmaz isek, gelecek olan turisti nasıl inandıracağız? Kendimize mi güvenmiyoruz?
 
İnanıyorum ki; eğer ispanyada ve italyada ülkemizdeki gibi bir kriz çıksa, bir sezon dahi dayanamazlar. Çünkü biliyorlar ki, avrupalı tur operatörleri daima avrupa ülkelerini desteklemek zorundalar. Uçak paket fiyatları ve otel fiyatlarında yüksek kar markapları dahi eklenmeden, satmak zorunda oldukları lokasyonlardır. Yatırımlarında da aldıkları riskleri buna göre planlamaktadırlar.
 
Ama bizim ülkemiz turizmcisi daima krizlerle başedebilme beceri ve kabiliyetindedir.  O kadar uzmanlaştılar ki, maliyetlerde ve pazarlamada anında hızlı çözümlerle yola devam edebiliyoruz. Yatırımlarımız güçlü ve kaliteli, hizmetimiz iyi. Mutfağımız birinci sınıf.
 
Ancak kalite ve hizmet olarak kötü olanlar daima kaybetmeye mahkumdur. En iyi sezonlarda bile...
 
Bankalardan alınan krediler ile eğer bir yatırıma girişiliyorsa, mutlaka riskleri de buna göre hesaplamak gerekir. En kötü sezon olan 2016'da dahi otel satın alıp kredilerle iyi hesap ederek güncel ödeme takvimine oturtabilen ve kriz yaşamayan otelcilerimiz de mevcut.
 
Hatta krizler daima şirket büyütür. Ama finansı iyi yönetebilenler için. İşletmecilikte iyi olanlar için.
 
Ama hesabını iyi yapamayan, malesef kredi kartını dahi zor öder...
 
2016 krizinde, en az üç yıl toparlanmaz şeklinde senaryolar çizerken, 2017'de rusların ve ukraynalıların rekor seviyede gelmesi, alman eksikliğini bile gölgede bıraktı. 2018'de COOP TRR Ceo'sunun açıklamalarına bakıldığında, almanların türkiyeyi özlediğini ve beş milyon almanın geleceğini belirtti. Ruslarla adeta yarış olacağını belirtti.
 
Bunu bu defa ben söylemiyorum.
 
Alman operatörlerle COOP TRR toplantısı sonrası çıkan demeçtir.
 
Yıllardır hangi yönetim başa gelirse gelsin, daima devlet yönetimlerine baskılayıcı turizm kötü senaryolarıyla acaba nereye kadar gideceğiz?
 
Kendimize olan bu güvensizlik ile dışarıya verdiğimiz panik atak tarzımızla, acaba sektörümüzü iyileştireceğimize mi inanıyoruz? Devletin bir şeyler yapabileceğine mi?  
 
Eğer politika diyorsak, TRUMP'ın yaptığına ne demeli? Bir anda Kudüsün başkent kararı, üçüncü dünya savaşını tetikledi. Yoksa bunu hissedemiyor muyuz?
 
Elimiz kolumuz bağlı oturup, avrupa ve amerika ne derse, kabul mü etmeliyiz?  Okyanus ötesi bir devlet, ABD'nin bu kararı, dünya politikaları için tehlike teşkil etmiyor mu?
 
ABD'yi neden ilgilendiriyor KUDÜS'ün başkent olması? OBAMA geçmişte İsrail devlet başkanı için ağzından kaçırdığı kaza sonucu bir ses kaydında "daha yalancı bir adam görmedim" derken, TRUMP bu kadar istenmeyen bir adam olarak karşımıza çıkıp geldiğinde, acaba pazarlık mı yapıp bu kararı aldı. Kudüsün Osmanlıdan çıkışının 100. yılında alınan bu karar tesadüf mü? Doğrusu Kudüs kararı, TRUMP'ın tek başına alabileceği bir karar değildir.
 
Birileri düğmeye mi bastı?
 
Ama böyle bir dönemde beş milyon Alman ile beş milyon Rus'un geleceğini konuşuyoruz.
 
Önceki yazılarımda da dediğim gibi ancak bir dünya savaşı, bu potansiyeli durdurabilir.
 
Çünkü gelişen teknoloji çağında artık halkı yönlendirmek kolay değil..
 
Üstelik ingilizlerin, Almanların ve Hollandalıların yaptığı hatalara rağmen sonuçlarının kendilerine dönmesi...
 
Almanlar geçtiğimiz yıl Türkiye ile yaşanan politik krizde gitmeyin baskısı yaparken, bir anda ne değişti?
 
Ne değiştiğini söyliyeyim.... Avrupa ve Amerikanın uyguladığı her şey bir SENARYO...
Sadece Türkiye bu tuzağa düşmedi...
 
Ve turizm pastasındaki en çok kazandıran ülke olan Türkiye olmadan da yapamazlar.

19-12-2017 12:00

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar