17.06.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - CESUR TİMUR
8 Yorum | Yorumlar
TURİZMİN 'T'Sİ OLMAZSA GERİYE KALAN

 

Turizm kelimesi Fransızca’da tourisme’den gelmektedir. Genel geçer tanımı üzerinde durmadan ama fazla da magazinleştirmeden konuya direk geçiş yaparak, birikimimi sizinle paylaşmak üzere niyetlendim. 
 
Turizm’in “T”si olarak başlık attım ama aslında turizmin “T”lerini ele alacağım.
 
Öncelikle Turizm’i kelime olarak bölecek ve bu şekilde irdeleyerek başlayacağım.
 
Tur + izm olarak başlayalım. Tur kelime anlamı olarak dönme, devir, gezme, gezinti ve dolaşmak anlamındadır.
 
İzm eki ise bir görüşle ilgili, ideolojik olarak aynı görüşü paylaşan bireylerin oluşturduğu TOPLULUK anlamına geliyor.
 
O halde biz de “Turist” olarak ifade ettiklerimizi “Turizm Topluluğu Erkleri” olarak görmekteyiz.
 
İşin buraya kadar olan kısmında bir anormallik yok. Şimdi Turizm kelimesini T + Urizm olarak parçalayalım. T kısmı kalsın Urizm kısmından devam edelim.
 
Ur+İzm ele alalım. Ur kelime eş anlamı olarak tümör demek.
 
Yani kansere sebep olan vücudun dengesini bozan, insan sağlığını ve psikolojisini ciddi anlamda tehdit edendir. 
 
İzm ekini daha önce tanımlatmıştık zaten. Yani biz turizmciler açısından urizm üyeleri yani uristler turizmin tümörüdür.
 
Gelen turiste olması gerekenden fazla fiyata mal satmak, klimalı oda ücreti ödeyerek gelmiş misafirlere artı para alarak klima ücreti almak, herşey dahil konseptinden olması gereken bir kalemi ücretlidir diyerek satmak, halk tabiri ile kazık atarak hak edilmeyen kazançlar elde edenleri ifade edebiliriz.
 
Turizm’in Uristleri maalesef ki azalmayarak aksine daha da çoğalarak daha hızlı köşeyi dönmeyi hedefleyen güruhlarla büyüyerek devam etmektedir. İçimizdeki urlar var oldukça standart kaliteden ödün vermeye devam edecek, kalitemizin bozulmasına seyirci kalmaya ileriki yıllarda da azalan kaliteyle daha çok maliyet ödemeye devam edeceğiz.
 
Turizm’in en olumsuz yanı urizm’i bir kenara bırakalım ve Turizm’in “T”leri ile devam edelim.
 
Toplam maliyet (Cost): Turizm sektörü içinde hem konaklama hem de tur acenteleri açısından önemle değerlendirilmesi gereken konuların başında gelmektedir. Cost dediğimiz olay konaklama (oteller, pansiyonlar, hosteller vs) içerisinde doğru hesaplanamadığında ilgili tesisin sonunu getirebilir. Birim maliyet içinde neyin ne kadar ettiği ve bir birey olarak turist’in bize kar haricinde ne kadara fatura edildiği kısmıdır. Kalitesiz hizmet ile bunu aşağıya çekmek de mümkün ancak hem kalite hem de az cost yaparak kalite ve markalaşmayı yakalamak da mümkün. Bunun idealleri piyasada örnekleriyle mevcut. Zincir hotellerin başarılarına göz atmakta fayda var elbette. Biz burada göz atmayacağız sadece tavsiye etmiş olalım.
 
Tedarik: Turizm sektöründe yine önemli bir kavramdır bana göre.
 
Bir seyahat acentesi için tedarik personel tedariği, uçak tedariği, otobüs tedariği ve hatta transfer tedariğidir. Bunların yine cost hesaplaması yapılarak ideal olanına ulaşmak gerekir.
 
Bir otelci açısından ise yine personelden tutun da housekeeping için kullanılan iğne ipliğe kadar her şeyi kapsar.
 
Bunu doğru yerden doğru maliyette tedariki elbette turizm piyasasının canlılığı ve devamı açısından çok önemlidir. Satın alma departmanları çalışanlarını doğru seçmek bu anlamda çok yararlı olacaktır.
 
Öyle piyasayı iyi bilen değil; hem iyi bilen, hem analitik gücü iyi olan ve hem de güvenirliği yüksek olan bireylere şans verilmelidir. 
 
Takım Ruhu: Bana göre bir turistik işletmede en önemli unsurdur. Çalıştırılan personelin çalıştığı kurumu benimsemesi ve kendisine verilen görevi olması gerektiği gibi ifa etmesi. Kurumu sadece bir gelir kapısı olarak gören –veya bunu personeline hissettiren idareciler- personelden kuruma inanın pek hayır gelmeyecektir.
 
Ulaşmaya çalıştığı rekordan sonra kurumu 1 dakikada terk edip gidebilen bir potansiyeldir o kişi. Kurumlar, personeline geçici değil daimi iş kapısı olmalıdır. Bu hem kurumsallaşmayı getirir hem de turizmde kalifiye personel tedarikini hızlandırır. Sektör bu anlamda her gün gittikçe profesyonel personel bulmakta zorlandığı gibi yeni adaylar da bulamıyor. 
 
Sonuç olarak sektöre kalifiye eller değmedikçe içimizdeki ur büyüyecek tüm sektöre zarar verecek ve yine toplam maliyet, toplam kalite ve tedarik kısmı da özenle irdelenemez ise sektör kan ağlamaya devam edecektir. 
 
Bacasız sanayimizin bacasına kuşlar yuva yapmadan filtreler takmamızda yarar görüyorum.
 
Makalemin altına siz değerli yorumlarınızı okumaktan keyif alacağımı da eklemek isterim. 
 

07-11-2018 12:00
Önceki Yazıları
DÖRT TARAFIMIZ MEDENİYET
23-03-2019 14:13 | 1 Yorum | Yorumlar
TURİZMİN PATRONLARI
08-03-2019 21:18 | 1 Yorum | Yorumlar
RAYLI SİSTEM ,'EVET AMA YETMEZ"
09-03-2019 09:14 | 4 Yorum | Yorumlar
NOEL TURİZMİ
03-12-2018 15:58 | 1 Yorum | Yorumlar
POLONYA'DA TURİZM ELÇİSİ OLDUM
03-12-2018 15:58 | 1 Yorum | Yorumlar
HOSTEL'LEŞELİM
27-11-2018 14:17 | 2 Yorum | Yorumlar
YENİ PAZAR : İNANÇ TURİZMİ
07-11-2018 13:21 | 15 Yorum | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları Tümünü Göster
Orkuncan
09-11-2018 22:05
Çok faydalı bir yazı
Bakış açısı , üslup , katmak istenilen değerler anlamında şahsi fikir oldukça değerli bir yazı..Daha oncede bir yazınız vardı.onuda beğenerek okumuştum.Hatta arkadaşlarımında okumaları için paylaşmıştım.Görünen o ki bundan sonra yazılarınızın takipçilerinden biriside ben olucam.Bu arada yazınızı paylaştığım arkadaşlarımdan birisi sizi daha önceden tanıdığını ve bir kitap fuarında kitabınızı aldığını belirtti..Bu kitaplarda turizmle mi ilgili ve son olarak nasıl temin edebiliriz ? Selamlar..Sevgiler...
StepStepWorld
08-11-2018 12:52
Insaat muhendisi ve gezgin
Hocam malesef anlattığınız kesim git gide artıyor ülkemizde. Bunun zararını ülkemize gelecek turist sayısında azalma olduğunda farkına varırız, elbette ki Türkiye Akdeniz ülkeleri arasında en cazip olanıdır ama fiyatlar çok uçuk bir şekilde yükselirse turistleri Ispanya ve Italya gibi ülkelere yönlendirebilir. Buna benzer kesimler inşaat sektöründe de hızla artmaktadır. Parası olup inşaattan anlamayan ama yapı inşa edenler gibi.
meralbestepeli
08-11-2018 08:44
Turizmin en önemli konulari
Merhaba Cesur Bey. Öncelikle sizin gibi bir değerin yazilarini okuyabilmek bana cok mutluluk veriyor. Hatirlamazsiniz biz sizinle Antalyada bir sempozyumda tanismistik. Yanimda iki yegenim vardi. Baya oldu ve biz o gun de sizin degerli bilgilerinizden faydalanmistik. Umarim yine gorusme firsatimiz olur. Sizin gibi genc turizmciler artik cogalmali.Kendi reklamini yapmadan kaygi duymadan ve ismi gibi CESUR yazadlara ihtiyac var ülkenin
Islam
07-11-2018 21:41
Envanter
Her konuya guzel deginmissin ama envantere deginmemissin sunu biliyorum ki ebnvanteri de dogru bi sekilde yaptigimiz zaman senin dedigin gibi toplam maliyeti biraz daha dusururuz ama bu bahsettigin urlar var oldukca her zaman kaybeden biz oluruz
M.Zahir.
07-11-2018 21:37
Turizme etik lazım
Tebrikler mükemmel bir tespit kalemin daim olsun birşeylere biryerlere yaranmadan.tek cümle ile naçizane fikrim;hak etmeyenlerin gereksiz palazlanmalarına fırsat vermek.
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar