23.10.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Günün Yorumu
Fehmi KÖFTEOĞLU
Fehmi
KÖFTEOĞLU
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Yazarlar - YILGÖR YASİN DEMİRTAŞ
1 Yorum | Yorumlar
THERMAL TURIZMIN YÜKSELİŞİ

 

 
Turizm dediğimiz algıyı plaj ve deniz ile öğrendik.
Kültür turları ile geliştirdik.
Şehir otelleri ile kurumsallaştırdık.
 
Ama....
 
Thermal oteller ile sağlık turizmi olarak güçlendirdik.
 
İnanın, 30 yıl  ya da 25 yıl önce çeşitli şekillerde sağlık turizmi hep denendi, ama bir türlü gelişemedi. O yıllarda devlet anlamadı mı ki destek vermedi?
 
Türkiyemizin neredeyse komple altı jeothermal bir zenginlik iken neden kullanamıyorduk? O kadar büyük ve uzun thermal damarlar varken, neden ortaya çıkaramadık. Hatta şehirlerin ısıtmasını dahi sağlayabilirdik.
 
Hayır.... Sorun başka...  Rantı kaybetmek istemeyenlerde...
 
 
 
 
Yıllardır kömür satışından para kazanan aileler var. Madencilikle zengin bir güç kurmuşlar, Güçleri devlete kadar uzanmaktaydı.  Madenci bu aileler, öyle ki ne doğal gazın ülkemize gelmesini istiyorlardı, ne de elektrik enerjisinin gelişmesini, ne de jeothermal enerjinin öğrenilmesini istemekteydiler.
 
İnanın bana Holding sahibi olup otelinin kapısındaki termometreye her gün bakan patron tanırım. Madenindeki kömürün satılabilmesi için havanın ne kadar soğuk olursa o kadar mutlu olduğuna şahit oldum.
 
Aydın gibi altı jeothermal bir zenginliğe sahip olan bir şehir; ve bu şehre doğalgazın ulaşalı sadece 2 yıl olduğunu duyduğunuz mu? Doğalgaz Türkiyede 10 yıldır var. Neredeyse her şehre ulaştırıldı. Ama aydın gibi ege bölgesinin tam ortasındaki maden ve coğrafi tarım zenginliği içinde olmasına rağmen ve doğal gaz hattının getirilmesi kolay olmasına rağmen, bir saatlik yakınında izmirin neredeyse 6 yıldır kullanmasına rağmen... neden doğal gaz bu şehre geç geldi?
 
Linyit yatakları vardı tabi....
 
 
Thermal kaplıcalar da eskiden beri bilinen beli yerler haricinde halk bilmiyordu. Ama şimdi mevcut ülke yönetiminin teşviki ile thermal turizm atağa geçirildi ve teşvikler verildi. Türkiyenin neredeyse her bir noktasına thermal otel yapıldı. Ve kış aylarında bu otellerin satışları da o kadar yükseldi ki...
 
Mecburen alttaki bu kaynak ortaya çıkarıldığında, artık bazı şeyleri gizlemek imkansızdı. Ama genel olarak jeothermal kaynakları da ihale olarak bazı şirketler kullanım haklarını aldı. Bu haklarla enerji üretimine girildi. Şehirlerin jeothermal enerjinin şehir ısıtmalarında kullanılmasına imkan verilmedi. Çünkü elektrik, gaz, tüp ve kömür gibi ısıtma şekilleriyle hala rant devam etmektedir. Doğalgaz da mecburen bazı şehirlere gelmesinin önünü kesemediler.
 
Dolayısıyle thermal 15 yıllık mevcut devlet yönetimimiz girişimleri ile yükseldi.
 
Yaz aylarında iç pazar olarak sattığımız sahil otellerinin satışını kış aylarında neredeyse yakalamak üzere. Muazzam bir thermal talebi olduğunu görüyoruz. Hiç bilmediğimiz dağbaşı oteli dahi satıyor.
Halkımızın thermal ilgisinin arttığını gördük.
 
Halkın thermal otellere olan ilgisinin gittikçe arttığını görmek, sahil otellerine ayırdıkları bütçeyi thermal'e verdiklerini de düşünmeden yapamıyorsunuz.
 
Thermal müşterisi farklı ve muhafazakar derler, ama artık her kesimden insanı thermal otellerde görüyorsunuz. Üstelik hem daha ucuz fiyata daha uzun süre tatil yapıyorsunuz, hem de sağlıklı bir tatil yapmış oluyorsunuz.
 
Thermal yatırımlarının da arttığını ve halen devam ettiğini görüyorsunuz. Öyle ki talebin önemini şuradan daha iyi anlayabilirsiniz. Eskiden sahil kenarında devre mülk sistem satışları vardı. Şu anda thermal turizmde devre mülk satışları hızla yükselerek artmaktadır.
 
Anlatmaya çalıştığımız yıllardır devletin hiç destek vermeyip, arka plana attığı thermal, sonuçta öyle yükselen bir grafik çizdi ki;
 
Yıllar önce devletin desteklemediği thermal nasıl olur da bu zamanda ülkenin en önemli turizm kanallarından biri olabilir ve talep görebilir?
 
Şunu diyebilir miyiz; devletimiz turizme desteği tam....

11-01-2018 12:00

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
DoğaSever
14-01-2018 23:21
Eskişehir
Eskişehir ve Bölge Turizminin gelişimi için önem arz edeceği dile getirilen , Eskişehir Kızılinler Termal Sağlık Merkezi Projesinin gerçekleşmesine (gerçekten önemi olan)tanıtım desteği verilemez mi acaba?
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar