19.10.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Günün Yorumu
Fehmi KÖFTEOĞLU
Fehmi
KÖFTEOĞLU
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Yazarlar - BAHATTİN YÜCEL
TÜRSAB; GENEL KURULUN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ

 

Aslında sektörün önünde dağ gibi büyüyen sorunlar yüzünden, turizmin tek konusu TÜRSAB mı, düşüncesiyle bu konuda pek yazmak istemiyordum.
 
Birileri anlatsa, bu kadarı da olamaz diyebileceğim o kadar çok gelişme peş peşe yaşandı, o kadar çok konuşmaya –çoğu birinci elden- tanık oldum ki, yazmadan edemedim.
 
Ortada hiç alışık olmadığımız bir durum vardı.
 
Bir yanda eski yönetim; koltuğu bırakmak istemedikleri için açıkça seçimden kaçıyor, Bakanlık tarihinde görülmemiş yöntemlerle; bu sürece dahil olarak akılalmaz hatalar yapıyor.
 
Öte yanda; eski yönetime karşı güçlenen muhalefet; genel kurulun toplanması amacıyla elinden geleni yapmaya çalışıyordu.
 
TÜRSAB’ın  22. Genel Kurulunda göreve getirilen son Yönetimi, Birliği geçtiğimiz Kasım ayının 27.Gününden bu yana, giderek karmaşıklaşan bir sürece soktu.
 
Genel kurulun toplanmasına bir gün kala, once yayınladıkları video ile yeniden göreve talip olduklarını açıklayan, ardından TÜRSAB’ın tarihine utanç belgesi olarak geçecek bir kararla; güvenlik yetersizliği yüzünden açıkça seçimden kaçan bu yönetimin –eski- başkanı, bu kez çok farklı bir gerekçenin ardına saklanmaya çalışıyordu.
 
 “Son günlerde 1200'e yakın oda ve uçak talebi geldi. Bunları da halletmenin zorluğunu ve maalesef üzülerek de söylüyorum, bana rey verenin de vermeyenlerin de başkanıyım. Üzülerek söylüyorum, bir sektör sivil toplum örgütüyüz, ama meslek örgütüyüz. Yani bizim işimiz ticaret yapmak.”   Yılın son günü yayınladığı video söyleşide; yukarıdaki saçma sapan gerekçesiyle, işleri iyice çığırından çıkarıyordu.
 
TÜRSAB’ın bilerek içine sokulmak istendiği bu çıkmazın tek bir nedeni olabilirdi; Genel Kurul’da kötü yönetim ve denetimsizlik yüzünden, milyonlarca lira zarar uğrattıkları, borç batağına sürükledikleri bu döneme ilişkin hesap vermekten kaçmak. 
 
Ne yazık ki, Bakanlığın yasaların açık ihlaline göz yumulduğu izlenimi doğuran, uzun bir gecikme sonunda atadığı 3 kişilik kurulun da; TÜRSAB’ ta sağlıklı bir genel kurul toplanmasını sağlayacağına ilişkin kuşkular giderek arttı.
 
Daha önce yargı gözetiminde belirlenen “Hazirun Cetvelinin” yenileneceği, bu yüzden yapılacak duyurular nedeniyle, 23. Genel Kurulun ancak Şubat ayı sonunda toplanabileceği duyuruları gönderilmeye başlandı.
 
“Hazirun cetveli” nin yeniden düzenlenmesine gerek yoktur. 
 
Bu liste TÜRSAB üyeleri olan gerçek ve tüzel kişi S.Acentelerinin yasal temsilcilerinin, oy kullanabilmelerini sağlamak amacıyla çok kısa bir süre önce, Beşiktaş İlçe Seçim kurulu tarafından askıya çıkarılmış ve süre sonunda kesinleşmişken, bir kez daha düzenlenmesi, önümüzdeki seçimin sonuçlarını tartışmalı hale getirecekti.
 
Kaldı ki, yetkisiz ve işgalci konumuna düşen eski yönetimin, son gün 1200 başvuru daha geldiğini öne sürmesi de bu tartışmaları derin bir kuşkuya dönüştürdü.
 
Bu süreçte yeni üye kaydına asla izin verilmemelidir.
 
Isrardan vazgeçilerek, mevcut seyahat acenteleri listesine itibar edilmeli, gerçekten yeni kurulan ya da faaliyetlerine son verilen üye acenteler varsa, bunlar listeye eklenmeli ya da düşülmelidir. Ancak bu işlemlerin eski yönetimin eliyle yürütülmesi son derece sakıncalıdır.
 
Birliği seçime götürmekle görevli 3 Kişilik Kurul; görev süresince yasa ve yönetmeliklere uygun davranılmadığı takdirde, Devlet Memurlarının tabi oldukları yasalara göre yargılanabilecekleri gerçeğini de göz ardı etmemelidir.
 
Aslında basit bir genel kurul deyip geçmeyelim. 
 
TÜRSAB seçimleri ; Türkiye’deki hukuk ve demokrasi sürecinin asıl işlediğinin en somut örneğidir.
 

02-01-2018 12:24

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar