19.10.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Günün Yorumu
Fehmi KÖFTEOĞLU
Fehmi
KÖFTEOĞLU
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Yazarlar - ŞÜKRÜ SÜHA ŞEN
3 Yorum | Yorumlar
KİM KİMİ TAŞIYOR

 

Bildiğimiz gibi tur operatörlerine çok şey borçluyuz.
 
Yüksek uçak maliyet risklerini üstlenerek güzelim memleketimize turistleri taşıyarak ülkenin ihracatına büyük katkıda bulunurlar.
 
Getirdikleri turistten otelciden tutun sokaktaki seyyar satıcısına hatta pazar tezgahı kuran pazarcıya kadar herkes bir gelir elde eder ve hayatlarını idame ettirirler.
 
Son 10 yılda yatak sayısının hızlı şekilde artması tur operatörüne bağımlı yaşayan otelcileri daha bağımlı hale getirmiştir.
 
Günümüzde özel ürünler hariç tur operatörüne bağımlı olmayan otelci yok denecek kadar azdır.
 
Peki bu durumdan tur operatörleri ve acentalar ne gibi faydalar sağlıyor ?
 
Her yıl klasikleşen “ellerinde tutuyorlar abi” tabiri eskiden bu kadar aleni yapılmazdı.
 
Artık otelcinin gözüne soka soka “bak senin misafirini sana göndermiyorum” şeklinde davranmak bile her nedense etik dışı sayılmıyor.
 
Üstelik bunun iyi sezonu kötü sezonu yok artık.
 
Her sezonda uygulanabilir bir hal aldı malesef.
 
Bu durumun akabinde bir reklam bütçesi talebinin gelmeside bu durum kadar etik sayılıyor artık.
 
Misafirden tahsilatını yapan acenta ( eb dönemleri de dahil ) otele ödemesini sezon içinde kısmen yapsa bile sezon sonunda her nedense telefonlara bakılmıyor, kapılar duvar oluyor.
 
Bankaların üstlenmesi gereken fonlama tur operatörlerinin zoru ile otelciler tarafından tur operatörlerine yapılır.
 
Mark up ından ödün vermeyen acenta gayet tabii otelin belirlemiş olduğu fiyatı hiçe sayarak, sırf rakibini bahane ederek ( rakibide onu bahane eder, yumurta tavuk misali ) belirlenen fiyatın altında fiyat çıkıp alınan rezervasyonları otele dikte etmeye çalışırlar.
 
ingiliz misafirlerin konaklamasından 3-4 yıl sonra tespit edilen sözde gıda zehirlenmesinden ötürü konaklama ücretinin 30-40 katı reklamasyonu otele “bak biz bu rakama düşürdük, umarız sizin içinde sevindirici bir haberdir” şeklinde polyannacılık oynamayı kendilerine hak görürler. Bunun yerine ülkenin hukukunu değiştirecek ilgili mecralara yeterli girişimde her nedense bulunmazlar.
 
Bunların yanında “getirirken kazanıyorum, konaklatırken de ben kazanayim, ben hariç kimsecikler kazanmasın” deyip, masanın hem o tarafında hem bu tarafında olarak sana rakip olurlar. Ve hatta gerekir ise senin misafirini ikna edebilir ise kendi otellerinde yatırırlar.
 
Misafire sırf tur satmak için rehberlik adı altında, otelden ve hatta memleketten bir haber sözde rehberler mantar gibi her yıl çoğalmaktalar. Bu durum acentaları rahatsız etmiyor, aksine “at misafiri otele, misafirlerin asıllı asılsız bütün sorunları ile otel yönetimi uğraşsın, sen tur satamazsan misafirin yanına bile uğramana gerek yok” eğitimleri veriliyor galiba acentalar tarafından...
 
TUR OPERATÖRLERİ VE ACENTALAR YOLCU TAŞIYOR, OTELLER İSE YILLARDIR TUR OPERATÖRLERİNİ VE ACENTALARI TAŞIYOR.
 
E ama inin artık sırtımızdan, yorulduk !
 
Uzun bir aradan sonra iyi beklenen bir sezonun öncesinde herkese verimli ve minimum sorunlu bir sezon dilerim.
 
(Hoş daha sayardım da, bu yazımı okuyan tur operatörü yetkili abilerim sanırım bundan böyle bizi stoplayacaklarından dolayı sessiz kalan otelciler kadar iyi bir sezon geçiremeyebilirim :)
 

23-02-2018 08:48
Önceki Yazıları
HAVUZ PROBLEMİ
20-12-2016 10:49 | 1 Yorum | Yorumlar
GENÇ BİR OTELCİ OLARAK...
30-04-2016 11:43 | 1 Yorum | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
FerdaAykan
23-02-2018 18:01
STOP SALE
Bir çok Tur Operatörü anlatıldığı şekilde davranmıyor. Elbette söz edilen şekilde davranan,hatta daha kötüsünü yapan Tur Operatörleri vardır ve geçmişte de olmuştur. Ama bunlar teker teker elenerek,piyasadan silmişlerdir / silinmektedirler. 23 yıldır otelcilik yapıyorum; İngiliz piyasasında faaliyet gösteren onlarca Tur Operatörü ile çalıştım. İçlerinde ticari kurallara uygun çalışanları da mevcut,otelcileri ezmeye çalışanları da... Ama otelcilerinde ellerinde büyük bir koz var. Yüksek sezonda,acentaların boş odaya in çok ihtiyaç duydukları bir dönemde,otelcileri ezmeyi alışkanlık haline getirmiş Tur Operatörlerine,Stop Sale listesinin en başında olduklarını devamlı hatırlatmaktır. Son iki sezon böyle bir imkan yoktu ama artık devran değişti. Bu sezon ve bundan sonraki sezonlar oda bulmakta zorlandıkları taktirde kendilerine çeki düzen vereceklerdir.
Bodrumdaotelci
23-02-2018 17:29
Herğsi doğru
Hepsi doğru yazılanların sivri sinek ısırığı 500 euroya parladı otelimize acenta reklamasyon kesti.ama kimse merak etmesin booking tren güzel haberler var açılıcak.sezonda güzel geçicek allahın izniyle.acentalar düşünsün sonrasını.
keremdoruk
23-02-2018 16:14
Otelciler çok mu masum
ŞÜKRÜ SÜHA ŞEN,otelciler çokmu masum niye tek taraftan bakıyorsun olaya iç pazarıda anlat geçen sene 250 tl olan otel bu sene 400 tl otelciler yerli turistin suratına bakmıyor neden ama yabancı turist yoksa vay yerli acentelerim canımsın benim yalakalığın bini bir para kimse masum değil bu sektör yüssüzler ordusu kimkime ne kadara kaptırırsam haline gelmiş sanki otelciler çok masum gibi konuşuyorsun
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar