22.09.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Yazarlar - BAHATTİN YÜCEL
3 Yorum | Yorumlar
TÜRSAB SEÇİME Mİ, ATANMIŞLAR YÖNETİMİNE Mİ

 

 
TÜRSAB üyeleri eski yönetim kurulunun hatalı yönetimine zamanında yeterince karşı çıkamadıkları için, Birlik tarihinin en ayıplı seçimine, atanmış, taraflı ve mesleğin geçmişini hiçe sayan bir kurul tarafından götürülüyor.
 
Aslında daha önce yazdığım için Genel Kurul öncesinde seçimlerden söz etmeme kararı almıştım. Kurulun son yazılı açıklamasını okuyunca, karşı çıkmanın TÜRSAB’a yıllarca hizmet etmiş bir eski seyahat acentesinin kaçınılmaz görevi olduğunu düşünüyorum.
 
Eski Yönetimin Birliği sadece ticaret yapabilmek amacıyla soktuğu çıkmazın nedeni olan; TÜRSAB’ı Esnaf ve Sanatkar Odaları ile aynı kategoride değerlendiren girişimi sonucu, Bakanlık tarafından atanan üç kişinin genel kurulu demokratik teamüller yerine, yasaklayıcı  bir takım önlemlerle toplayacağı anlaşılıyor.
 
Tarihinde ilk kez  TÜRSAB’ın Genel Kurul Salonuna dinleyici ve basın mensupları alınmayacak. -4. (.....) Sarı Kart sahibi Basın Mensupları sadece belirlenecek oturumlara girebilecekler ve kendilerine ayrılan bölümde oturup görüntü alabileceklerdir. –
 
Kısıtlamalar bu kadarla kalmıyor. 
 
TÜRSAB’ı Esnaf ve Sanatkarlar Odası ile aynı kategoriye sokan yasa değişikliğiyle, Birliğin en yüksek karar organı olan genel kurulun yönetimi de atanmış bu üç görevliye teslim ediliyor. -6- Genel Kurul Gündeminin 2. Maddesinde bulunan “Divan’ın Teşekkülü”, Bakanlık Tarafından Atanan Kurul ve yazılı önerge ile teklif edilerek oylaması yapılacak 2 kişilik katip seçimi ile tamamlanacaktır –
 
Açıklamadan sonra TÜRSAB’ın Genel kurulunun demokrasiye uygun ve serbest bir seçimle yapılacağını beklemenin aşırı iyimserlik olacağı ortada. Açıkça söylemek gerekirse; Bakanlık tarafından atanan kurul, TÜRSAB üyelerini baskı altına alarak, serbest seçim yapılmasını engelleyen bir tutum almıştır.
 
TÜRSAB; tarihinin en ağır borç batağına sürüklenmişken, atanan Kurul; seyahat acenteliği mesleğiyle ilgisiz bir takım ticari girişimler sonucu aklanmak derdine düşen, üyelerine hesap vermekten kaçınan eski yönetim kurulunu kurtarma amaçlı davranıldığını izlenimi uyandırmaktadır.
 
Kısa bir süre önce güvenlik gerekçesiyle, yasaya aykırı ertelenen genel kurul bu kez atanan üç kişi eliyle baskı altına alınmaktadır.
 
Turing üzerinde gerçekleştirilen ele geçirme operasyonuna, sureti haktan görünerek destek veren, sözde demokrat ve ilerici bazı üyelerin, bu kez yapılan büyük yanlışı görerek, basit çıkarlara hizmet yerine, mesleklerinin geleceğini düşüneceklerini ummak istiyorum. 
 
Tarihi geriye almak elbette mümkün değildir. Ama Türkiye’nin yüzü akı olmuş bir kurumun geçmişine sahip çıkılmasını istemek, haklı bir talep olmanın ötesinde kaçınılmaz görevdir.
 
Haklarını yemeyelim;  atanan kurul bütün bunlar olurken, sanırım turizmin en önemli sorununu saptayarak önlemini de almış.  Seyahat acentelerimize hayırlı ve uğurlu olsun. -21- Topkapı A Erkekler için, Topkapı B Salonu Kadınlar için Mescit olarak düzenlenecektir.-
 
Üyelerin kullanacakları her oy; başlıktaki sorunun cevabını verecektir.
 

20-02-2018 12:06

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
20-02-2018 17:30
Oldumu şimdi
Üzüm üzüme baka baka kararırmış. Turizmimizin dertleri ile uğraşacağımıza Enerjimizi nerelere harciyoruz ya rabbim. Üzülüyorum
EmrePekin
20-02-2018 17:25
Divan Kurulu
Öğle saatlerinde atanmış kurulun yazısını okudum ve veledi almaya okuluna giderken, bu işin doğru olmadığını, bunun açık bir yetki gaspı olduğunu düşündüm ve dönüşte yazmaya karar vermiştim ki biraz önce eve döndüğümüzde Sevgili Bahattinin yazısını okudum. Çok doğru söylemiş, bu iş artık çığırından çıkmak üzere. Kurulun atama kararının hiçbir yerinde kendilerinin Genel Kurula Divan Heyeti olarak görevlendirildikleri yazmamaktadır. Yasa son derece açık ve madde, madde Divan Heyetinin nasıl teşkil edeceğini belirtmektedir. Yasanın üzerinde Kararname olamayacağına göre, Bakanlık dahi bu kurulu Divan Heyeti olarak atayamaz. Bu kurulun görevi Genel Kurulu toplamaktır ve bu da, -önümüzdeki iki, üç gün içerisinde başkaca bir sürpriz yaşanmazsa- umarım 24/25 Şubat 2018 tarihinde gerçekleşecektir. Kurulun görevi, seçimi tamamlanıp Divan Heyeti teşkil olunca sona erer. Atanmış Kurul bu yanlışta ısrar ederse TÜRSAB Mahkeme kapılarından kurtulmaz, zira hangi aday seçimi kaybederse sırf bu yanlış yüzünden Genel Kurulun iptalini dava eder. Bilemiyorum, belki de Atanmış Kurulun amacı budur. Zira bunca yıllık turizmci ve iş adamı olan, defalarca genel kurul toplantılarına başkanlık eden, ötesinde Başkanlık dahil TÜRSABın muhtelif kademelerinde görev yapmış bir kişinin böyle bir yanlışa, bilmeden ortak olabileceğine inanmam pek olası değil. Yapılacak iş basittir. Derhal İlçe Seçim Kuruluna bu kararın iptali talebiyle başvuruda bulunmak, olumlu yanıt alınamazsa İl Seçim Kuruluna başvurmaktır. Divan Başkanlığını kim kazanırsa kazansın, ya da kimin adayı kazanırsa kazansın, fark etmez, önemli olan böyle bir rezaletin, böyle bir çamurun bu camianın alnına sürülmemesidir. Saygılarımla, Emre Pekin
HakanGencer
20-02-2018 16:08
Divan yada Atanan Kurul Seçmenin oyunu mu çalacak yani?
E ne olacak ki? Divan yada Atanan kurul gorevlileri secmenin oyunu mu calacaklar ))))))) ? Hiç kimse bir şey yapamaz.Bu tarz algı operasyonlarına ve korkuya gerek yok .Guzel ve saglıklı bir secim olacaktır.
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar