17.06.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - YAVUZ ATAÇ
1 Yorum | Yorumlar
TURİZMDE SORUN SADECE FİYAT MI ?

 

Siz şimdiye kadar İspanya veya Yunanistan turizmi hakkında konuşulurken hiç fiyat-hizmet dengesi kelimelerin kullanıldığını duydunuz mu?
 
Mevzu Türkiye olunca Almanlar inatla fiyat-hizmet diye söylüyor ama bizim turizm sektör temsilcileri “hizmet” kelimesine sürekli “kalite” diyor?
 
Söylem farkının rasgele oluştuğuna inanmıyorum. Düsseldorf havalimanında sohbet etmiş olduğum Gazeteci-Turizm yazarı bir Alman ‘fiyat-hizmet’ dengesi sizin avantajınız diye  söylerken. Uçakta önümde oturan iki otelcimiz ‘fiyat-kalite’ dengemiz bizim avantajımız diye konuşuyor. 
 
Bu iki kelimenin çağrışımı turizm dışında olan bir kişi için çok önemli olmayabilir ama Türk turizmin kanaat önderleri acaba bu iki kelime farklılığını nasıl açıklıyor, bilmiyorum?
 
Örneğin otelcilerimize sorsalar büyük bir olasılıkla “duygusal” sebepten dolayı kalite kelimesini kullandıklarını söyleyebilir.
 
Yalnız Almanya doğumlu olduğunu anlatıp. “Türkiye satışları Avrupa’da düzelmeye başladı diye konuşmuyorum” diyerek sözüne başlayan bir acente müdürü., ödenen düşük rakamın aksine verilen hizmetin başarılı olduğuna işaret ediyor. İste bu sebepten dolayı bizler kalite kelimesini kullanıyoruz diyor.
 
Almanlar ise ödenen meblağın yüksek olmaması gerektiği için hizmet kelimesini kullandığını söylüyor. Niyetleri aba altından sopa göstermekmiş!
 
“Almanya doğumlu olduğuna göre doğruyu söylüyordur” dedi.
 
Saçlarını siyaha boyatmış.  Takım elbiseli, orta yaş üstü bir beyefendi, omuzlarını kaldırarak. 
 
Bunları söylerken, iki elini de cebine sokup. “Çok az kişi yolun sonuna gelmeden, yolun onu nereye götüreceğini görebilir” demişti.
 
Eskiler biz bu saçları değirmende ağartmadık diye söylerdi? Sormadım ama beyefendi herhâlde otel işleten bir acente sahibiydi. 
 
Aksam üstü görüşmek üzere diyerek ayrılınca. Ooo ! dedi. Turizm fuarlarının müdavimi olan
kısa boylu, gözlüklü iç turizm kontrat müdürü veya müdür yardımcısı. Bunlar Berlin’de tezgâhı hazırlamış.
 
Hadi size bir tüyo vereyim dedim. Birinci gece Gisela ikinci gece Monika. Yoksa birinci gece Monika ikinci gece Gisela mıydı?..
 
Neyse. Görünüşe göre keyifli bir ITB turizm fuarı bizleri bekliyor. 
 
Çünkü Berlin yoluna çıkan birçok kişi şimdiden yolun sonuna varmışız gibi bir havaya girmiş. Ee, ulusal gazeteler bile birinci sayfalarında Avrupa’dan yüzde elli artışlar var diye haber yapınca bazılarının oturuşunu bırakın yürümesi bile değişmiş.
 
Ama yolun sonuna vardığımızda. Özellikle Avrupalı turist sayısında 2015 yılı ile kıyasla yüzde ellilik bir düşüş olduğunu görünce o saçları boyalı beyefendi ile Almanya doğumlu acente  müdürü ne söyleyecek bilmiyorum? 
 
Monika ile Gisela’nın aksiyonlarını anlatmayacaklarına göre. Her halde fiyatta kaliteli hizmet  konuları konuşacağız?..
 

02-03-2018 12:00
Önceki Yazıları
SARAYDAN KIZ KAÇIRMA HİKAYESİ
10-02-2019 21:30 | 2 Yorum | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Mikarin
05-03-2018 08:01
Hizmet
En basitinden otellerde çalışan garsonların bile iyi bir eğitimden geöirilerek turizmde ki katkısı gözle görülebilir. Çalışanlar aşırı eğitimsiz ve Kalite ve Hİzmet ikilisi yanyana gelmeyecek şekilde lanse ediliyor.
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar