26.05.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Yazarlar - FARUK ŞEN
AVRUPALI VE ALMAN TURİSTİ GERİ KAZANMALIYIZ

 

 
İstatistiklerimize baktığınız zaman Türkiye turizmde kaybettiği turist sayısını geri aldığından hareket ediyor. Buna karşılık gelirlerin çok düşük olduğunu görüyoruz. Gelen turistde Avrupa’daki Lübnanlı, Filistinli ve Tunuslulardan oluşuyor. Helal turizm Türkiye için önemli bir hedef olmamalı. Türkiye tekrar başta Almanya olmak üzere Avrupalı turisti geri kazanmalı.
 
Almanlar tekrar geri kazanılmalı
 
2015’de 5,5 milyon Alman turist geldiği Türkiye’ye 2017 yılı gelen turist sayısı 3,5 milyonu pek geçmeyecek. Avrupalılarda Türkiye’ye karşı bir tepki var. Antalya çevresine baktığınız zaman golf otellerinin golfçü Avrupalıyı getiremediğini görüyoruz. Buna karşılık ucuz turistler buraları dolduruyor. Esasında golf turisti Perşembe-Pazar arası gelir ve normal turistin harcadığının 4 günde iki mislini harcar. 
 
Üst sınıflar tepkili
 
Bunlarda Türkiye’ye karşı politik bir tepki var. Almanların yüzde 82’si demokrasi olmayan Türkiye’ye gitmeyiz, yaklaşımı içinde. Bunu düzeltmemiz şart. 2018 yılında bizim en azından 2015’de gelen kadar Alman turisti tekrar ülkeye çekmeliyiz.
 
Ruslar yılı kurtardı
 
5,5 milyon Alman turist hedef olmalı.Üst gelir grubunu Türkiye’ye getirmenin yollarını aramalıyız. Genel olarak baktığınız zaman Rus turistler Türkiye’yi bu sene kurtardılar. Yalnız Ruslarla olacak olan olay değil. Alman, Hollanda, Fransız ve Avuturyalı turistlerin tekrar ülkeye gelmeleri şart.
 
Avrupalı Türkler
 
İkinci dikkat edilmesi gereken grup Avrupalı 5 milyon 700 bin Türk’ün Türkiye alışkanlıklarını devam ettirmek olmalı. Son yıllarda genç Türkler, Kaliforniya’dan İbizaya kadar birçok yeri tercih ediyorlar.
 
TAVAK’ın araştırması
 
TAVAK Vakfının 2017 araştırmasına göre 5,7 milyon Avrupalı Türk’ün 2,3 milyonu tatilini Türkiye’de geçirdi ve 3,1 milyar Euro bıraktı.
2018 yılında bu sayının 2 milyon 800 olmasını sağlamamız lazım.Bunun için Antalya’da, Marmaris’te belirli bölgelerin ciddi bir şekilde atılım yapması lazım. Antalya’da Muratpaşa belediyesi, Marmaris’te Marmaris belediyesi bu konuda atılım yapabilecek yerler. Avrupalı Türkleri, Türkiye’ye çekmek için belirli atraksiyonlar yapmamız gerekebilir.
 
İranlı turist
 
Diğer önemli bir grupta İranlı turistlerin Mart ayında Nevruz ile birlikte Türkiye’ye akın akın gelmeleri olabilir. İran’da iç karışıklık, İran hükumetinin Türiye’de sorunları olduğunu belirten açıklamaları bu konuda İran’lı turisti etkileyebilir.
 
İstanbul’un önemi
 
Türkiye’ye orta üstü gelir grubunun gelmesi şart. Bunlar ciddi para bırakır ve harcama yapar. Bu açıdan İstanbul ilinin de önemi var. 2010 yılında Kültür Başkenti olan İstanbul’a ilk defa 12 milyonun üzerinde turist gelmişti. Son yıllarda bu sayı büyük ölçüde düştü. Artık Taksim- Tünel arasındaki caddeye baktığınız zaman burada Suriyeli mülteci, gariban Arap turist ve akşamları müzik yapan Kürt gençlerini görüyorsunuz. İstanbul’a gelen turist Antalya’dakinin iki misli para harcayan bir grup. Bu açıdan İstanbul başta olmak üzere İzmir gibi kent turizmin de adımlar atılması lazım.
 
Türkiye’deki STK’lar bu konuda daha aktif olması gerekir. Türkiye Odalar Birliği yalnız şov yaparak durumu kurtarmaya çalışıyor.
 
Bunların çağrı yapmaları ve Türkiye’ye gelişleri sağlamaları da önemli bir faktör olabilir.
 
TÜRSAB yeni yönetimi bu konuda aktif olabilir.
 
18 yılını dolduran Başaran Ulusoy’un artık emekli olup bu işleri bırakması gerekiyor.
 

03-01-2018 12:00

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar