26.06.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - BAHATTİN YÜCEL
1 Yorum | Yorumlar
EKONOMİDE DURUM VE TURİZMDE YASAKLAR

 

 
Ekonomide hormonlu büyümenin sonuna gelindi. 
 
 
Ve sıra turizmden -eskilerin deyimiyle- medet ummaya geliyor.
 
Çıkış yolları aranırken, henüz kimse çıkıp; “kral çıplak” diyemiyor.
 
 
Oysa, geleneksel pazarımızı oluşturan ülkelerin yönetimleriyle girişilen siyasal kavgalarda sessiz, ziyaretçi profilinin günlük alışkanlıklarının bütün kötülüklerin nedeni gibi gösterilerek, aşağılanması karşısında seyirci, onların kültürel değerlerini yok sayan yaklaşımlara uzun süre  tepkisiz kalan turizm sektörü, sadece kısa vadeli bir takım önerilerde bulunmakla yetiniyor.
 
Geçmiş yıllarda siyasetin getirdiği olumsuzluklar sonucu uğranılan kayıpların yerine konulması henüz söz konusu değilken, yasakları savunarak çıkış yolunun bulunacağı yanılgısına düşüyor.
 
Yasaklardan ilki; “global korsan” sloganları ve kaba kuvvet kullanımını hoşgören bir yönetim anlayışıyla engellenmek istenen, aslında bir rezervasyon sisteminden başka bir şey olmayan UBER. 
 
Trafiğe her geçen gün yüzlerce yeni aracın katıldığı İstanbul’da, sözde trafiği rahatlamak amacıyla getirilen plaka sınırlamasının ardına saklanılarak, milyarlarca dolarlık rantın korunmasını amaçlayan bu uygulamanın, İstanbul’a yönelik  bireysel talebin artmasına ne denli katkı yapacağını ilk dile getirecek kişilerin turizmciler olması gerektiğini söylemeye sanırım gerek yok.
 
Uluslararası rezervasyon ağlarının yasaklanmaları da ayrı bir tartışma konusu.
 
Vergi sakıncası açısından engellenen bu çalışmaların, vergi hukuku yönünden  gelir kaybına yol açtığı iddiaları hiç inandırıcı değil. 
 
Bu tür kuruluşlar merkezlerini; bizdeki adıyla gelir ya da kurumlar vergisi kolaylığı sağlanan bazı ülkelere taşıdıkları için ortaya atılan bu iddialar, ilk bakışta inandırıcı gelseler de doğru değiller.
 
Bir rezervasyon portalları; işletmeler ile tüketici arasında kısa sürede ve karşılaştırmalı en uygun fiyatı sağladığı için uluslararası marka değeri etkisiyle tüketiciye güven veriyorlar. 
 
Bu hizmetin karşılığında  hak edilen komisyon,  ödeme doğrudan işletmeye yapıldığı için faturayla tahsil edilerek, karşılığı yurtdışına transfer ediliyor. İşlem sırasında işletmeci ayrıca % 20 oranında stopaj ödeyerek, vergi kaybını önlüyor. 
 
Ayrıca hizmeti veren işletme bunun karşılığında ziyaretçiden tahsil ettiği ücretin vergisini zaten veriyor.
 
Konuya gerçeklerden uzak, populist söylemlerle çözüm bulunacağını sanmak, ilk bakışta çekici bir yöntem gibi görünse de, ileride hiç umulmadık işletmeleri de güç duruma sokabilir. 
 
Diğer konu ise 24 Haziran’ın ardından yeni Bakan atanıncaya kadar alelacele alınan bir kararla, turizm tesisleri dışındaki bağımsız yiyecek-içecek hizmeti sunan işletmeler ile eğlence yerlerine önceden verilen “turizm işletmesi belgesinin” bundan sonra verilmeyecek oluşu. 
 
Henüz kesinleşmese de karar; yerel yönetimlerin standart denetiminde bilinen yetersizlikleri ve iktidarın özellikle alkollü içeceklerin sınırlandırılmasına ilişkin tavrı nedeniyle, bu işletmeler açısından hayli sıkıntılı bir süreci başlatacak niteliktedir.
 
İnsan; alınan son derece yanlış kararın ardından  fırsatçılık izlenimi veren, yeni bir kayırılmış kesim yaratılmasını amaçlayan girişimlerin, sektörde karşılık bulmayacağına inanmak istiyor. 
 
Ne dersiniz haksız mıyım?
 

24-09-2018 12:00

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
gezenotelci
26-09-2018 18:04
DOĞRUYA DOĞRU
Değerli yazınız için teşekkür ederiz. İçinde bulunduğumuz küresel dünyanın içinde yerli alternatifler üretemediğimiz sürece uluslararası bu yapıların ülkemizde egemen olması kaçınılmaz. Birileri de çıkıp yerli taksi uygulamasının adını verip devlet kanalından yönlendirmesini yapmıyor. Yerli online acenteler çok amatör ve bu işte yeniler. Umarız sektöre yeni bir ivme kazandırır turizm bakanımız. Zira kendisi bence köprüden önceki son çıkış...
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar