22.07.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - Seha Aksü
TURİST REHBERLERİ ODALARI
 
 
Mademki yeni kamu yönetimi biçiminde Sayın Kültür ve Turizm Bakanımız gibi profesyonel hayattan gelen kişiler tercih edildi. O zaman diğer bir profesyoneller birliği olan turist rehberi odalarının da fonksiyonu artmalıdır.
 
Kimdir rehber? 
 
Kökeni Farsçadan gelen bir kelime olan “rehber”,  birinin doğruyu bulmasına yardımcı olan, yol gösteren kimse veya şey, “mihmandar”; farsça konukları ağırlamak ve onlara kılavuzluk etmekle görevlendirilen kimse, konukçu anlamına gelirken,  eski Türkçe “kulabuz” sözcüğünden evirilmiş olan kılavuz kelimesi ise bir yeri, bir bölgeyi vb. iyi bilen ve bilmeyenlere yol gösteren kimse olarak tanımlanır. Görüldüğü gibi hepsi aynı yere çıkar ve tarihsel gelişim içinde hepsi de kullanılmıştır.
 
İlk kurumsallaşma başladığı zaman “ Profesyonel Tercüman Turist Rehberi” olarak adlandırılan bu meslek zamanla terimsel olarak da değişim göstererek bu gün “Turist rehberleri” olarak tanımlanmaktadır.
 
Turist rehberleri turistik ürünün toplam kalite yöneticisi ve uygulayıcısıdırlar. Yaptıkları işi belirli kurallar çerçevesinde yaparlar ve bu konuda sorumluluk yüklenmek zorundadırlar. Denetlenirler. Hatta bazen kendi tasarruflarında olmayan yönlendirilmelerden ve olaylardan dolayı cezai şartlarla karşı karşıya kalabilirler.
 
Yakın bir gelecekte turizm sektöründe gelişen bilgi çağı ve elektronik ortamda turizmin belirli istihdam öğelerinden vazgeçilebilinir. Örneğin tur operatörleri bilişim yatırımları ile iç istihdamı kısıtlayabilir. Perakendeci seyahat acenteliği tamamen ortadan kalkabilir.
 
Bilişim çağında bir sürü hizmet tüketicinin kendi tarafından yerine getirilebilir; hatta sürücüsüz araç bile kullanılabilinir. Ama turizmin öğesi olan insan yadsınamayacağına göre bir bölgeyi iyi bilen ve bilmeyenlere yol gösteren kimse olarak tanımlanan rehberlerden de vazgeçilemez.
 
Bunun yanında TÜRSAB’ın kurduğu TURSAV vakfının kar gayesi güden iktisadi teşekküllerine müze biletleri işini devreden bakanlık rahatlıkla iyi lisan donanımlı ve bilgili turist rehberlerinden; mademki odaları kamu yararına çalışan bir oluşum, o zaman başta fuarlar ve bakanlığın yurt dışı ofisleri olmak üzere profesyonel hayattan gelen kişiler olarak geçici faydalanılabilinir. Bu konuda 657'lilerin itirazlarını göz ardı etmeden kültür ve turizm ilişkisini başka bir yazıda tartışacağız.
 
Önümüzdeki günlerde İRO’nun yani İstanbul Rehberler Odasının seçimleri var. Tüm meslektaşlarıma hayırlı olsun. Daha evvelce bu odada yönetim kurulu üyeliği de yapmış olan 45 yıllık veteran bir rehber olarak söyleyeceklerim var.
 
“07.06.2012 tarih ve 6326 sayılı Turist Rehberliği Meslek Kanununun 8nci madde 6ncı fıkrasının d) bendine göre yönetime talip olan kişiler üst üste iki dönemden fazla seçilemez” diyor.
 
İki yıllık bir süre ve iki kez seçilme hakkı kanunla belirlenmiş olmasına rağmen yetersizdir. Zira bu tür kamu yararına çalışan meslek kuruluşlarının saha problemleri hariç ulusal siyasi yönetim olan hükümetler ve parlamentolar ile bölgesel kamu yönetimi olan belediyeler ile çok çapraşık ilişkileri mevcuttur. 
 
Bir anlamda politik alanda gelişen bu tür ilişkiler için iki yıllık bir süre çok kısıtlıdır. Zira önce doğru mecrayı bulmanız, sonra tezinizi ve talebinizi doğru formüle etmeniz ve sonuca ulaşmanız oldukça zaman almaktadır. 
 
Maalesef ülkemizde kurumsallaşma kavramı zayıf olduğundan, yönetimler değiştikçe kişilere bağlı olarak kurumların işlevselliği de değişmektedir. Ülkemiz bunu en somut şekilde eğitim konusunda yaşamıştır ve yaşamaktadır. 03.11.2002 den bu yana geçen 16 yıl içerisinde 7 Milli Eğitim bakanı değişmiştir. Durum yorum gerektirmeyecek kadar açık ve nettir. 
 
Nostaljik Osmanlı Bankası reklamındaki “Yoktur birbirimizden farkımız, ama biz Osmanlı Bankasıyız” dendiği bizimde Türk insanı olarak birbirimizden bir farkımız yoktur. Her gelenle beraber yeni bir oluşuma ve yöne gitmek zaman ve fayda israfıdır.
 
O sebeple kamu yararına olan kurumların yönetimi kamu yararı gösterebilmesi için daha makul bir sürede devam etmelidir.
İstanbul Rehberler Odası seçiminde yarışa girecek arkadaşlara başarılar dilerim.
 
 

11-12-2018 12:00

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar