22.07.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - BAHATTİN YÜCEL
KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI BÜTÇESİ

 

 
 
 
Bütçe hazırlamak TBMM’nin en önemli çalışmaları arasında belki de başta geleni idi.  Siyasal Partiler görüşmeler öncesinde ciddi hazırlıklar yaparlar, Meclis’in Bütçe ve Plan Komisyonunda zamana karşı yarışırcasına, sabahlara kadar süren oturumlarda görüşlerini dile getirirlerdi. Bütçelerini savunan Sayın Bakanlar komisyon görüşmelerinde, sınava çekilir gibi milletvekillerinin yönelttikleri soruları yanıtlamaya çalışırlardı.
 
Geçtiğimiz 24 Haziran’daki Anayasa değişikliklerinin kabul edilmesinin ardından, Bütçe görüşmelerinin  biçimsellikten öte bir işlevi kalmadı. 
 
Atanan Sayın Bakanlar Meclisten güven oyu alınmadığı için doğal olarak milletvekillerinin sorularından etkilenmiyorlar. Anayasa değişikliğinin ardından ilk kez karşılaşılan bu uygulamaya ilişkin izlenimler bu yönde. 
 
Kültür ve Turizm Bakanlığının 2019 Yılı Bütçesi  TBMM Bütçe ve Plan Komisyonunda fazla sorgulanmadı.
 
Oysa Kültür ve Turizm Bakanının Mecliste sunduğu bütçeye ilişkin açıklamalarının hayli ilginç yanları vardı. Sayın Bakan seçilmiş olmamanın verdiği rahatlıkla tasarruf ve düşüncelerini dile getirdi.
 
Örneğin “teşviklerin kalıcı çözüm” sağlamadığına değindi. Bir tür hormon gibi algılanması gereken teşvik sistemini, kendi pratiği açısından haklı nedenlerle  eleştirdi. 
 
Bu arada turizmdeki başarılara değindi, geçtiğimiz sezonda işlerin iyi gittiğinden, gelecek yıl daha iyi olacağından söz etti. 
 
Gerçekten 2016 yılında yaşanan kriz sonrasında sağlanan artış oranları sevindiriciydi. Ama artan turist sayısı ile elde edilen gelir arasındaki dengesizliği ne soran oldu, ne de kendisi bu konuya ilişkin düşüncelerini paylaştı.
 
Bu arada önümüzdeki sezona ilişkin önemli -bana göre iddialı- varsayımlarda bulunmayı da ihmal etmedi Sayın Bakan. 
 
Bir televizyon kanalında; gelecek 2019’da beklenen artışın yüzde yirmi oranında olacağını, belki de 2023 hedefi olan 50 milyon turiste önümüzdeki yıl ulaşılacağının altını çizdi. 
 
Rakamlar uçuşurken önemli bir gelişme gözlerden kaçtı.
 
Önümüzdeki yıl bütçesine; yurtdışından turist getiren operatörlerin charter seferlerine ve limanlarımızı ziyaret edecek cruise gemilerine verilmek üzere 1,1 Milyar Lira –iktidarın pek sevdiği şekliyle söylersek bir katrilyon yüzmilyar- ödenek konduğunu da açıkladı Sayın Bakan.
 
Yerel seçim telaşına düşen muhalefetimiz, madem çok başarılıyız, talep hızla artarken, neden bu kadar teşvik vereceğiz, diye sorma fırsatı bulamadı. 
 
Geçtiğimiz yıllarda –özellikle 2018 sezonu için- gerçekleşen ödemelerin kimlere yapıldığı açıklanmadı. Hangi operatöre ne kadar ödeme yapıldığı hala bir sır gibi saklanıyor. Oysa aynı yöntemi uygulayan KKTC’de her ödemenin ayrıntıları veriliyor.
 
Üstelik bölgedeki siyasal gelişmeler nedeniyle iptal edilen cruise seferlerine, AB Bayraklı gemilerin ucuz yakıt teşviğinden yararlanmak amacıyla, topluluk sınırları dışında en az 8 saat geçirmeleri zorunluyken, Bakanlığımız aracılığıyla kişi başına neden 30 dolar prim ödeneceğini soran da çıkmadı.
 
Bu arada tanıtım konusu da gündeme geldi. 
 
Sayın Bakan geçmiş yıl yapılanın dört katı fazla tanıtım bütçesi ayrılacağını açıkladı. Ülkemizin hedef pazar ülkelerin kamuoylarında, hangi nedenlerle sık sık gündeme geldiği açık seçik ortada. İnsan hakları, evrensel hukuk, tarih ve çevreye duyarsızlık konularında eleştiriler yükselirken, tanıtıma bir önceki yıl harcanandan dört kat fazla kaynak ayrılmasının nasıl etkili olacağı üzerinde durulmadı.
 
Türkiye’nin tanıtım değil, hatalı uygulamalar ve yanlış politikalar yüzünden hak etmediği kadar olumsuz tanındığını, bunu önlemenin yolunun; bütçeyi dört kat arttırmak ile değil, doğru politikalar uygulamaktan geçtiğini anımsatan da çıkmadı.
 
Bu arada tek tip basın organlarında çok sık verildiği için eğitim de gündemdeydi. Turizm ve Otelcilik  Okullarının birer koleje dönüştürüleceği, bu okullarda eğitilen öğrencilerin sezon içinde otellerde çalıştıkları sürenin de öğrenim amaçlı değerlendirileceği gündeme geldi. Ama Turizm Fakülteleri ve Yüksek Okullara yapılan öğrenci başvurularındaki dramatik düşüş nedense sorgulanmadı. 
 

26-11-2018 12:10

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar