17.06.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - YAVUZ ATAÇ
1 Yorum | Yorumlar
TURİZMDE YAKALANAN AMBİYANSA ZARAR VERMEK

 

Bu sözü ilk olarak Türkiye’yi heyecanlandıran Noel Baba’nın gerçek mezarı bulundu haberi sonrası. İtalyanlar Noel Baba’nın kemiklerinin Bari kentinde, San Nicola Bazilikasında olduğunu iddia ediyor.
 
Çünkü mezar 1087 yılında İtalyan tüccarlar tarafından kaçırılmış diye söylendiğinde duymuştum.
 
Yanılmıyorsam aynısı olmasa bile. Turizmde yakalanan ambiyansa zarar vermemek lazım benzeri bir laf etmişti. 
 
Sektörünün sevindiricisi olup, her taşın altından çıkan bu beyefendi Demre doğumlu falan değil ama bir ihtimal kendisini Noel Baba’nın torunu sanıyor.
 
Birkaç hafta önce Balık pazarının girişinde karşılaştık. Yanında uzun boylu, uykuya dalmış gibi gözleri kapalı bir kadın vardı. Merhaba diyerek elimi uzatıp, ne var ne yok diye sorunca Avrupa’dan çok iyi sinyaller geldiğini söyleyip. “Hissediyorum! Seneye Almanya’dan 5,5 milyon turist gelecek” dedi. 
 
Şimdi söyleyeceklerimi kişisel olarak algılamayın ama ön satışlara fazla aldanmamak lazım. Çünkü turizminde bir matematiği var dedim. Yüzündeki ifadeden neşesinin kaçtığını anladım.. Ellerini parmak uçlarıyla simetrik birleştirip “Turizmde yakalanan ambiyansa zarar vermemek lazım” dedi.
 
Eğer yanında tanımadığım o uzun boylu bayan olmasaydı. Etrafıma bakıp, hangi ambiyanstan bahsetmiş olduğunu sorabilirdim. Beyoğlu’nu bırakalım. Sultanahmet, Sirkeci ve Beyazıt bölgesinde otelcilerinin birçoğu Avrupalı turist neslinin artık İstanbul’da tükendiği söylüyor. 
 
Acaba İstanbul’un en fazla ziyaretçi çeken müzesi olan Topkapı Sarayının, Alman turist sayısı ne durumda hiç bilgisi olan var mı? 
 
Gelgelelim turizmin başkenti sayılan Antalya havalimanı verilerine. Avrupalı ziyaretçi sayısı bir önceki seneye kıyasla yüzde 15 azalmış gözüküyor ama 2015 sezonu ile karşılaştırılınca yüzde 50’lere yaklaşan trajik bir düşüş var?.. 
 
Sektörün morale ihtiyacı olduğunu biliyorum ama Mart sonunu görmeden yapılan ön satışlar kimseyi havaya sokmasın. Çünkü bu artışların temel nedeni Türkiye rezervasyonlarının özellikle son iki sene aşırı düşüşlerle başlamış olması.
 
İki eksi bir artı yarattığı için Türkiye’ye yönelik rezervasyonlarda Ocak ayı içinde çok daha yüksek artışlar görebiliriz. Ancak bu durumda öncelikle İspanya ve Yunanistan’ın satışlarını incelemek gerekir.
 
Unutmayalım ki korkup veya kırılan, küsen ‘her şey dahil’ sevdalılarını bile İspanya ile Yunanistan’a kaptırmışız. Avrupa’da yeni misafir bulamayacağımıza göre elimizde kalan tek seçenek kaybetmiş olduğumuz müşterilerin tekrar geri dönmesi.
 
Eğer Avrupa’dan bu iki ülkeye yönelik yapılan satışlarda bir düşüş gözükmüyor ise o zaman kimse turizmin Noel Baba’sı kılığına girerek sevindirici görevi üstlenmesin. 
 
Neyse… Turizmde yakalanan ambiyansa zarar vermemek için rahmetli Yorgo’nun mekânında kavun, beyazpeynir ve bi büyük söyledikten sonra mutluluğa razı insanlarımıza “Avrupa’dan bir daha düşüş olmaz. Durmak yok yola devam” şeklinde bir mesaj attım. 
 
Çünkü yan masadan düşüp, yerde sırtüstü yatan biri “bir sonsuz, bir sonsuzdan daha büyük olabilirmiş” dedi. 
 
Acaba turizm matematiğinde böyle bir şey mümkün olabilir mi?
 

25-12-2017 12:00
Önceki Yazıları
SARAYDAN KIZ KAÇIRMA HİKAYESİ
10-02-2019 21:30 | 2 Yorum | Yorumlar
TURİZMDE SORUN SADECE FİYAT MI ?
02-03-2018 18:02 | 1 Yorum | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
metinsert
28-12-2017 14:18
noel baba - ambiyans ?
sayin atac, noel baba(st nicolaus)un, kemikleri bugun guney italyanin Bari kentinde adina yapılan kilisenin altinda. heryil burada ilkbaharda cok onemli bir ayin yapıliyor, italyan silahlı kuvvetleri orkestrasi kilisede bir konser veriyor. ayrica noel baba (st nicolaus)un dogum yeri myra (demre)degil, cok yakin denebilecek mesafede Kalkan ilcesinin ardinda Patara antik kenti. Bilginize sunarim. diger yandan kemikleri ister Bari de olsun ister Demre de, bugun adina ithaf olunan Demredeki kilise, Antalya ya gelen orthodox misafirlerimiz Ruslar, Ukraynalilar ve Polonyalilar icin cok ama cok onemli bir ziyaretgah. Yerel acenteler bu misafirlerimize gunubirlik ve haftalik kutsal yerler turu duzenliyor, bunu biliyormu sunuz Sayin Atac ? Ayrica antik caglarda dogu Akdenizden orta ve bati Akdenize giden tum gemiler Myra iskelesinde durup deniz kazasindan korunmak icin bu kisiye dua ederler ve yollarina devam ederlermis. boyle bir tarihi, kulturel ve dini bir mirası acaba Christmas nedeniyle dunyaya duyurabildik mi ? ne dersiniz ? Not: Orthodoksların Christmas gunu 6/7 Ocak 2018 hatırlatırım.
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar