22.07.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - CESUR TİMUR
4 Yorum | Yorumlar
'LİSELİ STAJYERLER'İ SÖMÜRMEKTEN VAZGEÇİN !..
 
 
Turizm’in arka bahçesi olan turizm liselerinde yetişen öğrencilerin, okul hayatlarının belli bir dönemlerini bir turistik işletmede, ihtisaslarına uygun bölümlerde, uygulama amaçlı staj görmeleri zorunludur.
 
Burada tekrarlamakta fayda görüyorum ve büyük harflerle tekrar yazıyorum; İHTİSASLARINA UYGUN bölümlerde UYGULAMA amaçlı…
 
Sektöre kalifiye elemanın en iyi yetiştiği yerlerdir bu okullar.
 
Sonradan turizmi seçmiş bireylere oranla,  işin mutfağında ve çok daha erken yaşlarda yetiştirildikleri için turizm sektörüne daha yatkındır kariyer seçimlerinde.
 
Bu nedenle okul sürelerinin belli bir kısmını, stajyer olarak, sektörün çeşitli kuruluşlarında geçirirler.
 
Turizm liseleri öğrencilerinin, staj yapmaları ve stajları boyunca, denetimlere tabii tutulmaları vs hepsi güvence altına alınmıştır.
Ancak gel gelelim ki reel turizm dünyasında, bu her yerde bu şekilde uygulanmamaktadır. Denetim yetersizliği etkisi ve idari amirlerinden düşük ders notuyla korkutulan bu çiçekler, staj sonlarına doğru renkleri soluk ve susuz bir şekilde ortada durmaktadır. Bitkin düşmektedirler.
 
İşletmesine aldığı stajyeri el üstünden tutup, doğru ve donanımlı yetiştiren birçok kuruluşumuz var elbette. Bunların haklarını yememek adına bu açıklamayı da yapalım. Yiğidin hakkını teslim edelim. Sektöre katkılarından ötürü baş üstünde tutalım. 
 
Ancak her işletme bu şekilde mi?
 
HAYIR!
 
Kimi turistik işletmeler, bu çocuklarımıza angarya işlerini yaptırır, kimileri de neredeyse olması gereken çalışma saatlerinin iki katı çalıştırıp, resmen eziyet çektirip, genç fidanlarımızı sektörden soğutmaktadır.
 
Aynı kişiler, daha sonra meydanlara çıkıp “Turizmde kalifiye eleman kalmamış kardeşim biz ne yapalım, şunu veriyoruz, bunu veriyoruz” diye ortalıkta, meydanlarda kalabalık yapar. 
 
Bu yazıktır. Tek kelime ile Urizmdir. (Urizm: Bir önceki yazımda tanımlatmıştım turizm sektörünün çağdaş hastalığı, turizmin tümörü.)
 
Sektör, ilerde kalifiye kelimesini bırakın, ekmek kapısı olarak görecek bireyleri bulmakta zorlanacaktır. 
 
Stajyer Liseli Çocuklar, okulda nasıl ki öğrenci ise Turistik işletmelerde de aynı kimliğini korumaktadır. 
 
Bu çocuklarımıza okulda öğretilenleri pratik yapmalarına olanak için vardır stajyerlik. O halde stajyer çocuklarımıza, staj yasasında belirtilen çalışma saatlerine riayet ederek, her departmanda; departman amirleri veya ilgili usta öğretici kişiler tarafından doğru ve yeterli uygulama eğitimi desteklenmelidir. 
 
Sokak ağzı ile söylemek gerekirse; “Stajyer eleman değil öğrencidir be kardeşim.” 
 
Sizin daimi personeliniz değildir. Zaten öyle olsaydı maaş ve diğer sosyal haklar bakımından diğer personelinizle eşit olurdu. Bu çocuklar ayrıca sizin hamallarınız da değildir. Az paraya çok işi aradan çıkartmanız için birer köle hiç değiller.
 
Denetimler çoğaltılmalı. Özellikle okul idarecileri bunun takipçisi olursa daha verimli bir staj dönemi geçirir çocuklarımız. 
Turizm, bu fidanların olgunlaşmasıyla büyüyüp kalitelenecek. 
 
İşte turizmin t’sinden anlamayan kuruluşlara teslim ettiğimiz çocuklarımızın içinde bulunduğu durum tam olarak bu. 
 
Bu böyle gitmez, gitmemeli. Birileri sektörün arka bahçesini kendi rant alanı olarak görmekten vazgeçmeli.
 
Olan sektöre olacak  Uristlere bir şey olmayacak.
 
Sektörün çiçekleri yetişmeli, soldurtmayalım.
 
Şimdiden tüm yorumlarınızı sabırsızlıkla bekliyorum. Kalın sağlıcakla…
 

14-11-2018 09:51
Önceki Yazıları
DÖRT TARAFIMIZ MEDENİYET
23-03-2019 14:13 | 1 Yorum | Yorumlar
TURİZMİN PATRONLARI
08-03-2019 21:18 | 1 Yorum | Yorumlar
RAYLI SİSTEM ,'EVET AMA YETMEZ"
09-03-2019 09:14 | 4 Yorum | Yorumlar
NOEL TURİZMİ
03-12-2018 15:58 | 1 Yorum | Yorumlar
POLONYA'DA TURİZM ELÇİSİ OLDUM
03-12-2018 15:58 | 1 Yorum | Yorumlar
HOSTEL'LEŞELİM
27-11-2018 14:17 | 2 Yorum | Yorumlar
YENİ PAZAR : İNANÇ TURİZMİ
07-11-2018 13:21 | 15 Yorum | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Müdür47
14-11-2018 16:37
Sömürü sektürü olmason
Kaleminize sağlık bence turizmin en önemli mevzusunu ele almışsınız .Bu çocuklar eleman açığının bu çocuklarla kapatıldığı, Uygulama olmamalıdır.Meseleye belki yazdığınız yazı bu derde tercüman olacaktır .
M.MelihBüyükoğlu.
14-11-2018 12:20
Medeniyet ve uygarlık.
Medeniyet salt toplum insanlarını etkilemekle kalmaz onların beşeri gelecek ve sosyal boyutu çercevesinde daha faydalı olmalarını sağlar.Malesef dünya artık insanlığın bu boyutundan çıktı şimdi büyük tekellerin ellerinde olan paracı ve tam bir sömürü düzeninin en katı dönemlerinin içinde olduğu çağları yaşıyor.Her alanda olduğu gibi gerek fabrıka gerekse yerel veya devlet özel işletme sektörleri daha iyi kar etmek için bu paranın güçünü en iyi bir şekilde kullanıyor.Çünkü para medeniyetin en tehlikeli bir silahı haline geldi.Dünya artık silahlarla değil paranın güçüyle yönetiliyor.Hırsı bu boyutuyla ele alarak bakarsak heryerde bu adaletsizliği görebilir ve daha iyi anlıyabiliriz.Sorun sadece (Truzim..Uruzim değil..!)İnsan üretim içinde bir insan olarak gözükmüyor..parasal ve memfaate en yakın kullanım şekliyle göze çarpıyor.Sayın Cesur Timurun burada aktardığı gibi herşeye katılıyorum iyi bir tesbit yapmış insanlara truzimde neler ve nasıl İyi şeyler öğretilebilir yerine insanın yerel veya özel bir işletmede nasıl daha iyi kullanılarak emek ve özellikle de insanı para gibi gören bir zihniyetin yerleştirildiğini anlamak hiçde zor değil..Bununla değil uygarlık ve daha iyi bir eğitim seviyesine gelmek gelecekte insanın gözündeki bu hırslı (URIZIM..)TRUZİM de değil her sektörde içi boş rekabetçi uzlaşıcı değil böylesi bezirgan bir zihniyet hakim olacak günler uzak değil. (edeniyet..ygarlık)olur DOĞRUDUR.
BedrettinArtış
14-11-2018 11:36
Stajyerlere artık yemek bile vermiyorlar
Çok kritik bir konuya değindiğiniz için teşekkür ediyorum . Bu bir yaradır ve yıllardır kimse bu konuya değinmiyor stajyerler sadece yıllar sonra ancak mahkemelerle geçmişe dönük staj ücretlerini alabiliyorlar . Onu geçtim şuanda stajyerlere artık yemek verilmiyor hastanelerde ve işletme yöneticileri bunun yasal olduğunu söylüyorlar .. yani artık özel bir lisede okuyor ve hastanede staj görüyorsa ona yemek yok.. bu ne ya ? Bu ne vicdansızlık?? Yetkililere sesleniyorum lütfen buna bir el atın da çocuklarımızın öğle yemeklerini kesmesinler. Cesur bey sizi de tebrik ediyorum böyle bir konuya değindiğiniz için..
ahmetbal
14-11-2018 10:45
Stajyer bulamiyoruz
Stajyerlerin otellerde kotu muameleye ugradiklarini bizde satajyerlerden duyuyoruz..ancak stajyerler sizin yazdiginiz kadar saf ve masum degiller...onlarda az hatta hic calismadan belge imzalatmaya marka firmalara gitmeye az calisip yuksek maas alma pesindeler..sudan bahanelerle ise gelmemek vb gectigimiz yaz okul sozlesmesi imzalatip ise baslamayan stajyer yuzunden sorun yasamis bir seyahat acentesiyiz..Istanbul kadikoyde stajyer bulmakta sorunlarimizda devam etmektedir...
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar