22.07.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - MUSA ALİOĞLU
"TÜRK ASILLI RUS ŞİRKETLERİ "

 

 
Öncelikle belirtmek isterim ki, yazımın başlığına tırnak içine aldığım bu söz bana da ait değil. 
 
Antalya'da geçen günlerde yapılan turizm toplantısında; Rusya'da kurulu Pegas Turistik adlı tur şirketinin sahibi olan, Türk vatandaşı Ramazan Aktürk'e gazeteciler sormuşlar, "Siz, Rus şirketi misiniz, Türk şirketi mi?". Rizeli olan Ramazan Bey, bu soruya çok güzel bir cevap verip orta yolu bulmuş. 
 
"Biz, Türk asıllı Rus şirketiyiz".. 
 
Bu sözün altında yatan net bir gerçekten bahsetmek ve bu şirketleri biraz daha iyi tanıtmak gerektiğine inanıyorum. 
 
Türkiye'de turizmin emeklediği yıllarda Avrupa'nın birçok ülkesinde Türkler irili ufaklı turizm şirketleri kurmuştu. 
 
Özellikle Yugoslavya iç savaşında sonra karayolu ile anavatana gelmek, yerini havayolu ulaşımına bırakmak zorunda kalınca bu müteşebbis Türkler, bu alanda küçük de olsa başarılara imza attılar. 
 
Fakat, asıl önemli gelişme turizmde adını duyuran Türkiye'nin iyi bir pazar olarak ortaya çıkmasından sonra görüldü. 
 
Batı Avrupa ülkelerinden Türkiye'ye gitmek isteyenlerin fazlalığı ikinci nesil Türkleri uyandırdı. 
1990'lardan sonra kurdukları şirketlerle Türkiye'ye turist göndermeye başladılar. 
 
Bu işi yaparken işin kaymağını Avrupalı havayolu şirketlerinin yediğini görünce, havayolu şirketinden önce koltuk, sonra da uçak kiralamaya ardından da bazıları havayolu şirketi de kurmaya başladılar. 
 
Aynı zamanda Türkiye'de otel kiralayıp kendi otellerini işletmenin yararlı olduğunu da gördüler. 
 
1990-2005 yılları arasında çok önemli işler yapan şirketlerden ilk akla geleni, Darüşşafakalı bir gurup arkadaşın Haluk Semiz önderliğinde kurduğu Tursem şirketi İskandinav ülkelerinden Türkiye'ye yılda 500 bin turisti, kurdukları Sunways adlı havayolu şirketiyle taşıdı. 
 
TURİZMİN UÇ BEYLERİ 
 
Yine aynı şekilde, Fransa'da Marmara yılda 500 bin, Paşa Tur ise 300 bin turisti ülkemize getirmeyi başardılar.
 
Sol siyasi mülteci olarak gittiği Almanya'da iş adamı olan Müfit Tarhan'ın Nazar Reisen'ı, daha sonra Oger Tur ve Görgülü Kardeşler'in Sky Gurubu, yüz binlerce Alman'ı Türkiye'ye getirme başarısına imza attılar. 
 
Yine Türk orijinli olan ve Belçika'da kurulu, Meditera ve Bosphorus adlı tur operatörleri, yanı sıra Avusturya'da faaliyet gösteren Cem Kınay'ın Magic Life -Taurus şirketlerinin üstün gayretleriyle Türk turizmi altın yıllarını yaşamıştır demek abartı olmaz. 
 
Aynı şekilde Rusya'da, Ukrayna'da ve Kazakistan'da başarılı işler yapan Türk asıllı şirketler de bu seferberlikte yer aldı. 
 
Bu işin altında yatan asıl gerçek, para kazanmadan önce Türkiye aşkı ve vatan sevdası idi. 
 
Yabancı operatörlerin Türkiye'ye olumsuz baktıkları yıllarda bu uç beyleri turizmimizi kalkındırmak için duygusal bağlarla bu misyonu üstlendi. Yaşanan kriz yıllarında bu tur operatörleri o yıllarda devletten çok büyük bir destek göremedikleri için birer birer
kapandı ve onların getirdiği turistler de yabancı operatörler tarafında ne yazık ki başka ülkelere yönlendirildiler. 
 
Aradan geçen duraklama döneminden sonra, son 10 yılda yurt dışında kurulan Türk asıllı yabancı ülke tescilli yeni şirketler, Türkiye lehine yine çok büyük başarılara imza atıyor diyebiliriz. 
 
Bu şirketlerin en başarılı olduğu ülkelerin başında Rusya geliyor. 
 
Turizmin parlayan yıldızı Rusya, düşürülen savaş uçağı krizi öncesi Türkiye'ye tam 4,5 milyon turist gönderiyordu. 
 
Bu krizle kesilen Rus turist trafiği tekrar eski düzeyine ulaştı, hatta 6 milyona doğru hızla gidiyor. 
 
Rusya'dan gelen turistin 3,5-4 milyonluk en önemli kısmını, bizden ve bizim olan Türk asıllı üç büyük tur operatörü getiriyor. 
 
Hani, o "Türk asıllı Rus şirketiyiz" diyen Ramazan Aktürk'ün Pegas Turistik Şirketi ve 50 uçaklık filosuyla Nordwind Havayolları,
Neşat Kaçkar'ın Anex Tur'u ve Azur Havayolları, Bektaş Gurubu'nun Coral Travel şirketleri dev pazarın hakimleri olarak l'er milyon kişilik pay ile bu alanda en önde giden şirketler olmuştur. 
 
Bu pazarda Türk asıllı şirketlerin yanı sıra, Inturist, Tez Tur ve TUİ gibi Rus şirketlerinin de sıcak denizlere inmek isteyen vatandaşlarından toplam 1,5-2 milyon turisti Türkiye'ye göndermesi bekleniyor. 
 
Tabi, bir aksilik çıkmazsa.. 
 
HÜKÜMET DESTEĞİ SÜRMELİ 
 
Bu rakamlara bakılınca şunu diyebiliriz. Türk asıllı bu şirketlerin büyük başarısı alkışlanmaz da ne yapılır. 
 
Fakat, alkış karın doyurmuyor. 
 
Doğup büyüdükleri topraklara turist getiren, otel çalıştıran, istihdama katkıda bulunan ve de vergi ödeyen bu Türk asıllı şirketlere daha çok destek olmak elbette Türk hükümetinin görevi olsa gerek. Turizm kökenli Bakan Mehmet Ersoy'u "Max Royal'ın patronu" diye nitelendirip, böyle ucuz eleştirmek yerine, yol göstermek daha doğru olur. 
 
Yapılan değerlendirmelerde 2019'da Rusya'dan bu yıl 500 bin daha az turist geleceğini ön gören sektör sözcülerinin bu önemli uyarılarına kulak vermeliyiz. 
 
Örneğin, geçen yıl verilen teşviklerin 2019'da da aynen verilmesi doğrudur ama eksiktir. 
Bu teşviklerde hakkaniyet ölçüsü dikkate alınmalı bu sektörü Türk asıllı bu şirketlerin büyük başarısı alkışlanmaz da ne yapılır. 
 
Fakat, alkış karın doyurmuyor. 
 
Doğup büyüdükleri topraklara turist getiren, otel çalıştıran, istihdama katkıda bulunan ve de vergi ödeyen bu Türk asıllı şirketlere daha çok destek olmak elbette Türk hükümetinin görevi olsa gerek. (Yeni Birlik)
 

10-12-2018 12:00
Önceki Yazıları

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar