22.07.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - Seha Aksü
DİYANET REHBERLER YOLU İLE TURİSTLERE İSLAMI MI ANLATACAK?

 

 
Hani İngilizce bir cümle vardır ya: “Good morning after supper” diye. 
 
Yani “Akşam yemeğinden sonra günaydın” demektir ve genellikle daha evvel o konuda ne yapıldığına dair bir araştırma gereği duymayan insan veya kurumların bu gafleti için kullanılır.
 
Cumhuriyet gazetesinde yer alan S. Tartanoğlu imzalı haberde şöyle deniyor:
 
“Diyanet, turizme de el atacak. Turiste de tebliğ. Diyanet İşleri Başkanlığı, turizme de el uzattı. Turistlere İslami bilgilendirme yapmak için rehberlere eğitim verilmesi, 2019 planları arasında yer aldı Diyanet İşleri Başkanlığı; 2019 planlarını hazırladı. Turist rehberleri, Türkiye'ye gelen turistlere İslam tebliği yapacak. Turistik camilerde dağıtılmak üzere yabancı dilde İslam, Kuran –ı kerim, Hz. Muhammed broşürleri dağıtılacak. “
 
“Turistlere İslam dini ile ilgili doğru bilgilendirme yapılmasına katkı sağlamak amacıyla Turist Rehberleri Birliği (TUREB) ile turist rehberlerinin eğitimi konusunda işbirliği protokolü imzalanacak. Rehberlik faaliyetlerinde İslam dini ile ilgili konularda doğru bilgilendirme yapılmasına katkı sağlamak amacıyla TUREB ve ilgili kurumlarla işbirliği içerisinde turist rehberlerine yönelik İstanbul'da geniş katılımlı bir konferans düzenlenecek. Tarihi ve turistik camilerdeki ziyaretçilere yönelik yabancı dillerde İslam dinini, İslam kültür ve medeniyetini, Kuranıkerim'i, Hz. Muhammed'i tanıtıcı broşürler hazırlanacak.”
 
İslami tebliğde bulunmak “İnsanları imana, hakka ve Salih emeller davet etmek, kötülüklerden uzaklaşmalarına yardımcı olmak” demektir.
 
Dini tebliğ etmek “Mumsema Tebliğ”; zaman, yer ve nitelik açısından amaca ulaşma, sona varma, nihayete erme olarak geçer ki, İslami tebliğde bulunmak “İnsanları imana, hakka ve Salih emeller davet etmek, kötülüklerden uzaklaşmalarına yardımcı olmak” demektir. 
 
Mumsema denmesinin sebebi ise nasıl bir mum kendisi eriyerek etrafını aydınlatır, bu yüzden eskiden beri öğretme mesleğini kendine ilke edinmiş kişiler muma benzetilirler. 
 
Her ne kadar kendileri eriseler ve maddeten yok olmuş gibi gözükseler de yaydıkları ışık ilelebet onları yâd edecek manevi kelimeleri akıllarda bırakacaktır. 
 
Kırk beş senelik bir rehber olarak verilen görevi anladım da, bu tebliğ de sadece
Ehl-i Sünnet Sünni fıkıh mezhepleri, yani
Hanefi mezhebini,
Şafii mezhebini,
Maliki mezhebini,
Hanbelî mezhebini, mi anlatılacaktır ki bu dört fıkhi mezhep arasında da uygulama ve ibadetlerde bazı farklılıklar görülmektedir.
Yoksa Şiîlik mezhepleri olan, yani
Câferîlik
Zeydilik
İsmaililik
Ve de Haricîlik gruplarının başlıcaları olan 
Ezarika
Necedat
Acaride
Sufr’îyye
İbadiyye de anlatılacak mı?
Yoksa Vahabi sosa bulanmış Sünni İslam’ın Hanefi mezhebinin dünyaya bakışı mı anlatılacaktır? 
 
Profesyonel turist rehberi olabilmek için ya üniversitelerin en az iki yıl süreli Turist Rehberliği bölümlerinden mezun olmak, ya da en az ön lisans mezunu olmak şartı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından açılan en az 700 saat eğitim zorunluluğu olan kursları bitirerek sınavlardan başarı kazanmak gerekir.
 
Bu 700 saatin en önemli derslerinden biri Dinler Tarihidir. Ders tarafsız yetkin hocalar tarafından verilir. İyi bir rehber sadece İslam’ı anlatmakla kalmaz ayrıca mukayeseli bilgilerde sunar.
 
Haberde bu kapsamda “TUREB ile protokol imzalanacak” denilmektedir. 
Umarım TUREB böyle bir yanılgıya düşmez. 
 

12-11-2018 12:18

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar