17.07.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - BAHATTİN YÜCEL
4 Yorum | Yorumlar
İMAR AFFI VE ERKEN REZERVASYON
 
 
Doğrusunu isterseniz bakanlığın son dönemdeki açıklamalarına ilişkin eleştirilerin yeterli olduğunu düşünüyor, daha fazla yazmak istemiyordum.
 
Erken rezervasyon kampanyası reklamlarına, toplanan kaynakların güvencelerine, tüketiciyi kandıran yüzde bilmem kaç indirim masallarına, rekabet yasası uyarınca mutlaka izlenmesi gereken aşırı yüksek pazar payına, gizli bir anlaşmayla Yunanistan’a terk edildiği anlaşılan Ege Adalarında, aceleyle yapılan otelleri hemen programına alan operatörün en büyük hisselerinin görevdeki Sayın Bakana ait olmasına.. 
 
Karşı çıkmanın turizmci olmanın ötesinde ciddi bir yurttaşlık görevi olduğunu düşünüyordum.
 
Ama elim yazmaya varmıyordu.
 
Belgelendirme yetkisinden bilerek ve isteyerek vazgeçeçilmesine, adını açıkça koyalım; bir kaç işletmeci için “Gastronomi Turizmi “yutturmacasıyla, içki satışında tekel hakkı verilmesini dile getirdiğimi ve yeterince eleştirdiğimi sanıyordum.
 
Hükumetin en büyük destekçisi Hürriyet’te yazmaya başladığından bu yana AKP’yi destekleyen Abdülkadir Selvi’nin kaleminden, bir sabah kahvaltısında Sayın Bakanımızla yaptıkları söyleşiyi okuyunca dayanamadım. Sayın Bakanın İmar affından ya da başka bir deyişle; turizm bölgelerinde kaçak yapılaşmaya getirilen aftan, yararlanılmasına ilişkin soruya verdiği yanıtı okuyunca, aşağıda okuyacaklarınızı yazmaya karar verdim. 
 
Bu meslekte yarım yüzyıla yaklaşan geçmişimle yüzleştim ve Sayın Bakanın  soruya verdiği; “ neden yararlanmayayım, çok avantajlı, bazı tesislerimizdeki lojman binaları için başvurduk” yanıtını okuyunca, en azından geçmişte arkadaşlarımızla birlikte verdiğimiz emeğe saygım nedeniyle yazmaya karar verdim. 
 
Aynı koltukta daha önce oturan Bakanların yaptıkları ile bu yanıtı karşılaştırınca, yazmak kaçınılmazdı.
 
Herhalde dünyanın başka hiç bir ülkesinde Turizm Bakanlığı görevine getirilen birisi , kendisine ait tesislerinin bulunduğu arazilerde kaçak yapılaşmayı aklından bile geçirmez, geçiremezdi. 
 
Kuşkusuz seçilmiş olsaydı..
 
Üstelik aynı kişi erken rezervasyon uygulamasından en fazla pay alan şirketin sahibi de olamazdı. Bir an için kabul etsek bile, gerçek olmadığı ortadayken; ucuz tatil yapmak isteyenler şimdiden erken rezervasyon yapsınlar diyerek, Resmi Bakanlık koltuğundan açıklama yapamazdı.
 
Neden derseniz?… 
 
Bakanlık en üst düzeyde kamu görevidir.
 
Eşit davranmayı, adil olmayı  sağlaması ve haksız rekabeti önlemesi gereken makamdır. Bakanlar yurttaşları doğru bilgilendirmekle yükümlüdürler.
 
Oysa erken rezervasyon kampanyalarında önceden yapılacak ödemeleri çekici hale getirmek için yüzde 45-50 oranlarında indirim vurgulaması gerçeği yansıtmamaktadır.
 
Kâr marjının en iyimser varsayımla yüzde on olduğu bir sektörde, faizlerin henüz yüzde 25 oranına yükseldiği göz önüne alınırsa, 2 ya da 3 ay önce ödeyen bir tatilciye; yüzde 45-50 aralığında indirim yapılacağının ilanı, tüketiciyi aldatmak değil midir?
 
Aksini iddia edecek birisi çıkarsa, önce Sayın Bakanın şirketi ETS’nin bilanço ve kâr –zarar hesaplarını incelemeli ve gerçekleşen kâr oranını açıklamalıdır. 
 
Hazır ETS’den söz etmişken, TÜRSAB ile dar bir çevrede yürüttükleri 1618 sayılı yasada değişiklik çalışmaları sırasında, erken rezervasyon amacıyla toplanan paraların, nasıl güvence altına alınacağını açıklamalarını da beklediğimizi ifade edelim.
 
 

19-12-2018 12:16

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
HalitErgül
22-12-2018 08:21
takdir ediyorum
Sayın Yücel, Size kesinlikle katılmıyorum. İlk defa bir mesleğin içinde işinde son derece başarılı bir kişi Turizm Bakanı oldu. Bakan siyaysetçi değil. Dürüst davranmış, sizin gibi tecrübesi olmadığı için neden faydalandığını söylemiş. Tecrübeli olsaydı bu konuyu s geçerdi sizde eleştiremezdiniz.Erken rezervasyo na gelince yıllardır yapılan bu yıl fiyatların çok artacağından uyarıda bulunmanın ne sakıncası var.Siz bakanlık yaptınız isteseniz artniyet olursa bir tesiste 500 tane eksik bulursunuz. Bakanı eleştirdiğiniz konular bakan olmadan önceki konular.Adam dürüstçe konuşuyor,şeytanlık yok. Lütfen üzüm yiyelim.Bu ülke Turizmle alakası olmayan ne turizm bakanları gördü.İlk defa mesleğin içinden gelen bakanı dürüstlüğünden dolayı takdir ediyorum. Bardağınn dolu tarafına bakalım. Dudak payı boşluğuna bakmayalım.
Hamburglu
20-12-2018 19:34
YAZILANLARIN OKUNMASI GEREKIR OKUYUN
Sayin Bahattin Yücelin yazilarini herzaman okumaktan zevk alan ve Bilgi sahibi olmaktan mutlu olan bir kisi olarak,yorum yapmama lüzum yok.Bilmedigim bazi seyleri ögrenmis oldum.Yazilanlarin okunmasi gerekir.Okurum ve degerlendirmesini kendimce yaparim.
20-12-2018 06:53
Çoğuna Katılıyorum ama ,
Tespitlerinizin bir çoğuna katılıyor ve gazetenizde yayınlanan yazıların bir çoğunu bende sosyal medya sayfalılarımda yayınlıyorum fakat erken rezervasyon konusunda ki tespitleriniz maalesef gerçekle son 2 yıldır örtüşmüyor 2018 yaz sezonu için, 2018 .Ocak ayında tatil satın alan Türk misafir kurdaki artışın otel fiyatlarına yansımasından dolayı, yazın son dakika da tatil satın alan misafire göre %50 daha ucuz tatil yaptı. 2018 absürt bir yıldı ölçü olamaz derseniz, 2017 ve 2016 ya bakmak gerekir. Bu durumda Rus uçağının düşürülmesi döneminde otellerin vermiş olduğu %40-%50 indirimlerden dolayı , Erken rezervasyon indirimi nerede ise son 3 yıldır ( %35-40 arası ) İç Pazar acenteleri otellere verdikleri ön ödeme ve garanti Çek ödemelerini yapabilmek için bu indirimin tamamını Türk misafire yansıtıp, nerede ise sıfır karla otel satıyorlar ve para topluyorlar . Öyleki bazen otelin müdüründen aldığınız direk fiyat bile acente satış fiyatının üzerinde kalabiliyor . Özetle her sezon kendi içinde çözülmesi gereken bir muammadır derim her zaman . Son 2 yıldır Erken tatil alan misafir nerede ise yarı yarıya ucuz tatil yapıyor . Bu sebeple Türk misafiri hiç bitmeyen erken rezervasyon kampanyaları ve son gün kandırmacası İle aldatmak bu yıl da devam edecek . Çünkü malzeme buna müsait.
19-12-2018 16:51
Turim sektörünün UTANILACAK durumu...
Sayın YÜCEL, Yazdıklarınızın tümüne katılıyorum. Nezaketinizden daha fazla yazmadığınızı da biliyoruz. 2 konuyu ilave etmek isterim. Birincisi oteller; kırk yıldır aynı davranışı sergiliyorlar. Yurt dışı talebi biraz yoğunlaşınca hemen Yurt içi kapasitelerini ya düşürüyorlar ya da fiyatları aşırı yükseltiyorlar. Şunu bir türlü öğrenemediler Yurt içi bu işin sigortası. Bunu kapasiteyi belli bir oranda tutarak artışı veya eksiltmeyi kendi için de çözümlemek. 2 ay içersin de otelcilerin her türlü başkanları ( dernek-birlik vs.)Yurt dışı çok iyi olduğu için, Yurt içi kapasitesin de kısıtlamaya gittiklerini açıkladı. Bir tanesi dün böyle bir şey söylemedim dedi. Açıklamaları göz önünde dururken. Umarım Yurt içi ne muhtaç kalmazlar. Çünkü aldıklarında hemen yurt içi acentelerinin kapılarında görüşme kuyruğuna giriyorlar. Artık yapmayın, öğrenin bu işi. Anlık düşünmeyin.. Siz kazanırsınız. İkincisi Türsab; Bakanın bir önceki seçim de müthiş desteklediğine rağmen kazanamayan ancak bu seçim de kazanan türsab başkanı sizin de son paragrafta bahsettiğiniz düzenlemeleri hepsi bizim olsun mantığı ile yapmaya çalışmaktadır. Hazırlık yapanın açıklamasına göre adreslere teslim düzenleme olacak gibi. Şu dönem belge vermemek ve acente belge bedelini 10 katına çıkarmak sektörü düzenlemek midir.Yoksa doğru bir kontrol yaparak, kötü niyetli olanı ayıklamak mı dır. İçinden bakan çıktığına sevinen sektörümüz, bu düzenlemeler çıkınca ne diyecek.
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar