21.09.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Yazarlar - YILGÖR YASİN DEMİRTAŞ
2 Yorum | Yorumlar
TURSAB SONUNDA, AMA YA SONRA

 

 
Bu kadar son 3 yıldır yılan hikayesine dönen Tursab birliğinde yönetim en sonunda değişti. Öncelikle yeni yönetime başarılar diliyorum. İşleri zor.
 
En önemlisi 35 yıl gibi uzun süre meşgul eden aynı yönetim, açıkçası düşündürücü. 35 yıl nasıl böyle bir birliğin başında aynı yönetim devamlı seçilebilir. Aslında diğer odalar birliklerinde de son 15 yıl öncesine kadar hep uzun süredir aynı yönetimler vardı. Arada farkedilmiyorlardı ama ticarete girdiğinizde şaşırıyorsunuz.
 
Bu kadar uzun süre bir yönetim olmaz. Bir kere insanı tembelleştirir. Bir süre sonra sanki sahibiymiş gibi görür. Ve gelişime açık olmaz. Geleceği göremez. Sadece nasıl seçilecekler, buna yoğunlaşırlar. Mesleki birlik olarak bu mesleğe de önem veremez ve bu işten gelen birileri olarak kendi işinden de uzaklaşır, sektörlerinin sorunlarını bilemez.
 
Tüm odalar birliklerine baktığımızda yıllardır aynı yönetimlerin olması biraz da acaba fetö gibi bir yerlere mi mensup gibi söylentiler ve soruşturmalar yaşamaktadır. Çünkü bu tür stk birlikleri kontrol altına alınmalı şeklinde düşünen bazı mihraplar olabiliyor.
 
Tursab'ta eski yönetime karşı ya da düşman değilim. Ama Tursab artık yok gibi bir şeydi. Acentecilik de sıkıntıya girdi. Rekabet şartları eşit ve dengeli değildi. Batan acenteler çoğaldı. Sektör zor bir hale geldi.
Değişmeliydi.
 
Her ne kadar Tursab için de türlü söylemler ve soruşturmalar da yaşansa artık yeni bir yönetim geldi. Aslında birinin çıkıp yıllardır sahiplenen bu köklü yönetimin karşısında uğraşmalıydı. Bunu çok önemseyen de olmadı.
Ta ki Firuz Bağlıkaya çıkıp gelene kadar.
 
Neredeyse 3 yıldır uğraştı. Hiç yılmadı. Diğer yıllarda kaybettiği seçimlerde dahi yılmadı, nerede eksikler var, bunları tespit edip yeniden hazırlanarak, her yıl daha güçlü karşılarına çıktı. Neredeyse tüm yıl boyunca acentelerde, bölgelerde, fuarlarda çalıştılar. Sonuç da olumlu oldu.
 
Peki ya sonra;
 
Asıl mesele bundan sonra başlıyor.
 
Tamam seçilmek işin ayrı bir çalışma kısmıydı.
 
Bundan sonra seçildikleri yerde kalabilmek önemli.
 
Bunun için de çok çalışmak gerekiyor. Yani bir fark olduğunu göstermek gerekiyor.
 
Yeni yönetimi bekleyen türlü sorunlar var. Bunların üstesinden gelebilmek gerekiyor. Birlik gereği bağlı olan tüm üyelerine sektörde yol göstermek, sorunlarını çözmek, sektör olarak daha yi bir yere gelebilmek için formuller aramak bulmak, en önemlisi devlete karşı sektörel yaptırımlarda etkili olmak, haklarını da korumak.
 
Çünkü öyle bir enkaz devraldılar ki;
 
Bu kadar şaibeli geçen seçimlerden sonra beklentiler de yükseldi.
 
Eski yönetimin tembellğinden dolayı bir kere acente kanun ve düzenlemeleri devrin teknolojik ve gelişen satış mekanizmalarının çok gerisinde kaldı. Son üç yıldır seçimlerde karşılarındaki adayların güçlü bir şekilde çalıştıklarını gören eski yönetim, her ne kadar biraz işe sarılmaya çalışır gibi olsa da, ne yapacaklarını bildiklerinden de emin değildim.
 
Acentelerin ciddi sıkıntı yaşadığı bir dönemdeyiz. Batan acente sayısı çoğaldı. Hem incoming, hem de içpazar anlamında..
 
Sadece batan değil, art niyetli olup finans vurup kaçanlar da oldu.
 
Otellere ödeme yapmayı bilmeyenler de arttı.
 
Zaten en önemli konu, bir acente ödeme yapmayı bilmiyorsa mutlaka yakın bir gelecekte batacak demektir. Ve geçmişte hep öyle de oldu... Önce personeli ayrılmaya başlar....
 
Otelcilerin de bu sebeple güvenleri de kırıldı ve kendi satış sistemlerini kurmaya başladılar. Acentelerden uzaklaşmaya başladılar.
 
Önüne gelen para ödeyip acente kurdu. O kadar kolaydı ki; acente kurmanın bir kere maliyeti 50000 TL. Bu finansı sağlayıp kurduktan sonra resmi bir şekilde ortaya çıktığınızda bir anda otellerin parası olan büyük bir finans cebe girmeye başladığında niyetleri bozuluyor, bir türlü bu paranın ceplerinden çıkmasını istememeye başlarlar.
 
Şu anda yıllardır belli bir köklü yapıyla günümüze gelmiş acenteler güvenirliliklerini korumaktadırlar. Büyüyenler de oldu. Hatta kendi otellerini alıp otelciliğe de adım atanlar oldu. Ama son yedi yılda kurulan acentelerin malesef çok da güvenilirlikleri yok. Eski acentelerden satış gücü düşük olanlar dahi piyasalarını korumak adına hayatta kalabiliyorlar. Ama yeni gelen acenteler malesef birden piyasaya girdiklerinde değişen reklam maliyetleriyle başa çıkamamaktadırlar.
 
Eskiden gazete ilanları vardı. Bunu da otellerden almaktaydılar. Şimdi google gibi önünü göremediğiniz bir reklam şekli var. Gazete reklam giderleri belli. Katılmak isteyen oteller olursa zaten aza iniyor. Ama google öyle değil. Bir de rekabet işin içinde olunca, her bir kelime başına kim daha çok öderse, ayrıca her tıklamada para yazınca, maliyetler satış hacminden % 20 düzeyine çıkıyor. Yani finans gücü olmayan bu işte geleceği göremez.
 
TV reklamları da başladı. Malesef tüketici TV'de gördüğü bir ürüne güveniyor. TV dünyasına pay ayırabilen bir şirket mutlaka güçlüdür imajıyla bakıyor. Google da yetmiyor. Eğer toplam satıştan % 20 gibi bir google maliyeti ortaya çıkıyorsa, neden TV reklamlarına girilmesin.
Girebilen de kazandı.
 
Çünkü turizm üç kollu bir iştir. Acente, Otel ve tatilci. Önemli olan Tatilciye ulaşabilmek.
 
Öten yandan incoming yapanlar da yurtdışında doğrudüzgün tur operatörü kalmadığı için bitmek üzereler. Yurtdışı piyasalarda da durum aynı. Batan operatör çok. Büyükler kaldı. Tekelleşme oldu.
Kimi büyük acente de gelip türkiyede kendi incoming acentesini kurmaya başladı.
 
Peki Yeni Tursab yönetimi bunu nasıl çözecek?
 
Firuz bey de kendi acentesinde malesef aynı şeyleri yaşadı. Mutlaka benzer tecrübeleri vardır.
 
Belki acentecilikte Firuz bey kadar tecrübeli olmayabilirim ama bazı önerilerim var;
 
1. Yeni acente kurulması için Tursaba ödenen meblağ yanında teminat da talep edilmeli. Mevcut raka çok geçmiş yıllarda belirlenen rakamdı.
 
2. Yeni acente kurmak isteyenlerin geçmişleri iyi araştırılmalı. Her isteyen acente açmamalı. Mutlaka sorgulanmalı. Meslekten gelenler dahi iyi araştırılmalı. Sabıka kayıtlarına kadar, maliye ve bankalardaki durumları da araştırılmalı. Geçmişte çalıştığı ya da başında olduğu batan acente tecrübesi var mı?
 
3. Yurtdışı tur operatörlerinin, gelip türkiyede incoming acente açmaları engellenmeli. Aracı bir şahsın üzerinde de olsa iyi sorgulanmalı. Kesinlikle incoming acentede yurtdışı bir ortaklık kabul edilmemeli.
 
4. Özellikle devlet yönetimi ile iyi temaslar sağlanarak yeni fırsat kanunları oluşturulmalı. Şu an tam zamanı. Devletimiz de turizmciyi yanına alabilmek için bu tür girişimlerde bulunabilir.
 
5. En önemli konu;  reklam konusu..  Diğer kobi ve şirketlere devletin sağladığı bazı avantaj ve hibe yardımları var. Acenteciliğin en önemli giderleri akaryakıt ve reklamdır. Reklamlarla ilgili devletten ciddi hibe ve yardımlar alınmasında önayak olunmalı. Büyük acentelerin altında küçük acenteler ezilmektedir. Reklam ve akaryakıt desteği belli bir oran ve sayı üstüne çıkan değil, aslında altında kalanlara yapılacak teşvikleri arttırmalı. Örneğin; Hacmi büyük olan acente % 15 alabiliyorsa, hacmi küçük olan acente % 70 alabilmeli. Rakamsal oranlara baktığınız zaman aslında yine aynı yere geliyor. Yani beşyüz milyonluk bir ciroda reklama pay ayırabilen acentenin bu ayırdığı pay dahi % 70 destek alan yirmi milyonluk ciroda küçük acentenin reklam payında çok daha yüksek olur. Her ne kadar % 15 olsa da...
 
Bu önemli bir adım olur. Eşitlik diye düşündüğünüzde, katılmak mümkün değil. Çünkü büyük bir acentenin zaten kazancı ve avantajları büyük. Önemli olan küçük acenteleri hayatta tutabilmek ve tekelciliği engellemek. Örneğin; eski yönetim zamanında devlet 2016'da belli bir oran ve cironun üstüne çıkanlara akaryakıt desteği vermişti. Bu büyüklerin daha da büyümesini sağlamıştı ve batan acente sayısı çoğalmıştı. Yani büyüklere verilen rüşvet gibi bir şey oldu. Firuz beyin sihirli adımı küçük acenteleri yanına almak olur.
 
6. Acentelere belli standartlar getirilmesi, ya da mevcut standartların değiştirilmesi demeliyim ama mevcutta standart diye bir şey kalmadı. Parayı basan acente açabiliyordu. Bir dükkan kiralayıp müdür için de başka birinin belgesini kiralayarak bu işe başlayabiliyorlardı. Hayır. Kesinlikle artık belge kiralanmamalı. Engellenmeli. Acente müdür olarak gösterdikleri kişinin belgeli ve sgk kayıtlarındaki mesleki kod olan maaş seviyesinin arttırılması, yani bu kiralamayı hem önler, hem de daha ciddiye alınır, hem de gerçek meslektaşlarımız işin başında olur.
 
7. Standartlarda acentelerin mutlaka tatil otelleri bölgelerinde de rehberlik hizmeti verilmesi zorunluluğu getirilmeli.
 
8. Acente içinde operasyon ve kontrat görevlilerinin sgk mesleki kod maaş sistemleri de yeniden düzenlenmeli, Gerçek maaşlar gösterilmeli. Bu gerçekten önemli. Şu anda kontratçı diye piyasada 1750 TL maaşla adam çalıştırmaya uğraşan kendisine acente diyenler var. Operasyon departmanına da yine okuldan yeni mezun olmuş ya da öğrenci statüsünde tecrübesiz gençlerle ucuz maaşlarla yürümeye çalışanlar var. Ya da ofislerine gidip baktığınızda kimseyi göremiyorsunuz, Herşeyi tek bir kişi yapıyor. Kesinlikle kontrat ve operasyon zorunlu olmalı. Devlet tarafından meslek kodlarında SGK ve Maliye müfettişleri de bilgilendirilmeli.
 
9. Çağrı merkezi sistemi kontrol altına alınmalı. Her önüne gelen yaprak sayfa açamamalı. Mutlaka yaptırımları güçlü olmalı. Belge iptaline kadar bu iş gitmeli.
 
10.Internet ciddi bir şekilde takip edilmeli. Belgesiz kaçak çalışanlarda savcılığa suç duyurusuna kadar hakları güçlü bir birlik olmalı.
 
11.Yapılan tüm kontratlar mutlaka Tursab onayından da geçmeli. Kontrollü olmalı. Kontratsız otellerle çalışılmaması konusunda eğitimler verilmeli. Sor-sat gibi satış sistemleri artık eskide kaldı. Kontratlarına uymayan acenteler de mutlaka belge iptaline ve hapis cezasına kadar yaptırım uygulanmalı.
 
12.En önemli konu olan ödemeler konusu. Otellerle de iyi diyaloğu olan bizim garantimiz altındadır ibaresi verebilmesi lazım. Belge parası Tursaba ödendiğine göre Tursab garantisi olmalı. Ödemeleri geciktiren ve yapmayan acentelerle igili otellerin şikayetlerinde Tursab'ın belge iptali yetkisi ve suç duyurusu yaptırımı olmalı.
 
13.Ödemelerini otellere geciktiren acentelerin Tursab seçimlerinde oy yetkisi elinden alınmalı. Bu çok önemli. Seçimlerdeki art niyetleri de temizler.
 
15.Acenteler için bir yorum sayfası kurulabilir ve böyle yorum siteleri biraz daha disiplin oluşturur.
 
16.Yurtdışı online sitelere bazı yaptırımlar uygulandırılmalı. Örneğin komisyon oranları, comp oda, kick back gibi kontrat maddelerinde online sistemde böyle bir şey olmayınca, oteller buraya kayıyor. Şartler eşitlenmeli... Yurtdışı siteler vergiden  muaf olunca google malyetleriyle daha rahat başa çıkabiliyor.
 
17.Devlete taşımacılık ve reklam maliyetiyle ilgili vergi indirimi olması için çalışma başlatmalı, ikna etmeli.
 
Küçük acenteleri yanına almaya çalışırken gelecek yıl tekrar seçilmek için yapılan aksaklıkları görmezden gelmek de sistemi tamir etmez. Daha da yıpratır. İşte yönetim etkisi burada başlıyor. Yeni bir yönetim ve yeni bir imaj, herkesin merak ettiği yegane şeydir şu anda.
 
Alt tabanda küçük acentelerin haklarını devlet ile beraber alınan desteklerle koruyabilmeli. Ama art niyetli olup adına acente diyen belge sahipleri varsa, onların da üzerine gidilmeli, hatta oy yetkisi ellerinden alınmalı ve sistemden temizlenmeli. Bunu yapabilen basiretli bir yönetimdir.
 
Şimdi altta küçük kalmış ama sıkıntı içinde mücadele eden acenteler de var diyeceksiniz. İşte burası önemli... Sıkıntı yaşayan acenteler, ortaya çıkarak gelip Tursab Yönetimiyle açık yüreklilikle görüşebilmeli ve bankalarda kredisi olmayan, kırmızı damga yemiş acentelere devleti de yanına alarak garantör olarak yardımcı olabilmeli. Kosgeb'de banklarda kredisi olmayan şirketler için KGF gibi bir sistem var. Tursab kendi içinde Kosgeb ve devlet kanunlarını iyi bilen avukat ve görevliler çalıştırarak bu tür sıkıntı yaşayan ama sistemde kalmak için mücadele veren acentelere yardımcı olabilir.
 
Aslında Tursab gibi birliğin ana görev tanımı bu değil mi?
 
 

28-02-2018 14:03

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Sefaseyral
05-03-2018 11:07
Uçaklar da önemli, şimdi uygulama önemli
Seçimler bitti Bundan sonrası da önemli. Uçak bileti konusu eksik kalmış, kerem beye katılıyorum. Yeni yönetimi çok büyük işler bekliyor. evet. beklentimiz yüksek. umarız güzel gelişmeler olur. Acentelere artık güven konusunda zorlanıyoruz. Özellikle ödeme kısmı. Oteller bu yüzden kontrat yapmakta dahi zorlanıyor. Cariye düşen acente ipi eline aldı mı, sizi istediği gibi kullanıyor. Sezon sonunda mutlaka ödeme takan oluyor. Ama daha çok küçük acentelerde bu oluyor. Acente şirketilerinin içi boş olunca hukuk yoluyla hak da arayamıyorsunuz. Sonra da olan otelde acenteye cari verene oluyor. Bunun örnekleri çok. Mutlaka Tursab bu konuların üzerine gidebilmeli. Hata neredeyse direk kaynağına ulaşıp çözebilmeli. Elinize sağlık Yılgör bey.
keremdoruk
03-03-2018 10:26
bilet
YILGÖR YASİN DEMİRTAŞ güzel yazmışsın elinize sağlık ama biraz eksik uçak bileti içinde yazmanızı isterim uçak firmaları kendi internet sitelerinden ucuza bilet satıyorlar ben iki yıldır başaran beyin danışmanı sanırım aziz beyle bu konu için her ay düzenli olarak konuştum dediğiniz gibi bişey yapmaya niyetleri yok oyalayıp durdular birde yurtiçinde bazı online bilet firmaları 2 tl 3 tl komisyonla bilet satıyorlar gerekirse bunların sitelerini kapattırmalı tursab, tek fiyat üzerinden kim nerden isterse alsın birda pegasus süper eko diye bir bilet satıyor sadece el bagajlı bize niye vermiyorsunuz diyoruz sadece el bagajı olduğunu söylemeyi unutursanız diyorlar
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar