20.11.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Yazarlar - YILGÖR YASİN DEMİRTAŞ
3 Yorum | Yorumlar
EMITT 2018

 

 
Genel olarak otellerin rahat olduğunu gözlemlediğimiz bir fuardı. Otellerin doluluğu hissedildi.  
 
Daha çok avrupaya önem verdikleri gözlemlendi. Ve fuarın 2 gününden itibaren direk Avrupa road Show ve fuarlarına gidenler vardı.
 
Yani göstermelik bir ziyaret fuarı oldu. Aynı zamanda bir Prestij fuarı…
 
Bu yıl oteller daha çok avrupanın önünü açmış, yoğun rezervasyonların geldiğini ve içpazara ayırdıkları kontenjanı stoplamaya başladıklarını gördük.
 
Avrupa ve rusyaya stopların henüz geçilmediği ama içpazarın stoplanmaya başladığı ilk izlenimler.
Ayrıca yoğun satışlardan dolayı ilk EB’lerin de stoplandığını görmekteyiz.  
 
İlk EB’ler neden stoplanıyor?
 
Çünkü  beklenmeyen yoğunlukta gelen satışlardan dolayı bu  kadar indirimli satışla tesisi önden doldurmanın gelir kaybı olacağı hesapları  yapılmaktadır.
 
Öyle ki İngiliz ilk EB’leri aralıkta stoplanmaya başlamıştı ve ocakta da devam ediyor.
 
Avrupa o kadar yoğun gidiyor ki; alman ve hollandanın yanısıra, aşırı Belçika ve romanya satışı görmekteyiz.  
 
Polonya da yükselmektedir. Bu yıl rus operatörler ile Avrupalı operatörlerin özellikle belek, lara, ölüdeniz, Marmaris ve kemer bölgelerinde büyük rekabet yaşayacakları bir yıl olacağa benziyor.
 
Fuar ilk gün profesyonlerin görünüp diğer günler halk gününe döndüğü ve erken bittiği bir izlenim verdi. Aslında çok da verimli diyemeyiz. Acente standları yoğundu ama daha çok kahve çay buluşmaları tadındaydı.
 
Kıbrısın çok ilgi gördüğü bir fuardı. Çünkü türkiyedeki fiyatların ortalama kıbrısı yakalamaya başlaması ve içpazar kontenjanlarının düşüklüğü, elbette kıbrısı ön plana getirdi.
 
Aslında ilk aklıma gelen, 2016 yılından sonra bu durum en az 3 yıl gider derken, böylesine 2014 rakamlarını da geçen bir sezon beklentisi oldu.  
 
O kadar yılların turizmcisi geçinip bu kriz en az 3 ya da 5 yıl gider diye fetva verenler  nerede?
 
2017 gibi bir sezonda dahi kötü tablo çizmeye çalışmak ne kadar profesyonel olmaktadır.
 
Ellerine ne geçmektedir?
 
Birilerinden mi beslenmektedirler?
 
Tabi bu düşünceler insanın aklına gelmektedir.
 
Turizm bir barut gibidir. Anında patlar.
 
Turizm bir hayal alemidir.  İmkansızı başarırsın.
 
EMİTT katılımlarının da artık gittikçe azalmaya başladığını görmekteyiz.
 
Yurtdışı stand katılımları önceki yıllar daha yüksekti. Acente stand katılımlarının da gittikçe düşmeye başladığını görmekteyiz. Artık stand açmaya gerek duymayan acenteler var.
 
Salonların sayısı da azalma gösteriyor.
 
EMITT daha çok iller, bölgeler ve ilçeler ağırlıklı olmaya başlamış.  Öyle kent belediyelerini görüyorsunuz ki;  açık Pazar gibi satış yeri olmaya başladığını görmektesiniz.
 
Normal katılımcı halk da azalmaya başlamış.
 
Fuarlara sadece eşantiyon ve malzeme toplamaya gelen bir kesim var.  
 
Bu sebeple eşantiyon ve hediye veren standların sayısı da azalmış. Yani artık eşantiyonların da azaltılmaya başlandığını görüyoruz.
 
4 günlük bir fuar ne kadar etkili?  Amacına ulaşmakta mıdır?
 
Bu kadar fuar maliyetlerinin yüksek ve pahalı olduğu bir tanıtım aşaması bizleri amacına ulaştırmakta mıdır?
 
Verim getirmekte midir?
 
Yoksa sadece prestij meselesi midir?
 
Prestij olabilmesi için de pazarladığınız ürünün gelirinin yüksek olması gerekir.
 
Aksi taktirde tüm kazancınızı fuara vermiş olursunuz.
 
22 yıldır yapılan bu fuarın bence artık farklı bir girişim üretmesi gerekir.
 
Gerçek katılımcıları çeken, yurtdışından daha çok partner çeken ve verimi arttıran, örnek olabilecek bir vizyon geliştirmesi gerekir. Bir üst seviye yapıp, alışılmışın dışına çıkması lazım.
 
Ne olabilir?
 
Eğlenceleri buraya taşımak, bol animasyon, yiyecek ve içecekde katılımcılara destek, standların daha büyük standartlara getirilmesi,  iki katlı ve görselliği arttıran özellikler verilmesi, medyaya açılması….
 
Fuar tanıtımları elbette gereklidir. Ama yurtdışından kimleri buraya çekebiliyorsunuz. Bir fuar ne kadar enternasyonal ise o kadar değerlidir.  Amaç ülkelerarası turizmdir.
 
Ayrıca yurtdışı ve yurtiçi medya ve haber programlarında görünürlüğü arttırmak da önemlidir.
 
Fuar aslında medya ile aynı orantıda olmalıdır. Verim böyle artar kanaatindeyim.
 
Çünkü artık fuarlardan sıkılan ve yorulan bir kitle olduğunu da hissetmekteyiz.
 

29-01-2018 12:00

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Yula
05-02-2018 22:21
Bu sezon çok iyi Katiliyorum
Tebrik ediyorum. Gercekten yazdiklariniz çok Dogru. Fuarlar aslinin disina cikmaya basladi. Metin Beye de hic Katilmiyorum. Bu kadar subjektif ve on yargili ve tarafli ve negatif olunmaz. Fiyatlar normal. Aslinda en yuksek fiyat satar. Satamayan eksik nerede
Garcia
02-02-2018 23:30
Fuarlar eriyor doluluklar iyi
Sayın demirtaş. Yazdıklarınıza sonuna kadar katılıyorum. Fuarlar gittikçe eriyor. İş aramaya gelenler, eşantiyoncular ve boy göstermek isteyenler. Fuarlar işletmelerin değil kendisini pazarlayan turizm çalışanlarının boy gösterme yeri oldu. Klas giyimle kasılarak yürüyenlerin yeri oldu. Bir de çarşı manav yeri. Abartmıyorum. Bir stand resmen manav gibiydi. İl ve bölgeler de ürün satış yeriydi. Stklar ve medya yoktu. Öte yandan doluluklar suni değil. Evet sonuçta oteller dolu. Ama fiyatlar düşük mü? Bence hayır. Dövizin bir anda hızlı yükselmesi içpazar tl fiyatlarını bile geride bıraktı. İnanın oteller kaxanıyor. Bir anda kurların yükselmesi karşısında tl fiyatları ne olmalı? Sizce 100 tl olan fiyat bir anda 250 tl mi olmalı? Yani % 150 mi artmalı? Kazanamıyoruz diyen otelciler böylesine doluluk yaşayan ortamda yükseltsinler fiyatları. Bu mümkün. Yolları var. Ama kazanamayanlar işi bilmeyenlerdir. Peki oteller doluyor. Eğer kazanılmıyorsa 2016 sezonunda olduğu gibi kapatsınlar otellerini. Uğraşmasınlar. Evet fetva verenler nerede? Hala da gelir gider dinamiklerini negatif yorumyanlara k6zmamak elde değil. Emitt kötü. Kötülüğü de otellerin dolu olmasından. Geceliği 1000 tl olan oteller ilk satılan ve dolan oteller. Acaba neden?
metinsert
31-01-2018 11:13
turizm fuarlari ve 2018 gercegi
sayin demirtas emitt ile ilgili yorumlariniza katiliyorum. Yuksek stand maliyetleri nedeniyle kucuk ve orta olcekli firmalar katilamamaktadir fuarlara. En ilgimi ceken de bu furda gormek istedigimiz turizm ile ilgili bilisim, software firmalari, turizm medyasi , diger turizm dernekleri, STK lar yoktu. Fuarlar tum dunyada eski yogunluga sahip degiller.ornegim World Travel Market Londra dahi fuar suresini 4 gunden 3 gune indirdi. hatta bazi fuarlar katilim azligindan gerceklesmiyor dahi. evet yeni yaklasimlar gerekiyor. diger yandan-O kadar yılların turizmcisi geçinip bu kriz en az 3 ya da 5 yıl gider diye fetva verenler nerede?- diye soruyorsunuz. Buralarda merak etmeyin, varliklarini idame ettirmeye calisiyorlar. Sayin Demirtas, isin ne kadar icindesiniz bilmem ama lutfen benim asagida yazdıklarimi dikkatle okuyun. Su anda otellerdeki rezervasyon artislari sevindirici, ancak butun bunlar sudan ucuz fiyatlar ve subvanse edilen tasima ile gerceklesiyor. nicelik tatil turizminde artiyor, ama kalite de degil. gelenler tura dahi cikmiyor, alisveris etmiyor, hersey dahilde yiyip icip havuz basinda yatiyorlar. kisacasi bir katma deger yaratamiyorlar. bu sayilar, bu talep sizi kandirmasin. gercek seyyah Turkiye ye gelmiyor artik. Size siralayim. Kulturel turlar kayboldu, akademik turlar artik yok, kruvaziyer gemiler limanlarimiza ugramiyor 2018 ,2019 programlarinda Turkiye yok ( gelen sadece Kibris bayrakli Yunan gemileri ve bazi Tui gemileri), yabanci incentive organizasyonlar bitti,dini gruplar gelmiyor, kaliteli munferit seyyah kalmadi, kongrelerin sayilari cok azaldi. Siz Ozbekistan a gittinizmi ? Lutfen gidin ve gorun birinci sinif kaliteli gruplari ( biz boyle grupları,kaliteli munferitleri artik goremiyoruz), gelisen servis ve dogru yatirimlar , dogru restorasyonlar ve bizim dunya turizminde nerede oldugumuzu gorun. turist otobuslerinin cogu satildi, rehberler is degistirdi, kaliteli turizm personeli baska sektorlere kaydi zaman icinde. Istanbulda yillardan beri hizmet veren turistik gece eglence mekanlarinin iki tanesi de kapılarini kapadi, bir daha acamadi. Bunlari biliyormusunuz ? gozlemleyebiliyormusunuz ? Bu yorumdan amac kotu tablo cizmek degil, gercekleri ifade etmektir. Bilmem anlatabildim mi ?
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar