17.06.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - YAVUZ ATAÇ
2 Yorum | Yorumlar
ARTIK TÜRK TURİZMİNİN SIRTI YERE GELMEZ !

 

Mahalleden çocukluk arkadaşları olduğunu anlatan kocaman göbekli, gözlüklü bir beyefendi, o zamanki lakabı sıçandı diye söylerken kıs kıs gülüyor.
 
Sıçan mıçan ama turizm sektöründe çok önemli bir pozisyona gelmiş olduğu gerçek. Çünkü beş yıldızlı bir otelimizde “Direttore generale” yani bir genel müdür kartviziti ile dolaşıyor, artık bunun altına düşmez.
 
Belki yanlış duymuş olabilirim ama İstanbul’dan güney sahillerimize inen birçok otel müdürü onun hakkında konuşurken “üç dört bin lira maaş ile genel müdürlük yapıyor” diyor.
 
Olsun, yapıyor mu yapıyor. Üstüne üstlük turizm sektörünün yapısına yüzde yüz uyum sağladığı bile söylenebilir. 
 
Otelin lobisinde ayaküstü sohbet ediyordu. Asimetrik bir güneş gözlüğü takmış olduğumdan fark etmedi. Kendisinden daha ufak boyu olan iç turizm acentesinin müdür yardımcısına “köprüyü geçene kadar ayıya dayı diyeceksin” diye söylediğine kulaklarımla şahit oldum. Ötekisi gözlüklerini burnuna çekip, başını sallıyordu.
 
Yalnız bunu otelin sahibi için mi, acenteciler için mi, yoksa turistler için mi söyledi bilmiyorum? Ama hiç fark etmez. Çünkü kararımı çok daha önceden vermiştim. Ülkenin ihtiyacı olan 4.0 otel müdürü budur.
 
Bu modellerin ortak özelliği, sanki açıklamaya mecburmuşçasına geliri değil gideri kontrol altında tutmaya çalıştıklarını söylüyor olmaları. Artık Türk turizminin sırtı yere gelmez!
 
Yalnız kafama ne takılıyor biliyor musunuz? Acaba bu figürler patronlarına mı, yoksa patronları mı bunlara “artık geliri değil, gideri kontrol altında tutmaya çalışmalıyız diyor?..”
 
Turizmde işlerin iki yıldır yolunda gitmediğini herkes biliyor ama on beş, yirmi yıldır bakım ve onarımını bırakın, boya fırçası bile değmemiş koskoca oteller acaba son yıllarda mı viran hale dönüştü?
 
Ne bileyim? Herhalde bizim sıçan otelin sahibine, “patron sakın bakım, onarım falan yapmayalım. Bırakalım tamamen dökülsün. Sonra nostaljik tesis diye daha yüksek fiyattan satarız. Ecnebi öyle seviyor” diyor.
 
Turizmdeki kanaat önderleri ise hala leylek misali “her şey dahil uygulaması yüzünden memlekete düşük profil turist geliyor” diyerek. Türkiye’nin döviz açığını kapatmak için uğraştıklarını söylüyorlar. 
 
Sanırım son satırlar Cumhurbaşkanı’na verilen mesaj. Eee, memlekette ‘inovasyon’ yaratıcılık, yenilikçilik değil artık yağcılık olarak anlaşılıyor!  
 
Oysa her şey dahil falan bahane! Siz hiç tatil merkezlerimiz haline baktınız mı? Bir kısım bölgelerimiz tam mezbelelik. Türkiye'nin en gözde kıyıları, plajları ise kafalarına göre çadır kurup, gelişi güzel ateş yakan tatilcilerin çöpleriyle dolu. 
 
Kimi otellerimiz ise İspanya’nın seksenli yılları tesislerinin durumuna dönmüş. Şimdi bu dökük, eskimiş otellere zengin, kaliteli turist niye gelsin? Açık büfe, yemek konusuna hiç girmiyorum. Müdür bizim sıçan elemanların yüzde yetmiş beşi stajyer, öğrenci ise.
 
Bu görüntülerin yani sıra hangi gerekçe olursa olsun sayıları giderek artan, kapalı hayalet oteller.
 
Neyse, uzatmayayım. Bütün bunları Sıçan’ın fikri olduğuna inandığım için yazmıyorum. Bavul veya bagaj taşıyıcısı olarak çalışacak adamları müdür koltuğuna oturtan ben değilim, sonuçta.
 
İstanbul’dan tanıdığım duayen bir otel müdürü şöyle diyor. “Ulan bu sıçanları bırakın ‘Bellboy’ yapmayı tesisin yoluna elektrik direği olarak bile koymam.”
 
Koymam diye söylemedi ama nazik olsun diye öyle yazdım. Artık anlayan anlamıştır..
 

01-06-2018 12:00
Önceki Yazıları
SARAYDAN KIZ KAÇIRMA HİKAYESİ
10-02-2019 21:30 | 2 Yorum | Yorumlar
TURİZMDE SORUN SADECE FİYAT MI ?
02-03-2018 18:02 | 1 Yorum | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
pupilla35
12-06-2018 18:57
tebrik ederim
Yavuz bey tebrik ederim eglenceli bir yazı olmuş sıçanları genel müdür koltuguna oturtan patronlarada hak vermiyor degilim çünkü bende geçmişte bir sıçana sahiptim aynen köprüyü geçinceye kadar diyecemde köprüyü geçemedik daha çünkü son 4- 5 yıldır turist sayısı gunden güne eridi ve tükendi nerdeyse ege bölgesi için söylüyorum.Bunun sebebi sadece sıcan müdürler veya personel degil(bunu bir patron olarak söylüyorum) tesisine bakmayan patronlar (iş olmayınca tesise degil kendinize bile bakamıyorsunuz) velhasıl hersey devlet politikasyla ilgili tesisler para kazanamıyor vede yatırım yapılamıyor devlet desteklerı yok yada bizler ulaşamıyoruz.
metinsert
12-06-2018 15:32
bizim turizm sektoru - farklı bakıs ?
sayin atac, yazinizi ilgi ile okudum, artık turk turizminin sırtı yere gelmez diyorsunuz. turizmin ne kadar icindesiniz bilmiyorum ama, eski bir turizmci olarak size bazi gercekleri yansitmak isterim. herkes kendi esindigi çoplugu daha iyi bilir.evet su an sayisal olarak farkli bir turizm sezonu yasiyoruz. ancak bu tatil turizmindeki artis sadece fiyat odakli, katma degeri yok. bunu biliyormusunuz ? 5 yildizli otellerde 3 yildiz fiyatina, sosyal seviyesi dusuk mas turist dedigimiz seyyahlari agirliyor sahiller, ayni sekilde sehirler orta dogulu gezginleri. iyi ya diyeceksiniz. ama isin asli oyle degil. gecen yil ozbekistana bir tur yaptim , agzim acik kaldi, inanamadim. Turkiyeden kacan kaliteli ,ust duzey,kulturlu, medeni, parali turistler, bizim yillar once 80lı, 90lı yillarda agirladigimiz, gıpta ettigimiz turistler ile dolu semerkant, buhara, taskent . THY Taskent ucusları tıka basa dolu. Lutfen gidin gorun ... su an yillardir kaliteli turist agirlayan pek cok eski acente yasam mucadelesi veriyor. Cunku gelen yok ve gelme arzu ve istegi yok maalesef su an. Yabanci bir acenteyi Istanbul hava alaninda karsiladiginda kalabaligi sordum. Cevabi ne oldu dersiniz, - iyi guzel de ben hic birinci sinif turist gormedim... dedi. Buyurun anlayin siz durumu 2 kelime ile. Dogru mu dedeikleri ? Dogru , cok yerinde bir teshis. bakin Turkiyeye 3 seneden beri gelemeyen onemli katma deger yaratan turistler soyle : Munferit ozel gezi yapanlar Gulet ile tatil ve kulturel gezi yapanlar Mavi Tur Grupları Alumni gruplar ( mezun dernekleri gezileri) Akademik geziler Universite Egitim grupları Ozel ilgi gruplari Mesleki gezi grupları Dini gruplar Incentive gruplar Kongre,Toplantı grupları Luks Tren Grupları Golf Grupları Kruvaziyer Gemi grupları Bugun Anadolu turu yapan gezginler onemli oranda Cinli ,Koreli ve Guney Amerikalı. Kaliteli Avrupalı maalesef gelmiyor Turkiyeye , yine Amerikalı, Kanadalı, Japon ve Avustralyalıları goremiyoruz. Yabanci kruvaziyer gemilerin 2019 ve 2020 programlarinda hala Turkiye limanlari yok butun tesviklere ragmen. 2021 de olur mu belli degil. Bu gerceklerden haberiniz varmi acaba ? Arzettim size ve yazinizi okuyanlara . Saygilarimla
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar