17.06.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - YAVUZ ATAÇ
1 Yorum | Yorumlar
ELLER GİDER MERSİ'NE BİZ GİDERİZ TERSİNE

 

1910 yılında İspanya'nın imajını geliştirmek için kurulan ve 1928 yılında Kral VIII. Alfonso tarafından ilk tesisini açan “Paradores de Turismo de España” nın kuruluş amacı İspanya’nın önemli doğal alanları, tarihi ve sanatsal mirası korumak ile birlikte farklı bir konaklama türü yaratarak fazla tanınmayan bölgelerin ekonomik olarak gelişmesine katkı sağlamaktadır.
 
Bunun için birçoğu tarihi olan yapılar dokusu bozulmadan restore edilerek geçmişin izleri arasında konaklamak isteyenler ziyaretçiler için butik otellere dönüştürülmüş. 
 
Paradores tesislerin diğer bir felsefesi ise restoranlarının bölgede yetişen ürünler ve yöreye özgü yemeklerin sunulmasıyla, yöre insanlarının ellerinde bulunan kaynakları etkin ve verimli bir şekilde kullanmasını öğrenmesidir.
 
Mevzuyu dağıtmak istemiyorum ama bizim bazı otellerimizin ya girişi “English Pup” ya da çatısı “Italian Ristorante”?. Hadi, öküzün altında buzağı aramayalım. Kuşkusuz bildikleri bir şey vardır..
 
Simdi gelelim Paradores de Turismo de España‘nın 2017 yılında gelmiş olduğu noktaya. Yok, bizdeki tesisler gibi arpalık falan olmamış! 
 
Bugün bir tanesi Portekiz'de olmak üzere toplam 97 otel sayısına ulaşmışlar ve bu tesislerde geçen yıl 1,475.000 kişi konaklamış. 
 
Son yıllarda yöresel mutfağımızı daha da güçlendirdik diyerek, hala ön planda tutulan restoranları geçen yıl 2.2 milyon kişiye hizmet vermiş olup, yeme içmeden yapmış oldukları ciro toplam gelirlerinin yüzde 49'unu oluşturuyormuş.  
 
Türkiye’de ise Turizm ve Devlet denince, özellikle turizmi geliştirmek için kurulan en önemli Turizm kuruluşumuz Turban Turizm A.Ş. sayılmaktadır. 
 
Turban Turizm A.Ş. ‘90 yıllar başındaki yatak kapasitesi ile belki de ülkemizin en büyük turizm işletmesidir.
 
Bugün geriye dönüp baktığımızda ise ülke turizminin gelişimine yapmış olarak kaktı olarak sadece sektöre ‘nitelikli eleman’ yetiştirmesi olduğunu söyleyebiliriz. 
 
Neyse. Türkiye’nin en büyük turizm KIT işletmesi olan Turban Turizm A.Ş.‘nin hikayesini o kurumda çalışan duayen abilerimize bırakıyorum. Bakalım onlar ne anlatacaklar.
 
Ancak Paradores’in ruhuna eş değer olarak gösterebileceğimiz ilk yapı, Türkiye Turing ve Otomobil Kurumunun Çelik Gülersoy döneminde restore edilip, eski ihtişamına kavuşturulan Ayasofya Müzesi ile Sultanahmet Camii arasındaki Yeşil Ev oteli olmuştur.
 
Çelik Gülersoy’un başarılı çalışmaları ile onarımı yapılan diğer konaklama işletmeleri arasında Topkapı Sarayının surlarına dayanan Ayasofya Konakları ile Anadolu’nun ilk geleneksel butik oteli olarak anılan Safranbolu, Havuzlu Asmazlar Konağını sayabiliriz.
 
Topkapı Sarayı’nın ana giriş kapısının solunda bulunan Soğukçeşme Sokağındaki Sarnıç Restoran. Cedid Mehmet Efendi Medresesi’nin bitişiğinde, kömür ateşinde pişirilen, Türk kahvesiyle ünlü İstanbul Kahvehanesi halen bir Turing işletmesidir.
 
Bunların yanı sıra Emirhan ve Yıldız koruları içinde bulunan Beyaz Köşk, Pembe Köşk, Sarı Köşk, Malta Köşk ile Çubuklu’ daki Hidiv Kasrı’nın onarımlarını da, 1923 yılında Atatürk'ün talimatı üzerine kurulan Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu tarafından üstlenilmiştir. 
 
Gel gelelim işin sonuna. Boşu boşuna “Eller gider Mersine, biz gideriz tersine” diye söylemiyoruz. 
 
Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu projesi olan Bolu Koru Oteli ve Kariye Oteli Turgut Özal hükümeti döneminde ‘triptik’ gelirinin bu kurumun elinden alınması neticesinde yaşanan maddi sıkıntı sonucu satılmış. 
 
İstanbul’u ziyaret eden turistlerin ilgi odağı olan Çamlıca Tepesindeki Park ve Osmanlı kahvehaneleri ile Emirgan, Yıldız Koruluğu 1994 yılında Türkiye Turing ve Otomobil Kurumunun elinden alınmış.  
 
Bu kurum tarafından onarılan ve işletilen birçok yapıların bugünkü durumu nedir bilmiyorum ama Sultanahmet’teki Yeşil Ev otelinin bakımda olduğu söyleniyor. 
 
Ayasofya Konaklarının düşmüş olunduğu ‘hazin’ durumu herhalde gazetelerden takip etmişsinizdir. Sizi bilmem ama haberleri okuyunca benim içim cız etti. 
 
Elin oğlu uçsuz bucaksız yerlerde bile tesis kurup, 97 otelde senede 1.5 milyon ziyaretçi konaklatıp, otel restoranlarında 2.2 milyon kişiye hizmet vermiş. 
 
Biz ise dünyanın merkezini Sultanahmet Meydanı'na, üç adım mesafede bulunan, iki tarihi oteli bile işletmeyi becerememişiz.  
 
Turizmde biz bize yeteriz, başka rakibe gerek yok!
 

08-04-2018 12:00
Önceki Yazıları
SARAYDAN KIZ KAÇIRMA HİKAYESİ
10-02-2019 21:30 | 2 Yorum | Yorumlar
TURİZMDE SORUN SADECE FİYAT MI ?
02-03-2018 18:02 | 1 Yorum | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
kenans
17-04-2018 12:01
tebrikler
Doğru bir tespit ve bakış. Teşekkürler.
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar