22.07.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - KAYHAN TANER ÖZEN
2 Yorum | Yorumlar
YEREL SEÇİMLER VE YABANCI TURİSTLERİN OYU

 

Yukardaki başlık okurlarımızın çoğunluğuna anlamsız gelecektir. Şu bir gerçektir ki; oy kullanma hakkı ancak bir ülkenin vatandaşlarına tanınır. Çünkü bir ülkeye vatandaşlık bağı ile bağlananlar o ülke ile kader birliği ederler ve böylece de seçme ve seçilme hakkını elde ederler. Elbette vatandaşlık bağı oy verenlere birtakım yükümlülükler de getirir; vergi vermek, askere gitmek gibi.
 
Bu durumda bir ülkeye gelen turistin genel ve yerel seçimlerde oy kullanması kimsenin aklına gelmez. Benim bildiğim bir örneği de yoktur.
 
Yalnız bu yazı ile benim, siz değerli okuyucularla, paylaşmak istediğim turistlerin yerel seçimlerde oy kullanması konusuyla ilgili bir tecrübem bulunmaktadır. Söyle ki; on sekiz yaşını doldurup, pasaportu kaptığım 1984 yılında, Fransa’ya yaptığım gençlik kampına katılmak amaçlı seyahatimde bir referandum için oyumu kullandım.
 
Kampımızın bulunduğu Le Vigan Kasabasında, kasabanın merkezinden geçen, şehirlerarası demeyelim de, kasabalar arası yolun araç trafiğine kapatılıp kapatılmaması için yapılan referandumda oy kullanabileceğimiz bize söylendi. Bir Mülkiye öğrencisi olarak hemen karşı çıktım. “Biz vatandaş değiliz, oy kullanamayız” dedim.
 
Fransız belediye görevlisi ise cevaben; “Evet siz turistsiniz. Kasabamızda kısa bir süre kalacaksınız ve belki bir daha da hiç gelmeyeceksiniz. Fakat kasabamıza sizden sonra da başka turistler gelecek ve burada kısa süreli de olsa yaşayacaklar. Dolayısıyla onların da bu referandumda söz söylemeye hakkı var ve burada şu anda siz bulunduğunuz için onlar adına da siz oy kullanmış olacaksınız” dedi.
 
Bu sözleri aradan geçen 34 yıla rağmen net biçimde hatırlıyorum. Gerçekten de çok sevmiş olmama rağmen oralara bir daha gidemedim. Fakat demokratik hakkım olan oy kullanma hakkımı ilk kullandığım yer olan Le Vigan’ı ve Fransız Demokrasisinin yerel seçimlere yaklaşımını da hiç unutmadım.
 
31 Mart 2019’da yerel seçimlere gideceğiz.
 
Turizm sektörü için yerel yönetimlerin önemi hepimizin malumu. Turist ilk önce yerel yönetimlerin verdiği hizmetlere dokunmaktadır.
 
Çevre düzeni ve temizliği, ulaşım, kanalizasyon, içme suyu, yol, park gibi alt yapı hizmetlerinin yeterliliği, konser, panayır, festival, spor etkinlikleri gibi organizasyonlar turizm sektörüne doğrudan etki etmektedir.
 
Yüzü gülen bir Antalya yüzü gülen binlerce, milyonlarca turist demektir.
 
Hal böyle olunca turizm merkezlerinin yerel yönetimlerinin önemi daha da artmaktadır.
 
Elbette her belediyemiz en iyi hizmeti verebilecek yönetimi hak etmektedir.
 
Fakat ülkemiz ve ekonomimiz için hayati önemi olan turizm bölgelerinin belediye başkan adayları seçiminde daha ihtiyatlı davranılıp turizm konusundaki yeterliliklerinin de test edilmesi gereklidir.
 
İşte bu noktada yerel seçimlerde oy kullanacak turistlerin beklentileri de önem taşımaktadır.
 
Sonuçta onlar da belediyelerin verdiği hizmetlerin nihai kullanıcısı durumundadırlar.
 
Dolaylı vergi de verdiklerine göre (KDV, ÖTV, Çevre Temizlik Vergisi vs.) aldıkları hizmetlerin kalitesi ve önceliği konusunda söz söyleme hakları da olsa gerekir. Turistlere oy kullanma hakkını verdiğimizde ise belediye başkan adayları seçim bölgelerindeki turistlerin beklentilerini göz önüne alıp ona göre politikalar geliştirmek durumunda kalacaklardır.
 
Sonuçta turizm sektörü ve yöre halkı kazançlı çıkacaktır.
 
Elbette bu konuda bir yasal düzenleme gereklidir. Anayasayla çelişmeyecek bir çözüm kısa sürede bulunup önümüzdeki yerel seçimlere yetiştirilebilir.
 
Örneğin; sadece Antalya, Muğla ve İstanbul Büyükşehir Belediyeleri sınırları içinde konaklayan turistler oy kullanabilir. Turist oyları ayrı sayılıp, farklı bir ağırlık verilebilir.
 
Sadece başkanlar için oy kullanabilirler.
 
En azından turist oyları seçim sonuçlarına dahil edilmezler ama yabancı misafirlerimizin tercihleri görülüp, ilerde belediyelerimizin hizmetlerini bu tercihlere göre öncelik sırasına koyabilecekleri bir veri elde edilmiş olur. En önemlisi turistik bölgelerdeki başkan adayları turizm sektörünün beklentileri göz önünde bulundurularak belirlenebilir.
 
İşin pratik kısmı ise son derece kolaydır. Mart sonunda ülkemizde bulunan turistler genelde kıdemli misafirlerimiz olacaktır. Pasaportlarında giriş damgasından itibaren bir hafta geçenlere oy kullanma hakkı verilebilir. Pasaportlarını seçim görevlisine mühürletip oylarını kullanabilirler.
 
Şimdilik ütopya gibi gözüken yabancı turistlere oy hakkı verilmesi konusu eğer gerçekleşecek olursa uluslararası kamuoyunda yaratacağı etki çok büyük olacaktır.
 
Özellikle en büyük pazarımız olan Kuzey Batı Avrupa ülkelerinde müthiş bir halkla ilişkiler başarısı sağlayacaktır. Ülkemizin demokratik standartlarını eleştirip bizden paket satın almadığını ileri süren turistlerin, söyleyecek bir sözü kalmayacağı gibi Antalya’nın güneşli Mart ayı onlara iyi bir tatil ve kendilerini ifade edebilecekleri oy kullanma fırsatını verecektir.
 
Bu aylarda coşup çiçeklerle dolan Antalya, Muğla doğasının bereketini turizm sektörüne iyi bir sezon başlangıcı olarak yansıtmasını temenni ederiz.
 
 
 

14-11-2018 12:00

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Emekçiotelcıler
23-11-2018 15:52
Üstadım haklısın
Üstadım erkan bey tskker güzel ama gerçek acı aynen katılıyorum bız asgarı ücretle çalışan otelcılrrız kışın aç kalıyoruz SSK ödenmıyor kıramız var acmı kalalım ekim sonu denınce iş çıkışı mayısta cagırcaz yok böyle bir turizm yönetici de ücretsiz izne cıkmalı bu kadar mı acızsınız doldurun şu otelleri kışında lütfen yaaa
23-11-2018 12:03
Tek çare orta doğu turızmı
Türkiye şuanda ne yazıkki tek bir ülkeye turizmde sırtını dayamış oda tabiki Rusya ve iran bence çok yanlış olası bir krizde antalya nın bütün otellerinin boş kalacağını acaba yöetjcı arkadaşlar neden hesaplamıyor cin Japonya hindıstan pazarları neden ısrarla sayılmıyor kışın boş olan bu güzeli ö oteller sadece kışın 10 günlük futbol kampını bekliyor çok yazık çok. Alışmalıyız elele gönül gönüle antalya otelleri kışın boş kalmamalı ve personel çalışmalı sn yönetici arkadaşlarım yanlış mı
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar