24.04.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - BAHATTİN YÜCEL
ÇİFTLİK BANK TEK ÖRNEK Mİ ?

 

 
Kamuoyu karmaşık gelişmelerin etkisiyle, heyecanlı dizi filmler izlermişcesine, farklı düşüncelerle savruluyor. 
 
Birikimi, konuşmaları ve tavırlarıyla pek de güven verici izlenim uyandırmayan, bir genç adamın buharlaştırdığı yüz milyonlarca liranın bildik öyküsü bir yanda.
 
Bazı tv ve dizi yıldızlarının herhalde  mütevazi olmayan bütçeler karşılığında, yüksek gelir vaadiyle, yetmiş bini aşkın kişiyi kandırılmaya nasıl ikna etiklerini ortaya çıkaran, video bantlar, reklam kampanyaları öte yanda.
 
Düş ile gerçek arasında gider, gelir gibiyiz.
 
Laf dışında kayda değer şeyler üretmekte zorlanan, tüketime koşullandırılmış insanların ve ithalatla büyütülen hormonlu bir ekonomik modelin çöküşünü gösteren, sonu belli bir öykü bu. 
 
Oysa savaş ve zafer ekseninde gözlerden saklanmaya çalışılsa da,  gerçeklerin günü geldiğinde ortaya çıkmak gibi huyları olduğu da sır değil.
 
Son Genel Kurulunun ardından yeniden gerçek anlamda meslek kuruluşuna dönüştürülmesi için, yoğun çabalar harcanan TÜRSAB’taki gelişmeler; Basınımızda Çiftlik Bank örneği ölçüsünde yer almasa da, hayli benzerlik taşıyor.
 
Parlak cümleler, gösterişli binalarla yaratılan yapay başarı öykülerinin ardından, Birliğin içinden çıkılması çok güç, ağır borç yükü altında kalması, çoğumuz için sürpriz değildi.
 
Böyle bir durumda ne beklenir? 
 
Eski Yönetimin idari ve mali yönden aklanmayışı karşısında, derhal elindeki bilgi ve belgelerle ortaya çıkarak, -varsa- yapılanların yanlışlığını ortaya dökmesi kısaca; kendisini savunması.
 
Birliğin yarım yüzyıla yakın geçmişinde hiç yaşanmamış bir tepkinin sonucu, ibra edilmeyen eski yöneticiler; “Bakanlıktan görev yaptıkları döneme ilişkin uygulamalarının denetlenmesini” istemişler.  
 
Oysa Genel Kurula katılan delegeler sadece onları aklamayarak değil, görevde bulundukları süre içindeki -eğer yapıldıysa-Bakanlık denetimlerinin sonuçlarına da güvensizliklerini ifade etmişlerdir. O halde bu çıkış niye?
 
Gerçekten insana pes dedirtirler.
 
Bir kez daha anlaşıldı ki, sivil toplum örgütlerinin alanlarına girilerek müdahale edilmesi, sorunları katmerleştiriyor.
 
İnceleme aşamasında olduğu için TÜRSAB’taki gelişmelere ilişkin bu aşamada daha fazlasını yazmak doğru olmayacak. Ancak  Bakanlığın seçimlerin zamanında yapılmasını yasa ve yönetmeliklere aykırı biçimde erteleyen eski yönetime verdiği  örtülü desteğin, uzun boylu tartışılacağına hiç kuşku yok.
 
Geçen 2,5 aylık erteleme süresi içinde, hiç bir yetkisi kalmamış eski yönetimin gerçekleştirdiği, idari ve mali tasarruflarının TÜRSAB’a maliyetini, verilen vadeli çeklerin kimlere kesildiklerini ve miktarlarını bilmek bütün seyahat acentelerinin hakkıdır.
 
Umarım Birliği ertelenmiş genel kurula götürmekle görevlendirilen 3 kişinin, bu süre içindeki en azından vicdani sorumlulukları ayrıca  sorgulanır. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

19-03-2018 12:00

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar