17.07.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - BAHATTİN YÜCEL
KİRALIK OTOMOBİL PAZARINDA NELER OLUYOR (2)

 

Henüz ikinci yazıyı yayınlamadan –dün- açıklanan bir Cumhurbaşkanlığı Kararıyla; dövizli alım-satım, kiralama ve finansal kiralama hizmetlerini Türk Lirasıyla yapma zorunluğu getirildi.
 
Büyük ölçüde yurtdışından fonlanan –özellikle- filo kiralama şirketlerinin bu sarmalı nasıl aşacakları, sınırlamanın kapsamı ve –eğer- işlemler yabancı para birimlerinden Türk Lirasına çevrilerek sürdürülecekse, hangi kurun uygulanacağı ilk akla gelen sorular. 
 
TOKKDER bir açıklama ile kiralık otomobil sektörünün bu uygulama dışında bırakılmalarını istedi.
 
Kiralık Otomobil Sektörünü;  kısa süreli ve -piyasadaki yaygın deyimle söylersek- günlük kiralama yapan ve uzun süreli filo kiralayan kuruluşlar başlıkları altında  iki bölüme ayırmakta yarar var.
 
Son krizin de etkisiyle, risk büyüklüğü açısından uzun süreli kiralama yapan kuruluşların sorunları daha ağır basmaya başladı.
 
Aslında filo kiralama konusu; araç yatırımları için gerekli finansmanı yapmak yerine, bu hizmeti veren kuruluşlardan satın alarak bilançolarının pasifini büyütmek istemeyen, ödedikleri kdv’yi mahsup ederek, fatura bedelini doğrudan giderleştiren şirketler için son derece avantajlı bir uygulamaydı.
 
Bir çok şirket böylece kredi limitlerini kullanmadan, sektördeki aşırı rekabetten yararlanarak, kendileri için en uygun fiyat ve koşulları sağlıyorlardı. 
 
Ama filo kiralayan şirketler açısından durum farklı gelişti.
 
Kısa sürede yüklü siparişler alınıyor,  görece kolay sağlanan dış kaynaklarla umulandan çok daha fazla aktif büyüklüğe erişiliyordu. 
 
İkinci el araç satışlarının bu süreçte acil nakit ihtiyacını karşılamaya yetmesi, özkaynak yetersizliğinin etkilerini geciktirdi.
 
Ancak ekonomideki olumsuzluklar yüzünden 2.El Pazarının giderek daralması , sermaye yetersizliğini öne çıkardı. Sürekli krediyle desteklenen araç alımlarının TL değerleri, aktifteki araç sayısı ile karşılaştırıldığında, 2015-2016 ve 2017 yıllarında  Euro karşısında belirgin biçimde gerilemeyi sürdürdü.
 
Araç üreticileri; kendi pazarlama sistemlerine oranla çok daha düşük maliyetli olduğu için bu şirketlere sağladıkları filo indirimlerini devam ettirdiler.  İşin özü  karlılık bu tür özel indirimlerden yararlanılarak sağlanır oldu.
 
Bu arada  90 ‘lı yılların sonunda Zekeriya Temizel’in Maliye Bakanlığı döneminde başlatılan, 2.El Araçlardaki %1 KDV uygulaması, 1.El Araç satıcılarının KDV avantajını kullanmalarına olanak verdiği için pazara oyuncu olarak girmelerinin önünü açtı.
 
Aradaki  yüzde 17’lik  orandan yararlanmak amacıyla, kendi müşterilerinin pazar paylarına göz diktiler. Önce aracı kendi bünyelerinde oluşturdukları işletme adına kayıt ve tescil ettiriyor, ardından 3.Şahıslara kiralıyorlardı.
 
Bir süre sonra üst kategori araçların satışlarında daralma başlayınca, bu kez ana dağıtıcılar da oyuna girdiler.
 
Araçları genellikle günlük kiralama şirketleri üzerinden 3-4 aylık süre içinde gelir paylaşımı esasıyla kiralıyorlar, bu süreçte tescil masraflarını ve KDV ile ÖTV’yi kazanmaya çalışıyorlardı.
 
Günlük kiralama şirketleri ise böylece büyük yatırımlara girmeden, özellikle yerli tüketicinin talebini karşılıyorlardı. Böylece araç en çok 8000 km kullanılarak üretildiği yıl içinde, yıpranmadan ilk el fiyatın biraz altında alıcı buluyordu.
 
Ancak yapılan değişiklikle 2.El Araç satışlarından alına KDV oranı % 17’ye yükseltilince bu dosya da kapandı.
 
Ekonomide çarklar yavaşlayınca, 2.El araçlar bilançoda gösterilen ve borçlanma sırasında, genelde Euro cinsi değerlendikleri fiyatların çok altında- bazıları yarı yarıya düşük- talep almaya başladı.
 
AKP Hükumetlerinin uyguladıkları ekonomik politika; ithalattan alınan yüksek vergilerle kamu harcamalarının karşılanması esasına dayalı olduğu için ortalama 2 yıl süreyle kullanılmış bu araçların yurtdışına satışları da pazar fiyatlarının düşüklüğü nedeniyle söz konusu olamıyor. 
 
Oysa otomobil üretiminde önemli bir yere sahip olan Türkiye’nin, Dünya 2.El Pazarında alıcı bulabilmek amacıyla bir takım düzenlemeler yapması şart. 
 
Kiralık Otomobil konusunu öneriler bölümü ile sürdüreceğiz.
 
( Sürecek)
 

14-09-2018 12:00

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar