22.07.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - BAHATTİN YÜCEL
1 Yorum | Yorumlar
KİRALIK OTOMOBİL SEKTÖRÜ DEYİP GEÇMEYİN

 

 
İşletmeler son 15 yılda filo kiralamalarına yönelik talep artışı nedeniyle, şaşırtıcı diyebileceğimiz ekonomik büyüklüklere erişti. Kısa süre öncesine kadar sektörün ulaştığı araç sayısı yaklaşık dörtyüz bindi.
 
AKP’nin ithalata dayalı büyüme modelinin kaçınılmaz sonucu olarak, Türk Lirası önce aşırı değerli hale getirildi.  Bu süreçte çekici hale gelen ithalat, düşük kurun etkisiyle yıllık araç satışlarını arttırdı.  Otomotivdeki bu gelişmenin  en büyük payı filo kiralayan şirketlerine aitti.
 
AKP’nin temel ekonomik politikası ithalattan alınan yüksek vergilerle, bir yandan geri dönüş sürelerine bakmaksızın gösterişli yatırımlara kaynak yaratmak, öte yandan en düşük gelir grubunu oluşturan seçmenlerine, sosyal yardım adı altında oy karşılığı para dağıtmaktı.
 
Kaynak girişi azaldıkça arttırılan vergiler ve başta enerji girdilerine sürekli zam yapılması sayesinde, bu geçici refah durumu son krize kadar sürdürülebildi.
 
Havuz medyası üzerinden algı yöneterek; “enflasyonla mücadele için elele”, “dış güçler”, “üst akıl” ve “büyük oyun” gibi sanal gerekçelerle kamuoyu şartlandırılırken,  daralan piyasa koşullarında; karlılıklarını 2.El araç satışlarından sağlayan kiralık otomobilcilerin evlerindeki hesap, çarşıdakine uymadı.
 
Sert devalüasyon yüzünden aktiflerinin değeri yarıya inerken, 2.El satışlarında alınan KDV oranının aniden % 17 arttırılmasıyla her satış bedeli üzerinden devlete kdv ödemek zorunda kaldılar. Düşen talep ve neredeyse ikiye katlanan dövize bağlı yeni araç fiyatları yüzünden, artık kdv mahsubu da yapamıyorlardı.
 
Bu sırada ekonomi yönetimi otomobil ithalatçıları ve Türkiye’deki üreticilerin taleplerine öncelik tanıdığı için yeni araçlardan alınacak KDV ve ÖTV’de ciddi oranlarda indirime karar verdi.
 
Ortalama iki yaşındaki 2.El otomobillerin bu karar nedeniyle satışları dururken,  ithal edilen ülkelerin sanayi üretimlerine katkıdan başka hiç bir işe yaramayacak olan bu indirim, kiralık otomobil işletmelerini bir kez daha vurdu.
 
Sektör kendi tasarrufu dışında iktidarın ekonomik politikasının getirdiği yükü taşımakta zorlanırken,  bu alana hızlı giren, görece borçlanma güçlüğü çekmeyen bazı oyuncuların iflasa varan çöküşleriyle, bir kez daha sarsılmaya başladı.
 
Özellikle filo kiralama konusunun basit bir kiralama işlemi değil, aslında ciddi bir finansman operasyonu olduğunu önceden farkederek, bazıları milyarlarca liralık risk taşıyan bu işletmelere, bir üst kurul aracılığıyla mali disiplin getirilmesi isteklerini görmezden gelen ekonomi yönetiminin bu aşamada ne denli kusurlu olduğu ortada değil mi? 
 
Bu durumda çıkış yolu yok mu?
 
Elbette var.
 
Onu da gelecek yazıda ele alalım.
 
 
 
 
 

14-11-2018 08:00

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
shr123
15-11-2018 13:09
Bravo
Yazarin teror orgutu mensubu suclamasiyla karsi karsiya kalirim korkusu yasamadan gercekleri bu kadar sade bir dille anlatmasini takdir ettim.
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar