22.07.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - Seha Aksü
MC KİNSEY BİZİM İÇİN NE DÜŞÜNÜYOR?

 

Sayın Hazine ve Maliye Bakanımızın danışmanlık şirketi olarak tanıttıktan ve sonra Sayın Cumhurbaşkanı tarafından istenmeyen bu McKinsey acaba Türk turizmi ile de ilgilenmiş midir diye merak ettim ve McKinsey araştırmacıları Reena Gehaney ve İlke Bigan tarafından Eylül 2014 de hazırlanan aşağıdaki rapora ulaştım:
 
Büyüklük her şey değil! 
 
Türkiye'nin hızlı büyüyen lüks pazarı
 
McKinsey araştırmacıları Reena Gehaney ve İlke Bigan tarafından hazırlanan raporda lüks mallar için dünyanın en büyük ve en dinamik pazarlarının gelişimini her zaman Çin, ABD, Brezilya, Rusya, Hindistan, Fransa, Meksika ve Japonya gibi ülkeleri kapsayacaktır denmektedir. 
 
Ama bariz adayların ötesinde bir büyüme aradığınızda ne olur? 
 
Küresel genişlemeyi hedefleyen markalar, bu pazarların toplam satışların küçük bir bölümünü temsil etmesine rağmen, sürekli olarak yeni büyüme sınırlarını zorlarlar.
 
Türkiye pazardaki büyüme için böyle bir fırsattır. 76 milyon insanın bu kıtalararası ülkesi, sadece küçük bir küresel lüks dilim (toplam satışların yaklaşık yüzde 1'i Euromonitor'a göre) oluşturmakta, ancak dünyadaki lüks malların en hızlı büyüyen pazarları arasında yer almaktadır. 2008 ve 2012 yılları arasında Türkiye'de lüks satışlar yüzde 37 oranında artmıştır. Geçen yıl, bir önceki yıla göre yüzde 12 artışla 3 milyar dolara çıktılar. 2018 yılına kadar pazarın 5,4 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Böyle bir büyüme, geçtiğimiz on yıl boyunca güçlü ve istikrarlı olan Türkiye'nin altta yatan ekonomisini aşıyor. Son zamanlardaki siyasi ve finansal şoklardan kaynaklanan bazı olumsuz etkilere rağmen, ekonominin 2014'te de yumuşak bir şekilde büyümesi bekleniyor. Mevcut yavaşlamada bile, Türkiye'de lüks harcamaların güçlü bir hızla ilerlemeye devam edeceğine inanmanın iki ana nedeni var. .
 
1.  Tüketici ekonomisi
 
Ülke genelinde, uzun vadede tek kullanımlık gelir artışları ve artan yaşam standartları ile Türk toplumunun yapısı değişiyor. Merkez Bankası, Devlet İstatistik Enstitüsü, EIU verilerine göre  2013 ve 2017 arasında ülkenin toplam kişisel harcanabilir gelirinin 652 milyar dolardan 906 milyar dolara yükselmesi bekleniyor.  Özellikle dikkat çeken, tüketim ve üretim çağına erişen, orta sınıfta büyümeyi sürdüren Türkiye'nin bebek patlamasıdır. 2016 itibariyle, Türk hane halklarının yüzde 23'ü, 2011 yılında yüzde 17'den yüzde 50 veya daha fazlaya varan yıllık gelir elde edeceklerdir. Bir nüfus olarak, Türkler giderek daha eğitimli ve kentleşmektedir.  Vatandaşların yaklaşık yüzde 60'ı 35 yaşın altındadır ve bu yeni nesil teknoloji meraklısı tüketicilerden oluşmaktadır.  Türk tüketicilerinin finansal profilinde, önemli sayıdaki malların artık lüks mallar olabildiği bir noktaya dönüştür. 
 
2. Bir turist destinasyonu
 
Türkiye'nin lüks pazarının kilit unsurlarından biri, gerçekten de, bir turist destinasyonu olarak konumlanmasıdır. Türkiye, 2013 yılında dünyanın en çok ziyaret edilen 6 ülkesi olmuş ve Almanya, İngiltere, Rusya ve Tayland öncesinde 38 milyon turist çekmiştir. Ülke yüksek gelirli turistler için cazip gelmektedir. Ancak, artan sayılarda Türkiye'ye gelen turistlerin tercihleri, İstanbul ve Antalya'nın dışında alışveriş merkezlerinin yanında lüks otellerin de bulunduğu diğer şehirlere de kaymaktadır.  Türkiye'nin toplam lüks pazarının yüzde 20-25 ini oluşturan bu yolcular çoğunlukla Orta Doğu, Rusya ve Orta Asya'dan geliyor. 2012 yılında, Tunus, Mısır ve Suriye gibi ülkelerinden gelen zengin yabancı göçmenler sayesinde kısmen yabancıların lüks mal alımları yüzde 40
oranında büyüdü.
 
Daha fazla büyüme bekleniyor. Önümüzdeki üç yıl içinde, 65 yeni, dört ve beş yıldızlı otellerin Türkiye'de tamamlanması bekleniyor. Türkiye artık İspanya ve Rusya dışındaki diğer Avrupa ülkelerinden daha fazla alışveriş merkezine sahip. Türkiye'ye birçok zengin gezgin için alışveriş, yolculuklarının bel kemiğini oluşturur. Bu tüketicilerini çekmek için, İstanbul ve Antalya'nın her ikisinde de Haziran ayında uzun alışveriş festivalleri düzenliyor. Yabancı konut yatırımını kısıtlayan bir yasanın kaldırılmasına bağlı olarak lüks konut piyasası da patlama göstermektedir. Birçok Avrupalı ve özellikle Orta Doğulu, sadece Türkiye'de yüksek kaliteli mallar için değil, lüks evler de satın alıyor.
 
Türkiye'nin tüketicileri kimlerdir?
 
Türkler arasında lüks malların tüketimi standart modellere uymuyor. Birçok pazarda, elit tüketicilerin üst tabakaları lüks alımlar için önemli bir hedeftir. Ancak, Türkiye'de, ülkenin yüksek net değere sahip bireylerinin çoğu (en az 1 milyon $ 'lık aktifler, 500 bin dolarlık hane geliri ve nüfusun yüzde 0.13'ünü oluşturanlar) 6yurtdışında yaptıkları birçok seyahatlerde, yüksek kaliteli giyim, aksesuar ve mücevher satın almasının sebebi fiyattır. İstanbul'da lüks malların maliyeti, Milano veya Paris'tekilere oranla yüzde 20 daha yüksek olabilir. Türkiye'de daha büyük bir ayak izi arayan markalar için iyi bir haber de, bu zengin Türklerin lüksü iyi tanıyor olmaları - istedikleri şeyleri biliyorlar ve şartlar haklıysa yurtiçinde alım yapmaya uygun olacaklardır.
 
Ülkenin lüks pazarı için gerçek büyüme jeneratörü, Türk üst orta sınıftır. Yılda 75 bin dolar ile 500 bin dolar arasında değişen Türkler, çoğu girişimci, üst düzey yöneticiler ve kamu yöneticileri, Türkiye'deki tüm sektörlerdeki lüks satışların yaklaşık yarısını oluşturmaktadır. Bu orta sınıf  “ortaya çıkanlar” olarak tanımladığımız  “ 30'lu yaşların ortalarından 40'lara kadar olan yaşlarda ve yıllık hane geliri 250 bin dolardan 500 bin dolara kadar olanlardır. Lüks malları satın almanın başlıca nedeni, onları sosyal olarak bir statü sembolü olarak göstermektir. 
 
Bir başka orta sınıf tüketiciler grubu, “yeni girenler”, 75 bin dolar ile 250 bin dolar arasında kazanıyorlar. Eğitimli ve şehirliler. Bu tüketiciler 20'li veya 30'lu yaşların sonlarında ki profesyoneller. Lüks mallar kullanmak bazen bu tüketiciler için bir esneme olmakla birlikte, yüksek kaliteli malları emekleri için kişisel bir ödül olarak talip ediyor ve sıklıkla satın alıyorlar. Tory Burch ve Michael Kors gibi uygun (!) fiyatlı lüks markalar, bu tüketiciler için özel bir çekiciliğe sahip.
 
Türklerin lüks için sahip oldukları özlemle ilgili bilgi, otomobil satışlarından elde dilebilir. Yüksek vergiler ve yüksek akaryakıt fiyatları Türkiye'de araba sahipliğini cazip kılmasa da lüks otomobil pazarında patlama yaşanıyor. Her dört Türk’den biri lüks arabaya biniyor. Üst düzey otomobil satışları, toplam binek otomobil pazarının iki katından daha hızla artmaktadır. Birçoğu için, bir Mercedes-Benz, BMW veya Audi'ye sahip olmanın cazibesi, onu elde etmek için gerekli olan parayı aşmaktadır. 2013 yılının ilk beş ayında Türkiye'de satılan lüks araç sayısı bir önceki yılın aynı döneminde 15.870'e göre 21.837 olmuştur. 
 
Premium tüketicilerin yaşadığı ve nasıl alışveriş yaptıkları
 
Lüks malların potansiyel alıcılarını hedeflemek, Türkiye'nin nüfus modellerini anlamakla başlar. Türkiye'nin lüks pazarının yüzde 60 ila 80'i, yaşam tarzının Avrupa kültürünün etkisini yansıttığı başkent İstanbul'da yoğunlaşıyor. Geçtiğimiz on yıl içinde uluslararası lüks evler ve cadde markaları İstanbul'a akın etti - sadece tarihi ve lüks Nişantaşi ilçesine değil, aynı zamanda İstinye Park, Kanyon AVM ve Zorlu Center gibi yerlere.
 
Pazarın geri kalanı ülkenin batı yarısını noktalayan diğer yedi şehirde bulunuyor. Bu şehirler - Ankara, İzmir, Bursa, Konya, Antalya, Mersin ve Kayseri - yıllık gelirleri 75.000 dolardan fazla olan hanelerin beşte beşine ev sahipliği yapmaktadır. Daha orta sınıf tüketiciler ve yeni varlıklı, girişimci bir elit ülke genelinde ortaya çıktıkça, İstanbul dışında lüks harcamaların daha büyük bir payı olacaktır. Örneğin, birinci sınıf güzellik sektöründe, 2025 ile şu anki en hızlı büyüme gösteren şehirler, sırasıyla yüzde 10 ve yüzde 9,5'luk bir oranla yüzde 10'luk bir oranla, yüzde 8,2'lik bir oranla Gaziantep ve Konya olacak. 
 
Bu batılı şehirlerin aksine, Türkiye'nin doğu yarısı tarım, seyrek nüfuslu ve fakirdir. Hane halkı harcamalarının büyük bölümünü gıda, konut ve ulaşım gibi ihtiyaçlar oluşturmaktadır. Bu arada, bu bölgeler şu anda lüks markalar için küçük bir cazibe taşıyor.
Oyunda önemli nüfus kalıpları olduğu gibi, Türk tüketicilerinin farklı medya alışkanlıklarını anlamak da önemlidir. Türk lüks tüketicilerinin, hem erkek hem de kadınların çoğunluğu, modaya uygun dergilerde reklamlarını gördüklerinden değil, Türkiye'nin birçok bulvar gazetesinde gördüklerine karşılık olarak, markalı bir lüks ürüne karşı en çok etkilendikleri şey yerel VIP'lerin veya ünlülerin belirli bir ürünü giydiğinde ve fotoğrafı yayınlandığında, Türk tüketiciler bu öğeyi modaya uygun bir durum sembolü olarak göreceklerdir. Türkiye’deki tüm televizyonlar ve çoğu gazeteler bu tip klişe şovlara sahiptir. Türkiye'de bu şovlar çok popülerdir ve büyük kitleleri çekmektedir.
 
Televizyon, lüks tüketicilere, özellikle de “yeni katılımcı” kategorisine girmeye çalışanlara önemli bir faktör olabilir. Bu grup için görüntüleme, akşam saatlerinde, hem hafta içi hem de hafta sonları saat 9'dan gece yarısına kadar en çok izlenen saatlerle yoğunlaşıyor. Hem yeni girenler hem de yeni gelenler Facebook ve Instagram gibi sosyal medya sitelerinde çok fazla zaman harcıyorlar ve işlerinin gidişatı sırasında Power FM ve Virgin FM gibi popüler radyo kanallarını dinliyorlar.
Yine de, sosyal medya marka izlenimleri üzerinde bir miktar etkiye sahipken, magazin ve televizyon gibi daha geleneksel medya kadar etkili değildir. Lüks malların satışı söz konusu olduğunda, Türkiye henüz dijital internet alışkanlığı genel eğilimini yansıtacak şekilde dijital ortama geçmiştir. 
 
Yüzde 38'lik geniş bant internet ulaşımı ve alışkanlığı ile Türkiye'deki tüketiciler, hemen hemen tüm alışverişlerini belli mağazalardan yapıyor. 2012 yılında Türkiye'de satılan tüm lüks malların yüzde 94'ü bir mağazada satın alınmış ve rakam o zamandan bu yana fazla hareket etmemiştir. Bunun bir nedeni, tüketicilerin malların kalitesini denetlemek zorunda olma arzusudur. Diğerleri faktörleri, Türk lüks tüketicilerinin alımlarında tavsiye almaktan ve İnternet işlemlerine karşı ihtiyatlı olmaktan kaynaklanmaktadır. Ancak, genç emekli ve yeni giren tüketicilerin indirim arayışlarında çevrimiçi olduklarına dair işaretler var. Ağustos 2013'te bir lüks mal sitesi, Türkiye'nin internet ziyaretçi sayısı bakımından beşinci sırada yer aldığını bildirdi.
 

11-10-2018 22:18

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar