22.07.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - Seha Aksü
1 Yorum | Yorumlar
ŞU TURKEY MESELESİ, MELEAGARİS GALLAPOVA

 

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy bundan böyle “Turkey” kelimesi yerine “Turkish” sözcüğünü kullanma kararı aldıklarını söylemiş ve buna karşın bir iktisatçı olarak çok değer verdiğim ve yıllardır takip ettiğim Sözcü Gazetesi yazarı Ege Cansen 18.Ekim2018 Perşembe günü bununla ilgili gazetesinde bir makale yazmış ve konu ile alakamızdan dolayı aynı yazı Turizm Gazetesinde de yayınlanmıştır.
 
Sonuç olarak turizmde geçirdiğim 47 sene sonunda yine sayısız kere duyduğum “Türkiye hindi değildir” meselesine geri döndük.
Yani bunu İngilizce yazarsak itiraz ettiğimiz şey         “ Turkey is not turkey”.
 
Hindi Latince “Melegaris Gallapova” adıyla anılmakta olup “Melegaris” “Afrika Tavuğu”anlamına gelmaktedir. “Gallapova” ise horoz anlamına gelen “Gallus” sözcüğü ile “Tavus Kuşu” anlamına gelen “pova” kelimesinin bileşiminden oluşmuştur.
 
Hindi Amerika kıtasına özgü sülün ve keklik ile akraba olan uçamayan bir kanatlıdır. “Bourbon Red”, “Beltsville Small White”, “Narragansett”, ”Royal Palm”, “Broad White”, “Slate”, “Midget White” ve “”Bronze” gibi beyaz, gri, kahverengi, kızıl renkte bir sürü türü mevcuttur.
 
Bu kadar hindi bilgisinden sonra gelelim sevgili yazarımızın yorumlarına : “Hindi, eti yenen itibarsız, gürültücü şapşal bir kuştur”. Üstat, kuşun itibarı nasıl oluyor? Yani sizce kartal ve şahin daha mı itibarlıdır? Kime karşı? Kartal ile şahinin bana faydası nedir?
Yine üstadın söylediği gibi, Türkiye kelimesinin Fransızcası “Turquie”, Almancası “Türkei”, İspanyolcası “Turquia”, İtalyancası “Turchia” Japonca “Toruko”, Hintçe “Tarkee”dir.  
 
Bunlardan hiçbiri hindi anlamına gelmediği gibi benim de bildiğim kadarıyla dünyanın hiçbir dilinde Türkiye ile hindi kelimesi aynı değildir. Ayrıca bu bir dil sorunu değil, kavram sorunudur. Yine İngilizce konuşan Avustralya, Yeni Zelanda gibi ülkelerde “I am coming from Turkey” dediğinizde kimsenin aklına hindi gelmediği gibi saygı ile de karşılanırsınız.
 
İnsanları olduğu gibi hayvanları da kategorize etmek kanımca yanlıştır. Bu evrenin bir yaratıcısı olduğuna inanıyor iseniz her canlının bir işlevi vardır. Bazıları görünüş olarak sempatik, bazıları ise korkutucudur. Bazılarını günlük yaşamımızda yakından tanırken bazılarını hele şehirli hayatta pek tanımayız. Bence en sempatik hayvan yavrularından biri kirpi biri de eşektir. Bir çok kültürde hayvan figürleri bazen nazarlık bazen de uğurluk yani maskot olarak kullanılagelmiştir. Maskotlar, insana özgü özelliklerin vücut bulduğu önemli tanıtım elemanlarındandır.  İnsanlarla yakın temas kurarak temsil ettiği şeyin farkındalığının artırılmasına böylece tercih edilmesine aracı olurlar. Maskotlar, içimizdeki çocuğa dolayısıyla duygularımıza seslenir. Çoğunlukla hayvanlardan seçilen ve simgesel nitelik taşıyan maskotlar tıpkı insanlar gibi sevimli, cana yakın, neşeli, sportmen, yardım sever vb. olumlu sıfatlar taşırlar. 
 
Pozitif duygu taşıyıcıları olarak maskotlar genellikle gülümsemektedirler ve bu yolla; mutluluk, memnuniyet ve neşe duygularını aktarmaktadırlar. Genellikle hayvanlar ve insansı özellikler taşıyan maskotlar izleyicilerle duygusal bağ kurabildikleri, kolay tanımlanabildikleri için tercih edilmektedirler. Cansız nesnelere, insana ait özelliklerin yüklenmesi durumu hemen hemen tüm
toplumlarda var olagelmiştir. 
 
Maskotlar, yaşlanmayan, ölmeyen ve marka kimliğine zarar verebilecek durumlar yaratmayan marka temsilcileridir. Hedef kitlenin marka ve ürün ile daha yakın ilişkiler kurmasına aracılık eden, marka sözcüleridir. İzne ayrılmazlar hasta olmazlar ve kuruma sorun yaratmaz marka kimliğine zarar verecek davranışlarda bulunmaz, aksine koleksiyonu yapılan nesneler ya da hatıra oyuncaklar olarak satıldıklarında markaya kazanç kapısı olmaktadırlar
 
Maskotlarda kullanılan hayvan sembolleri de, karakterize edilen hayvanın özelliklerinin, pazarlanmaya çalışılan ürüne transferinde işlevsel bir yöntem olarak kullanılmaktadır. 
 
Şimdi eğer bizim hindi itibarsız ise, Allahın faresi çok mu itibarlı?
 
Küçük bir araştırma ile hayvan maskotunu kullanan ülkeleri gözden geçirdim. Ve üstadın sınıflandırması ile itibarlı hayvanlardan sayılabilecek kartal ve aslanı saymadım.
 
Şimdi sıra ile;
 
İspanya Boğa, Fransa Horoz, Çin Panda, İsrail Tilki, Rusya Ayı, Yeni Zelanda Kivi kuşu, Avustralya Kanguru, Hindistan İnek,
Namibya Keçi, Peru ve Bolivya Lama, Eritre Deve, Grönland Ayı, Barbados Pelikan, Bahamalar Flamingo, Dominik Cum.
 
Papağan, Botsawa Zebra figürlerini amblem ve maskot olarak kullanmaktadır. 
 
Bunların hepsi bizim hindiden daha mı itibarlı hayvanattır?
       
Hepimizin tanıdığı Walt Disney figürleri ne kadar sempatik değil mi?
 
Acaba Walt Disney bu kadar hayvanatı çizerken neden hindiyi çizmemiştir?
 
Yazıyı bir fıkra ile sonlandırmak istiyorum:
 
Adamın biri kendini arpa zannettiği için psikiyatrik tedavi görerek taburculuk aşamasına gelmiş. Doktorları hastaneden ayrılmadan önce tekrar tekrar arpa olamadığına dair telkinde bulunmuşlar. İyileşen adam hastaneden ayrıldıktan birkaç saat sonra kan ter içinde geri dönmüş ve doktora: “Dışarıda tavuklar var” demiş. Doktorun “Evladım sen arpa değilsin, bilmiyor musun sorusuna adamın cevabı kısa fakat nettir. “Arpa olamadığımı ben biliyorum da acaba tavuklar biliyor mu?”
 
İmaj öyle bugünden yarına, ben beğenmiyorum diye değişecek bir şey değildir. Ayrıca böyle bir niyetiniz var ise milyarlarca dolar harcamanız gereken bir çalışmadır.
 
İsterseniz hindiyi dışlayacağımıza onunla barışalım ve aynı Walt Disney figürleri gibi uluslar arası profesyonel çizimli bir hindi figürü yarışması açalım.
 
Bu yazının hazırlanmasında Berna Özlem ÖZCAN Mustafa Kemal Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi
“HAYVAN SEMBOLLER VE MARKA MASKOTLARINDA KULLANIM” makalesinden faydalanılmıştır.
 

25-10-2018 12:00

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
KBuyukataman
27-10-2018 06:15
hindi ucarmi
Sayih Seha Aksu Guzel bir kalemle yazmis amma bir noktayi yanlis soylemiz Amerikan hindileri Ucan Hindilerdir hemde cok suratli ucarlar Gerisi hakkinda bir katkimiz yok
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar