18.10.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Günün Yorumu
Fehmi KÖFTEOĞLU
Fehmi
KÖFTEOĞLU
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Yazarlar - BAHATTİN YÜCEL
TÜRSAB'I ZORLAMAYIN

 

Kapısında “Küçük Toplantı Salonu” yazılı bir odada, az sayıda katılımcının yer aldığı bir genel kuruldu.
 
Dışarıdan bakanlar; -belki de- ilk görüşte bir aile şirketinin, adet yerini bulsun diye yapılan toplantısı bile sanabilirlerdi.
 
Oysa..
 
TÜRSAB’ın 45 yıllık geçmişinin yarısından fazlasında yeralmış, önemli bir kurumdu.
 
Açılışta sunum yapan meslektaşım vurgulayınca aklımageldi. Kuruluşunun ardından tam 25 yıl ya da başka bir deyişle, çeyrek asır geçmişti.
 
Fikri,  senedi ve amaçları üzerine az kafa yorulmamıştı. Birden aklıma emek veren arkadaşlarım geldi.
 
Sunumu yapan kurucu üyeler arasındaki meslektaşım; 25 yıllık geçmişe vurgu yaparken,  geleceğe ilişkin “hiç umut yok” der  gibiydi. Bilanço rakamlarını özetlediği sırada; “iştiraklerimizden 2018 yılında hiç gelir beklemiyoruz”..
 
Kuruluşunda TÜRSAB’ın mütevazi bütçesinden aktardığımız kaynaklarla büyütülen  TÜRSAV’ın,  25. Yılındaki Genel Kurulu; milyonlarca liralık hisseler alınan şirketlerin, kötü yönetilmeleri ve büyük olasılıkla savurganlık yüzünden, hüzünlü bir havada geçti.
 
Aslında genel kurulu toplamasını dahi beceremeyen, hiçbir yetkisi kalmamasına karşın koltuklarını terketmeyen geçmiş yönetimin, TÜRSAB’ta yapılmasından çekindiği genel kurulu, TÜRSAV’da ısrarla ertelememesinin nedenleri dahil birçok konu bu toplantıda tartışıldı.
 
Bir kez daha anlaşıldı ki, üyelerden saklanan mali tablolar, kime çıkar sağladıkları bilinmeyen şirketler, iştirakler ve mesleki çıkarlar ile kişisel karhırsı arasında sıkıştırılan gerçek dünyanın, basit bir yaranma duygusuna teslimi, eninde sonunda hayatla yüzleşiyor. 
 
Son günlerde TÜRSAB’I içinde bulunduğu duruma düşürenlerin, hiçbir şey olmamış gibi,  onu bir yerlere teslim etme gayreti içinde, yönetimi gerçek sahibi olan Genel Kurula götürmekten kaçınmaları, Bakanlığın üzerine düşeni yapmaktan çekindiği izlenimi veren tutumu, Türkiye’de turizm sektörünün en güçlü kuruluşu olan Birliğin geleceğine ilişkin kuşkuları arttırıyor.
 
Bakanlığın derhal atanması gereken kayyımları  20 günlük bir gecikmeyle ilan etmesi,  ortalıkta dolaşan; meslekle ilgileri sınırlı birtakım kişilerin yönetime getirilmelerine ilişkin kulisler yapıldığı iddialarının güç kazanmasına yolaçtı.
 
Üstelik kime ait olduğu belirtilmeyen; “güvenilir bir kaynak”tan(!) beslenen; Genel Kurulun Mart ayında toplanacağı haberleri, spekülasyonların tırmanmasına neden oldu.
 
Şimdi yapılması gereken, TÜRSAB Genel Kurulunun Bakanlık tarafından atanan üç kişilik kurul tarafından hızla ve objektif hukuk kuralları hiç  zorlanmadan toplanmasıdır.
 
Bu  aşamada, eski yönetimin yasadışı tasarrufta bulunmasına ve TÜRSAB’I yönetmelerine asla izin verilmemesi, gerektiği de ortadadır.
 
Aralarında eski Bakanlık Müsteşarı ile eski bir Başkanımızın yer aldıkları, üç değerli üyenin, en doğru ve objektif kararı vereceklerine, yasaları ve Birliğin geleneklerini zorlamadan, genel kurulu başarıyla gerçekleştireceklerine kuşku duymuyorum.
 
Genel Kurulun seyahat acenteliği mesleğinin geleceğini belirleyen en doğru kararı verecek güç ve olgunluğa sahip olduğundan kimsenin kuşkusu yoktur.
 
TÜRSAB her türlü siyasal düşüncenin yönetim kurulu toplantı odasının dışında bırakıldığı, sadece mesleğin çıkarlarının, demokratik ve özgürce savunulduğu, büyük bir sivil toplum kuruluşudur.
 
Öncekiler gibi bu yönetim de; geçmiş icraatının hesaplarını verecek, genel kurulun iradesiyle aklanacak ya da soruşturulacaktır.
 

23-12-2017 12:00

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar