26.06.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - ZEYNEL KAYINOVA
İŞLETMELERİN 2018 YILI DEĞİŞİM STRATEJİLERİ

 

 
 
Konaklama işletmelerinin 2018 yılı mali hedeflerine başarı ile ulaşmaları için işletmelerinde organizasyon ve yönetim tarzı açısından bazı değişim uygulamaları yapmaları gerekecektir. 
 
Çünkü 2017 yılında turizm işletmelerinin bütçe hedeflerinin girdisineen hızlıetki eden dış etkenin politik koşullar olduğunu görmekteyiz. 
 
2017 turizm sezonu sürecinde karlı çıktı bekleyen işletmeler maalesef dış politik koşullardan olumsuz etkilenmiş ve bu politik etkilerin 2018 yılında bazı çevre değişimlerinde azalarak, bazı çevre değişimlerinde durumunu aynen sürdüreceğini göstermektedir. 
 
İşletmelerin bütçe hedeflerine etki eden dış çevre değişim etkenlerin diğer parametreleri rakiplerin stratejileri, müşterilerin tercihleri, ekonomik koşullar, hukuksal koşullar, sosyal koşullar ve doğal çevre koşullarıdır.
 
Görülmektedir ki politik koşullar çevre etkeninin yanında işletmelerin 2018 girdilerini etkileyecek dış çevre etkenlerinden özellikle hukuksal çevre değişim etkeninin aynı şiddetteetkili olacağı görülmektedir. 
 
Çünkü hukuk koşulları çevre etkeni içerisinde olan olağanüstü halin halen ülkede sürdürüldüğü, 2018 yılında da bu durumun devam edeceği görülmektedir. 
 
Bu durumun işletmelerin ekonomik çevre değişimi etkisini de olumsuz etkileyeceği ve bu olumsuzluğun işletmelerin yurt dışı pazarlarını, yurt dışı müşterilerinin talep dengesini ve rakipleriyle rekabetine de olumsuz yansıyacağı görülmektedir.
 
Alınan geri bildirimlere göre 2018 yılı için müşteri talebinde artışlar olacağı gözükmektedir. 
 
Ancak etki durumu halen kırılgandır.  
 
Bunun yanında konaklama işletmeleri, yurt içi etkenleri olarak artan vergi ve döviz politikalarından da olumsuz etkilenecektir. 
 
Tüm bu olumsuzluklar içinde konaklama işletmelerinin mevcut hantalorganizasyonları ve yönetim tarzları ile mücadele etmesi ve mali hedeflerine ulaşması aslında gerçekçi bir yaklaşım olmayacaktır. 
 
Bu nedenle İşletmelerin kendi iç çevre koşullarını da yeniden gözden geçirmeleri zorunlu hale gelecektir.
 
İşletmenin iç çevre koşulları parametrelerinden önemli olanları sayacak olursak bunlar işletmeler arası sıkı iş birliği ve dayanışma, yönetim felsefesinde ve yönetim biliminde değişim, yönetici devir hızı ve çalışanların işe devamsızlığıile işletmenin ar-ge çalışmaları gibi konuları görmekteyiz.
 
 İşletmeler 2018 yılında iş yaşamlarını başarı ile sürdürmek için kendileri için olumsuzluk gösterecek bu iç çevre parametrelerini çok iyi analiz edip değerlendirmeleri, bu olumsuzlukları ortadan kaldıracakstratejileri bulmaları ve uygulamaları gerekecektir. 
 
İşletmelerin bu stratejileri nasıl üretecekleri ve hangi konularda iç çevre değişimi yapacaklarını düşünecek olursak, strateji üretimi için bizim konaklama işletmelerinin önem vermediği Ar-Ge çalışmaları burada öne çıkmaktadır.
 
Sanayi işletmelerinde strateji üretmek için gereken stratejik bilgilerin arandığı, toplandığı, sürekli değerlendirildiği ve işletmeler için faydaya çevrildiği departman ar-ge departmanıdır.
 
 Ar-ge departmanı faaliyetlerini yerine getirecek bir departmanın veya küçük bir birimin konaklama işletmelerinde kurulması öncelik taşıyacaktır. 
 
Ayrıca örgütsel ve yönetsel yapısı zayıf işletmelerin örgütsel ve yönetsel yapısı güçlü olan işletmelerdenbilgi ve yönetim desteğini alması onlarla sıkı iş birliğine gitmesi iç çevre değişimi için önemli bir etki değişimi olacaktır. 
 
2017 yılında müşteri talep azalması yaşamış, buna paralel olarak karlılığı düşmüş ve maliyetleri artmış işletmelerin organizasyonunda özellikle yönetim kadrosunda değişim önemlidir ve bu değişimin amacıişletmenin lehine olacak stratejileri bulmak, uygulamak ve etkin denetim yapmak olmalıdır. 
 
Tepe yönetimi değişimi ile işletmenin hantal yönetim felsefesini baştan değiştirmek, bu değişimin akabinde işletmenin yeni tepe yöneticilerinin yeni yönetim bilimi uygulamalarını ortaya koymak, yeni teoriler ortaya çıkarmak, görüşlerde çoğulculuk gibi etki değişim uygulamalarının yapılmasıdır.
 
İşletme içinde çalışanlar ve yöneticiler arasındaki iletişimi artırmak, çalışanları yönetime fikirleri ile katmak ve takım çalışmasını öne çıkarmak bu uygulamalardan bir kaçıdır. 
 
Bu uygulamaları yapamayan hantal yapısı ile devam eden işletmelerde yönetici ve çalışan devir hızı yüksek olacak, devamsızlıklar artacak ve bu durum işletmenin verim ve karlılığına olumsuz etki yapacaktır. 
 
İç çevre değişimi ile yeni yöneticilerin yeni yönetim tarzıyla rakipleri ile rekabet edebilmesi için uyguladıkları fiyat ve kalite faktörlerini de çok iyi analiz etmeleri bunun için elde ettikleri taze bilgiyi yeni ve faydalı stratejilere dönüştürerek yerinde ve zamanında piyasada kullanmaları işletmenin 2018 yılı mali hedeflerini yakalaması için önemli bir atılım olacaktır. 
 

11-01-2018 12:00
Önceki Yazıları
TURİZM SÖYLEMLERİNDE DEJA VU
05-08-2017 19:43 | 1 Yorum | Yorumlar
TURİZMCİNİN KAYBETME KORKUSU
08-04-2017 22:23 | 1 Yorum | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar