19.10.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Günün Yorumu
Fehmi KÖFTEOĞLU
Fehmi
KÖFTEOĞLU
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Yazarlar - YILGÖR YASİN DEMİRTAŞ
BU YILIN İFLAS ACENTELERİ

 

 
Otelcilerin en büyük korkusudur, acentelerden ödemelerini alamamak...
 
Alacak hesabında batık olarak görülmesi malesef bir otelciye yapılacak en büyük zarar ve kötülüktür.
 
Hal böyle olunca, malesef oteller artık acentelere güvenemiyor.
 
2018 yılında da malesef iflas yaşayacak acenteler var. Özellikle içpazar acenteleri...
 
Product programını iyi yapamayan İçpazar acenteleri bu yıl oda bulmakta zorlanacak ve hesapları tutmayacak. 
 
Büyükler nasıl olsa kendini ispat etmiş ve otel kontratlarında product'ını buna göre oluşturdular. Sezon iyi görününce verilen çeklerde ödenmemesi zor, Neredeyse her acente verdiği çekleri ödeyebilir. Sadece ödeyemeyecek acenteler, tatilci tarafından tanınmayan, dolayısıyle google advers reklamına büyük pay ayıran acenteler olacak. 
 
Neredeyse tüm büyük acentelerin her alanda reklamları dönüyor, Özellikle Tv reklamlarına çıkanlar hedefledikleri tatilci kitle tarafından güven teşkil ederek arayıp tatil satın almaya başlıyor. Ama tatilcinin tanımadığı acenteler ise google advers reklamlarına yüklenip bir de olmadık indirim kampanyalarına girince, her ne kadar internet reklamını kullanarak çağrı alsalar da tatilci yine güvenemiyor. TV reklamlarına pay ayırabilen her şirket ve acente, tüketici tarafından direk güven kazanır. Çünkü buna pay ayırabilen işe ciddi bakar ve gücü var demektir. Bunu artık her tüketici biliyor.
 
Küçük bir hesap yapalım; diyelim ki otuz milyon TL gibi bir ciro hedefliyorsunuz. Bu ciroya google advers reklamı yaparak ulaşmaya çalıştığınızda, başka hiç bir reklam ağı kullanmadığınızda, toplam google reklam maliyetiniz % 20'dir, Hatta geçebilir. Otellerden alınan komisyon oranları da ortalama % 20 olduğunda, bu şirket nasıl kendisini çevirebilir. % 25 ya da % 35 olan komisyon oranları olabilir ama toplam kontratlarında bu oran düşüktür. Toplamda  % 15'ler de olabileceği gibi ortalaması % 20'dir. En büyük maliyet reklamdır, Personel, iletişim, akaryakıt, mali  giderlerini ise toplamda nasıl bir komisyon ve kar marjına sığdırabilirsiniz, gerisini siz düşünün. Ama % 2 gibi TV'ye pay ayırırsanız, google advers maliyetiniz % 12'ye düşer.
 
Her zaman kış aylarında toplanan erken rezervasyon finansını, acentenin borç ve giderlerine kapatmaya çalışan şirketler, sezonu görmeye çalışır ve sezondaki finans ile kar hedefler. Fakat % 20 gibi bir reklam maliyeti varsa, üstüne bir de borçlu sezona giriyorsa, sizce kurtarabilir mi?
 
Her yıl olduğu gibi bu yıl da malesef bu durumda olan ve iflası beklenen acenteler mümkün. Bir kere bir acentenin iflas edeceğini nereden anlayabiliriz?
 
1. Otellere ödeme yapmıyorsa...
2. Geçen sezondan ödenmeyen küçük bakiyeler bırakıyorsa...
3. Aradığınızda ulaşamıyorsanız...
4. Olmadık garip indirimler istiyorsa...
5. Devamlı afişeyi aşırı bozuyorsa ki afişeyi normal fiyatın da altında bozmak, finans toplamaktır.
6. Çeşitli bahanelerle yağ gibi su üstüne çıkmaya çalışıyorsa...
7. Hep haklı olduklarını iddia ediyorsa...
8. Personeli ayrılmaya başlamışsa...
 
Bu hep böyle olmuştur. Her batan acentelerde ilk göstergeler budur.
 
Bir acentenin gücü nereden gelir?
Acente cirosu otel cirosudur. Yani otel satışıdır. Bu finans acenteye ilk giriş yaptığında, bu paranın sahibi oteldir. Yani acente karı değildir. Bu ciro yanıltıcıdır.
Eğer acentenin güçlü bir ekibi varsa, ekipman ve araçları varsa, gücü budur. Otellere ödenecek olan finans değildir. Bu para zaten otelindir. 
Ama otellere ödenecek finans acenteden geçtiği için banka hareketlerinde, tüm bankaların sevdiği yoğun para sirkülasyonudur ve bankalardan aldıkları buna göre özel işbirliği var.
 
Bu yazıyı yazarken biraz zorlandım, ama gerçekleri paylaşmak gerekir. Sektörde yarın yine aynı sıkıntıları yaşamasını istemediğim meslektaşlarım, sektörümüzün en önemli gücüdür. beyin ve tecrübe gücü...
 
Eğer bir acente ödeme yapmıyorsa, yoğun uğraşlar veriyorsanız, bilin ki bu acente iflas yolundadır.
 
Bu sebeple önerim; bildiğiniz güvendiğiniz ödemelerinde kendisini ispat etmiş acentelerden şaşmayın, içinizde kuşku doğuran ve bilmediğiniz acentelere kesinlikle cari açmayınız. Ödemesini almadan müşterisine oda vermeyiniz. Cariye girdiği an, tehlikedesiniz.
 
Geçmişte yaşanan bu kadar tecrübeden sonra hala iyi niyetle düşünürsek, risk almış oluruz ve bu riskin sonuçlarına da katlanmayı öğrenmeliyiz, her türlü sonuca hazır olmalıyız.
 
Böyle içpazarın zor yer bulacağı bir sezonda, mutlaka patlayan olur.
 
İyi sezon demek oteller içindir. Acenteler krizden beslenir. Zaten yeni bir acente de olsa, piyasada yer edinebilmek için ödeme yaparak, garanti ederek gelir.
 
Böyle bir sezonda nasıl olsa müşteri var deyip kötü hizmet veren patlayan oteller de olabilir elbette.
 
Her iki tarafta da dikkatli olmak lazım. Otelin internete yerleştiği memnuniyeti iyi takip etmek lazım. Acetenin de neden sizinle çalıştığı ve ödeme durumlarına dikkat edelim. Her iki şirketin de banka kredibilitesini mutlaka araştıralım.
 
Umarım bu defa dediklerim çıkmaz ve mahçup olan taraf ben olurum...

30-03-2018 12:00

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar