18.10.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Günün Yorumu
Fehmi KÖFTEOĞLU
Fehmi
KÖFTEOĞLU
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Yazarlar - BAHATTİN YÜCEL
TÜRSAB VE AĞACI KESEN BALTANIN HİKAYESİ

 

 
TÜRSAB'ı yarım yüzyıla yaklaşan geçmişiyle ülkede tanımayanımız çok azdır.
 
Özel yasayla kurulan, kamu kurumu niteliğinde her iki yılda bir kez genel kurulunu toplayan, geçtiğimiz 2 Aralık gününe kadar organlarını demokratik usullerle seçen bir meslek örgütüydü. 
 
Bu arada özellikle geçmiş zaman kipi kullanmayı seçtiğimi, -izninizle- vurgulamak istiyorum.
 
Aynı gün -2 Aralık- görev süresi sona eren ve artık hiç bir temsil yetkisi kalmamış eski yönetim, Birliği; hukuk ve demokrasi dışı yöntemlerle, seçimden kaçırdı. 
 
Öne sürülen gerekçe; yeterli güvenlik olmayışıydı. 
 
Aslında arzulanan; TÜRSAB’ı tıpkı daha önce Turing’i yaptıkları gibi, bir gruba teslim etmekti. -Bu arada Turing’te neler yaptıklarını öğrenmek isteyenler, turizm medyasında bu kurumun başına gelenleri okuyabilirler.-
 
TÜRSAB’ın kaynaklarını bir türlü hesabını veremedikleri şirketleşme yöntemleriyle yok eden geçmiş yönetim, seçimleri kaybedeceğini anlayınca, hukuk dışı bir kararla ertelemeye yeltendi.
 
Bakan Kurtulmuş seçimlere TÜRSAB’ın geçmişinde görülmemiş yöntemlerle müdahale ederek, bu hukuksuz erteleme girişimine açıkça göz yumdu. 
 
1618 sayılı Yasa ve Birliğin mesleki geleneklerine aykırı olarak, genel kurul tarihinin ileri atılmasını sağladı. Ataması gereken 3 kişilik kurulun görevlendirilmesini 3 hafta süreyle geciktirdi. Seçimden kaçırılması yetmiyormuş gibi, TÜRSAB 'ın görev süresi sona eren bir Kurul tarafından yasa dışı yönetilmesi sorumluluğuna ortak oldu. 
 
Gecikmeyle atanan, içlerinde eski bir TÜRSAB Başkanının da yer aldığı 3 kişilik kurul ise, eski yönetimin yeterli güvenlik sağlanamayacağı gerekçesiyle ertelediği mekanda, seçimlerin yenilenmesine karar verildiklerini açıkladı. Üstelik bu mekanın en üst yetkilisi, şimdi hesap vermekten kaçınan eski Yönetim Kurulu Başkanıydı.
 
Yürürlükteki yasalara aykırı, hiç bir yetkisi kalmamış, seçimden kaçarak zaman kazanmaya çalışan bir kurulu, TÜRSAB'ın yasal temsilcisi olarak gösterme gayretleri, ne yapılırsa yapılsın, gizlenemiyor.. 
 
Üyelerinin iradelerine teslim etmek yerine, sandıktan kaçırmak belki şu anda bu kurulun diğer iki üyesi açısından sakınca yaratmaz ama geçmişte Türsab’ta Başkanlık yapmış birisine hiç ama hiç yakışmayacaktır.
 
İnsanın aklına ister istemez ağacın baltaya serzenişi geliyor. “Senin beni kestiğine değil, sapının benden olmasına üzülüyorum.." 
 
Aslında yukarıda özetlenen gelişme, önümüzdeki seçimlerin hangi koşullarda gerçekleşeceğine ilişkin fikir vermeye yetiyor.
 
Özellikle demokratik seçim umudu taşıyanları uyarmak amacıyla yazdım. 
 
Doğrusunu isterseniz, şimdilik sadece mesleğin geleceğine not düşmek benimki.
 
 

28-12-2017 09:42

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar